کد خبر: 112304 A

سرپرست اداره میراثفرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان:

سرپرست اداره میراثفرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان از مرمت بقعه خواجه تاج الدین روستای نشلج از توابع شهرستان کاشان خبر داد.

ایلنا: سرپرست اداره میراثفرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان از مرمت بقعه خواجه تاج‌الدین روستای نشلج از توابع شهرستان کاشان خبر داد.

«حسین یزدان‌مهر» در گفتگو با خبرنگار ایلنا در کاشان با اعلام این خبر گفت: این بقعه با اعتباری بالغ بر ۱۵۰ میلیون ریال در روستای هدف گردشگری نشلج مرمت شد.

وی ادامه داد: امامزاده اسحاق(ع) ملقب به تاج الدین از فرزندان حضرت امام سجاد(ع) هستند. شیوه معماری قدمت این بنا به دوران صفویه باز می‌گردد و در میان اهالی روستای تاریخی نشلج به زیارت امامزاده تاج الدین(ع) معروف گردیده است.

به گفته وی امامزاده اسحاق(ع) به همراه خواهر مکرمه اشان حضرت خدیجه سلطان(س)، در زمانی که سادات در روستای نشلج مورد آزار و اذیت قرار گرفته بودند جهت ارشاد مردم به این روستا عزیمت فرمودند. از طرفی عده‌ای دیگر از بزرگان روستا اظهار می‌دارند: زمانی که این امامزاده بزرگوار تحت تعقیب عمال حکومت وقت قرار می‌گیرند، به کوههای اطراف روستا پناه می‌برند و در دامنه کوه فعلی مجاور قبرستان از نظر‌ها ناپدید می شوند و مردم در دامنه‌‌ همان کوه به پاس حرمت این بزرگوار بنای تاریخی فعلی را ایجاد می‌نمایند.

یزدانمهر، تراشیدن اندود گچ و خاک روی سطوح عمودی خشتی همراه با اندود روی آن، اجرای اندود گچ و خاک روی سطوح عمودی، سفیدکاری روی سطوح قائم، اجرای ثقت پوش بام، اجرای گاشی گنبد، اجرای رخ بام یک ردیفه با آجر سنتی، اجرای عایقکاری دولایه روی سطوح تخت، و اجرای پلاستر با ملات ماسه سیمان، اجرای کف فرش با آجر سنتی، اجرای بند کشی با ملات سیمان و شن شسته الک شده در کف و بام، را از اقدامات عملیاتی بققعه خواجه تاج الدین روستای نشلج عنوان کرد.

وی، نشلج را بزرگ‌ترین روستای شهرستان کاشان و از جمله روستاهای هدف گردشگری کشور عنوان کرد و اذعان داشت: این روستا از توابع بخش نیاسر در فاصله ۴۳ کیلومتری جنوب غربی شهرستان کاشان و بر سر راه کاشان با دلیجان واقع شده است. قرار گرفتن این روستا در شیب شمالی، موقعیت آب و هوایی معتدل، زمستان‌های پر برف و تابستان‌های خنک را به این روستا هدیه کرده است.

این مقام مسئول تاکید کرد: نشلج به دلیل واقع شدن در منطقه کوهستانی علاوه بر داشتن آب و هوای خوب و فرح بخش، جاذبه‌های طبیعی، شاخسار‌ها و چشمه سارهای زیبا، از ظرفیت‌های گردشگری مناسبی نیز برخورداری است. وجود اشعار به جا مانده از «بهرام نشلجی» که قدمت آن به ۷۰۰ سال قبل باز می‌گردد، همچنین اماکن متبرکه امامزادگان بی‌بی رقیه خاتون بنت امام حسن مجتبی(ع) و همچنین خدیجه سلطان و شاهزاده اسحاق فرزند امام سجاد(ع) و شاهزاده طاهر بن امام سجاد(ع) بیانگر قدمت و اصالت این روستاست.

سرپرست اداره میراثفرهنگی، صنایع دستی وگردشگری کاشان ادامه داد: یکی از افتخارات اهالی نشلج، پشتیبانی اجدادشان از حضرت سلطانعلی ابن امام محمد باقر(ع) در واقعه خونین اردهال است، بطوریکه در این رزم نابرابر که از آن به عنوان واقعه کربلای ایران نام برده می‌شود، چند تن از جوانان این روستا نیز در جوار آن حضرت بشهادت رسیده‌اند.

یادآور می‌شود بقعه تاج الدین در تاریخ ۲۸/۱۲ / ۱۳۸۵ به شماره ۱۸۷۶۹ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

آزار و اذیت ایران جاذبه های طبیعی حضرت امام زمستان سیمان صنایع دستی صنایع دستی و گردشگری فرش معماری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر