کد خبر: 511945 A

در پی انتشار خبری در خصوص تجمع امروز (یکشنبه/۲۶ تیرماه) ۸۰ نفر از کارگران کارخانه روغن نباتی پارس قو در محوطه این کارخانه، کارفرمای این کارخانه در تماس با ایلنا توضیحاتی را ارائه کرد.

به گزارش ایلنا، ۸۰ نفر از کارگران کارخانه روغن نباتی قو صبح امروز در محوطه این کارخانه تجمعی صنفی برگزار کرده‌ بودند. به گفته آنها کارفرمای این کارخانه دستمزدهای اردیبهشت و خرداد ماه سال جاری آنها را پرداخت نکرده است. علاوه بر این بخشی از دستمزد بهمن ماه سال ۹۵ کارگران نیز پرداخت نشده است.

در عین حال کارگران از مبهم بودن سرونشت بازگشایی این کارخانه نگرانی‌هایی دارند و می‌گویند تکلیف بازنشستگی بیش از ۱۰۰ نفر از آنها نامشخص است. به گفته کارگران روغن نباتی قو این نگرانی با فروش قسمتی از تجهیزات کارخانه همزمان شده است.

در همین رابطه  «گلرخ آزرمی» کارفرمای کارخانه روغن نباتی پارس قو در تماس با ایلنا توضیحاتی در این رابطه به ایلنا ارائه کرد.  آزرمی با بیان اینکه فروش اموال کارخانه امری غیر واقع است، افزود: کارخانه پارس قو یک تعهدنامه به وزارت صنایع و اداره تامین اجتماعی استان تهران دارد که بر اساس آن اجازه نداریم اموال کارخانه رو به فروش برسانیم.

وی با بیان اینکه این کارخانه صرفا نسبت به فروش ضایعات این کارخانه اقدام کرده است، گفت: در خصوص فروش ضایعات صورت جلسه‌ای با شورای اسلامی کار کارخانه امضا شده است. منابع حاصل از فروش این اموال به حسابی مستقل واریز شده است تا از این محل حق بیمه‌های کارگران واریز شود.

آزرمی افزود: از این رو اگر کسی ادعا دارد که ما اموال کارخانه را فروخته‌ایم باید در خصوص آن مدارک خود را ارائه کند. در عین حال کلیه مدارک و صورت جلسه‌ای که در این رابطه تهیه شده موجود است.  

این مدیر کارخانه روغن نباتی پارس قو با بیان اینکه این کارخانه به سازمان تامین اجتماعی از بابت حق بیمه کارگران بدهکاری ندارد،  گفت: پارس قو تنها شرکتی  است که حتی یک ریال هم به تامین اجتماعی بدهکار نیست.

آزرمی با بیان اینکه هیچ کدام از کارگران این کارخانه مشمول بازنشستگی با استفاده از قانون سخت و زیان آور نیستند، تصریح کرد: تلاش داریم تا کارگرانی که در سن بازنشستگی هستند با استفاده از ماده ۱۰ قانون نوسازی صنایع بازنشسته شوند.

وی افزود: مدیریت کارخانه پارس قو هر هفته با مسئولان سازمان تامین اجتماعی، استانداری، اداره کل کار استان تهران و معاون دادستان برای بازنشستگی این کارگران و مشکلات بیمه‌ای آنان جلسه دارد و قرار است که حداکثر ظرف مدت یک تا دو ماه وضعیت بازنشستگی این کارگران مشخص شود.

آزرمی ادامه داد: طبق مصوبه هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی ما می‌توانیم از ماده ۱۰ قانون نوسازی صنایع برای بازنشسته نمودن کارگران بهره جوییم. البته باید مبلغی  در حدود ۱۰ میلیارد تومان از این بابت به سازمان تامین اجتماعی پرداخت کنیم که هم اکنون سازمان تامین اجتماعی به علت توان مالی کارخانه ایم مبلغ را قسط بندی کرده است.

وی با بیان اینکه تمام تلاش مدیریت کارخانه برای معرفی نشدن کارگران به بیمه بیکاری متمرکز شده است، افزود: از این رو در پی آن هستیم که کارخانه در مکان جدید و در فضایی آزام و بدور از تنش بازگشایی شود.

آزرمی در  پایان با تاکید بر اینکه کارخانه پارس قو دیگر در مکان فعلی بازگشایی نمی‌شود، فزود: زمینی برای بازگشایی کارخانه در ورامین تهیه شده است اما به علت اعتراضاتی که صورت گرفته است که تاکنون نتوانسته‌ایم که پولی از این بابت پرداخت کنیم.

کارگران کارخانه روغن نباتی قو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر