کد خبر: 507795 A

عضو کارگری شورای‌عالی حفاظت فنی:

عضو کارگری شورای عالی حفاظت فنی می‌گوید؛ باتوجه به اینکه در حادثه معدن یورت استان گلستان ۴۴ کارگر جان خود را از دست دادند باید دقت و حساسیت بیشتری درخصوص ایمنی سایر معادن داشته باشیم.

به گزارش خبرنگار ایلنا، چندی پیش «رباب دادشی» معاون امور معادن سازمان صنعت و معدن استان زنجان در گفتگو با رسانه‌ها اعلام کرد؛ از ۲۸۷ معدن این استان تنها یک معدن امن وجود دارد.

مطرح شدن این نگرانی از سوی یک مقام  سازمان صنعت و معدن استان زنجان در حالی است که  تنها ۲ ماه از حادثه معدن زمستان یورت که به جان باختن ۴۴ کارگر انجامیده، گذشته است.

اهمیت وقوع  احتمالی حادثه‌ای با ابعاد حادثه معدن یورت در معادن استان زنجان که بزرگترین معادن سرب و روی خاورمیانه در آن وجود دارد، کافی بود تا ایلنا با یک عضو کارگری شورای عالی حفاظت فنی در این رابطه تماس بگیرد تا هم کم و کیف صحت نگرانی مطرح شده از سوی این مقام سازمان صنعت و تجارت مشخص شود و هم برای افکار عمومی روشن شود که این شورا پس از حادثه دلخراش یورت چه اقدامات فنی در معادن کشور اعمال کرده است.

در همین رابطه «علی اصلانی» عضو کارگری شورای عالی حفاظت فنی به ایلنا گفت: باتوجه به نگرانی‌های مطرح شده درخصوص ایمنی معادن زنجان در جلسه اخیر شورای عالی حفاظت فنی گزارش‌های مطرح شده را بررسی کردیم و مشخص شده که بازرسان ادارات کار گزارشی از ناامنی معادن زنجان آنگونه که معاون امور معادن سازمان صنعت و معدن استان زنجان اعلام کرده، ارائه نداده‌اند.

وی البته این احتمال را رد نکرد که معادن زنجان به سبب قدمت و برداشت‌هایی که از آنها انجام می‌شود؛ می‌توانند حادثه‌خیز باشند. اصلانی گفت: مقام‌های سازمان صنعت و معدن استان زنجان باید در این خصوص مستندات خود را به شورای عالی حفاظت فنی ارائه کنند اما در هر حال این شورا وظیفه خود می‌داند که به نگرانی‌های مطرح شده رسیدگی کند تا شاهد وقوع حادثه دیگری نباشیم.

وی در ادامه افزود: انجام شدن بازرسی‌ها دال بر این نمی‌شود که انفجار یا حادثه‌ احتمالی در معادن اتفاق نیفتد اما حداقل می‌توان از لحاظ فنی این اطمینان را داشت که با انجام شدن بحث بازرسی‌ها  معادن از لحاظ ایمنی در سطح استانداری قرار داشته باشند.

عضو کارگری شورای عالی حفاظت فنی در پایان افزودد: باید درنظر داشته باشیم که حوادث کار در ایران به مرز نگران‌کننده‌ای رسیده‌اند و باید در کنار توجه به آیین‌نامه‌های ایمنی و بهداشت کار، انجام بازرسی‌ها به نظرات تشکل‌های صنفی کارگری اهمیت نشان داد.

کارگران استان زنجان معادن استان زنجان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر