کد خبر: 544319 A

مدیر ایمنی، بهداشت، محیط زیست و انرژی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران می‌گوید: ۳ درصد از آمار منجر به فوت حوادث کار در سال ۹۵ کشور در داخل شهرک‌ها و نواحی صنعتی رخ داده است.

به گزارش ایلنا، «همایون توفیقی» در جریان برگزاری همایش سراسری روز آتش‌نشانی و ایمنی مدیران ایمنی، بهداشت، محیط زیست و انرژی که در شهرک صنعتی اشتهارد البرز برگزار شد، گفت: کل حوادث کار منجر به فوت در سال ۹۵ در کشور، یکهزار و ۴۸۰ مورد بوده که از این تعداد ۳درصد در داخل شهرک‌ها و نواحی صنعتی اتفاق افتاده است.

وی اضافه کرد: با توجه به اینکه بیش از۵۰ درصد اشتغال با ۸۰۰ هزار نفر نیرو در صنایع کوچک در شهرک‌های صنعتی است آمار ۳درصد رقم بالایی نیست.

توفیقی گفت: در سال گذشته ۲۵۲ حادثه در شهرک ها و نواحی صنعتی داشته‌ایم که از این رقم بیش از ۵۰درصد مربوط به حریق است، از ابتدای سال جاری تاکنون نیز تعداد حوادث در شهرک های صنعتی ۱۰۹ مورد بوده که میزان حوادث ناشی از حریق کاهشی ۱۰درصدی داشته است.

توفیقی ادامه داد: سایر حوادث به سقوط از ارتفاع، برخورد اجسام سخت، گاز گرفتگی و برق گرفتگی مربوط است.

مدیر ایمنی،بهداشت،محیط زیست و انرژی سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران در ادامه با بیان اینکه درشهرک ها و نواحی صنعتی ایمنی بر مبنای پیشگیری است اضافه کرد: آموزش، ترویج درس آموزی حوادث رخ داده و ممیزی HSEE ازجمله گزینه‌های ایمنی برمبنای پیشگیری است.

توفیقی ادامه داد: ممیزی برای واحدهای صنعتی از سال ۹۵ کار خود را شروع کرده که درسال گذشته، ۵ هزارو ۷۰۰ واحد صنعتی ممیزی آنها انجام و در سال ۹۶نیز مقرر شده ۷ هزار واحد ممیزی آنها صورت گیرد.

وی گفت: در این ممیزی‌ها کانون‌های خطر در شهرک‌های صنعتی شناسایی، به واحدهای صنعتی اعلام و موظف به برطرف ساختن این نواقص هستند، در صورتی که نسبت به رفع این نواقص اقدام نشود واحد صنعتی به ارگان‌های ناظر معرفی می‌شوند.

توفیقی در ادامه بیان داشت: در بخش درمان در داخل شهرک‌های صنعتی در کل کشور، ۲۱۱ ایستگاه آتش نشانی و امداد و نجات با ۲۵۶ ماشین آتش‌نشانی مجهز به تجهیزات مستقر هستند و ۳۰ مرکز طب کار و درمانگاه نیز در شهرک‌های صنعتی مشغول خدمات‌رسانی به واحدهای صنعتی می‌باشند.

حوادث کار واحد های صنعتی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر