کد خبر: 544322 A

عضو هیات مدیره کانون مسئولین ایمنی و بهداشت کار کشور:

عضو هیات مدیره کانون مسئولین ایمنی و بهداشت کار کشور می‌گوید: یکی از دلایل افزایش حوادث کار که کمتر به آن پرداخته می‌شود، وجود افراد غیرمتخصص در سمت مسئول ایمنی است.

«خسرو متین» عضو هیات مدیره کانون مسئولین ایمنی و بهداشت کار کشور در گفتگو با ایلنا، اظهار داشت: یکی از دلایل افزایش حوادث کار که کمتر به آن پرداخته می‌شود، وجود افراد غیرمتخصص در سمت مسئول ایمنی است.

به گفته وی، بعضا افراد غیرمتخصص که سمت‌های اداری دارند با گذراندن یک دوره یک هفته‌ای آموزشی و اخذ مدرک، توسط کارفرما به عنوان مسئول ایمنی به کار گمارده می‌شوند.

متین افزود: این وضعیت در شرایطی است که قانونگذار در آیین‌نامه مربوط به کارگیری مسئولین ایمنی‌کارگاه‌ها، شرایط دشواری را برای احراز صلاحیت مسئول ایمنی وضع کرده است و البته طبق همین مقررات در مرحله نهایی نیز واحد بازرسی کار هر استان نیز باید شرایط کار فرد را به صورت کامل تایید کند.

وی با بیان اینکه مسئولین ایمنی قاعدتا باید در دانشگاه‌ رشته‌‌های مرتبط همچون حفاظت صنعتی و بهداشت کار درس خوانده باشند، گفت: در کمال تعجب افرادی که سمتی همچون مدیر داخلی و سمت‌های دیگر دارند برای دریافت حقوق‌های بالاتر، به عنوان مسئول ایمنی هم معرفی می‌شوند که بازرسان کار باید جلوی حضور آنها را در این سمت حساس بگیرند.

عضو هیات مدیره کانون مسئولین ایمنی و بهداشت کار کشور در ادامه گفت: در حوادثی که اخیرا در محیط‌های کاری بسته همچون کارخانه‌های داروسازی و محیط‌های آزمایشگاهی اتفاق افتاده است، عدم وجود یک مسئول ایمنی کارآمد، آگاه و کاردان بیش از هر چیزی محسوس است.

متین با بیان اینکه این امر البته در ارتباط با همه مسئولین ایمنی صدق نمی‌کند، گفت: اکثر مسئولین ایمنی از حساسیتی که در کارشان وجود دارد، مطلع هستند از این روست که انتظار داریم سایرین نیز با همین استانداردها تطابق یابند تا پیش و پس از وقوع حوادث کار، با توجه به ضوابط و الزمات موثرترین سیاست‌ها را اتخاذ کنند.

حوادث کار مسئولین ایمنی و بهداشت کار
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر