کد خبر: 501827 A

تاکید دو نماینده مجلس بر بی‌خطر بودن طرح اشتغالزایی دولت؛

درحالی که اعتراض کارگران نسبت به تصمیم دولت در خصوص اجرای طرح‌های مهارت آموزی و کارورزی روز به روز در حال بالاگرفتن است، شماری از نمایندگان مجلس مدعی هستند با اجرای این طرح‌ها خطری کارگران را تهدید نمی‌کند و دلیلی برای نگرانی وجود ندارد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، درحالی که اعتراض کارگران نسبت به تصمیم دولت در خصوص اجرای طرح‌های مهارت‌آموزی و کارورزی روز به روز در حال بالا گرفتن است، شماری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی مدعی هستند که با اجرای این طرح‌ها خطری کارگران را تهدید نمی‌کند و دلیلی برای نگرانی وجود ندارد.

«سلمان خدادادی»، عضو فراکسیون کارگری و رئیس پیشین کمیسیون اجتماعی مجلس که دست بر قضا تا همین چند ماه پیش به واسطه بررسی لایحه معیوب اصلاح قانون کار، به خوبی از نگرانی‌هایی که کارگران بابت حفظ حقوق اجتماعی خود دارند، باخبر بوده است، ترجیح می‌دهد برای رفع نگرانی‌ کنشگران صنفی کارگری؛ به سابقه تاریخی طرح‌های اشتغالزایی دولت اشاره کند.

این نماینده مجلس با انگشت گذاشتن بر شاهبت‌هایی که میان دو طرح‌ مهارت‌آموزی و کارورزی با مناسبات استاد-شاگردی سالهای دور وجود دارد، مدعی شده است: هدف از اجرای چنین طرح‌هایی انتقال تجربه و مهارت به بیکاران فاقد مهارت است؛ بنابراین اجرای چنین طرح‌هایی نمی‌تواند برای کارگران مشکلی به وجود بیاورد.

خدادادی در ادامه صحبت‌های خود می‌افزاید: طرح‌های کارورزی و مهارت‌آموزی در مجلس مطرح نشده‌اند. این طرح‌ها را دولت از طریق شورای عالی اشتغال تصویب کرده تا به کمک آن مشکل بیکاری را حل و فصل کند، و البته باید در نظر داشت که قرار نیست موقعیت‌های شغلی که از این طریق برای کارآموزان یا مهارت‌آموزان ایجاد می‌شوند تا ابد دارای شرایط دائمی و اجباری باشند.

این نماینده حوزه انتخابیه ملکان، در تکمیل این دیدگاه خود یادآور شد: در این طرح‌ها تنها به فارغ‌التحصیلان جوینده شغل، آموزش‌های فنی ارائه خواهد شد تا بلکه شانس آنها در یافتن شغل افزایش یابد.

وی افزود: اصلا قرار نیست که با اجرای طرح کارورزی یا طرح مهارت‌آموزی، شرایط شغلی کارگران به اندازه شرایط کارورزان یا مهارت‌آموزان تضعیف شود، بنابراین نگرانی‌هایی که امروز در میان کارگران وجود دارد، بی‌مورد است.

«محمدرضا بادمچی»، دیگر عضو فراکسیون کارگری مجلس شورای اسلامی نیز با بی‌مورد خواندن نگرانی‌های کارگران در خصوص تبعات اجرای دو طرح‌‌ کارورزی و مهارت‌آموزی، مدعی شد: قرار نیست خطری امنیت شغلی و معیشتی کارگران را تهدید کند.

این نماینده حوزه انتخابیه تهران در تکمیل گفته‌های خود مدعی شد: شخص وزیر کار در مورد طرح کارورزی توضیحاتی را به صورت شفاهی در جمع نمایندگان مجلس ایراد کردند که به استناد آن قرار نیست با اجرای طرحی نظیر کارورزی یا مهارت‌آموزی تهدیدی متوجه منافع صنفی کارگران بشود.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با یادآوری این نکته که نمایندگان مجلس شورای اسلامی همیشه با حساسیت پیگیر خواسته‌های صنفی کارگران بوده و هستند، گفت: قطع یقین، نگرانی‌های کنونی بی‌مورد است چراکه نمایندگان مجلس نمی‌گذارند امنیت شغلی کارگران با چنین تهدیدی مواجه شود.

کارگران و طرح کارورزی کارگران و طرح مهارت آموزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر