کد خبر: 136856 A

مدیر آموزش و پیشگیری سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کاشان:

هر ساله با شروع فصل سرما، شمارش معکوس برای مرگ و میر ناشی از گاز گرفتگی در نقاط مختلف کشور آغاز می‌شود لذا شهر ما نیز از این قاعده مستثنی نبوده کما اینکه در هفته گذشته در کاشان ۵ نفر بر اثر گاز گرفتی در دو حادثه مجزا در گذشته‌اند.

ایلنا: مدیر آموزش و پیشگیری سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کاشان گفت: هر ساله با شروع فصل سرما، شمارش معکوس برای مرگ و میر ناشی از گاز گرفتگی در نقاط مختلف کشور آغاز می‌شود لذا شهر ما نیز از این قاعده مستثنی نبوده کما اینکه در هفته گذشته در کاشان ۵ نفر بر اثر گاز گرفتی در دو حادثه مجزا در گذشته‌اند.

«محمد رضا گلزار» در گفتگو با خبرنگار ایلنا در کاشان با اعلام این مطلب افزود: بخاری، شومینه و آبگرمکن‌های نفتی یا گازی از جمله وسایلی هستند که با افزایش موارد استفاده در زمستان خطر ساز می‌شوند و در صورت سوختن ناقص، گاز سمی منواکسید کربن CO۲ تولید می‌کنند، گازی که از آن به عنوان قاتل نامرئی نام برده می‌شود که در اغلب موارد بی‌اطلاعی و سهل انگاری استفاده کنندگان نسبت به رعایت نکات ایمنی، شرایط را همچنان برای ادامه روند جنایت‌های قاتل نامرئی حفظ کرده است، البته رعایت نکردن نکات ایمنی در ساخت و ساز‌ها توسط بعضی از سازندگان و انبوه سازان مسکن و همچنین بعضی تولیدات وسایل گرما زای غیر استاندارد، زمینه ازدیاد آمار مرگ و میر ناشی از گازCO را فراهم می‌سازد.

گلزار همچنین افزود: گازهایی که می‌تواند حادثه بیافرینند ۲ نوع است، اولین نوع آن‌‌ همان گاز شهری است که در لوله‌های گاز جریان دارد. در صورت انتشار آن با کوچک‌ترین جرقه منجر به آتش سوزی یا انفجار می‌شود و نوع دیگر گاز منواکسید کربن است که از سوختن ناقص گاز و کربن بوجود می‌آید که بخاریهای نفتی نیز دارای این خطر هستند.

وی ادامه داد: این گاز بدلیل نداشتن بو و رنگ و مزه قاتل نامرئی نام گرفته است و قدرت کشندگی بسیار بالایی دارد، لذا این سازمان وظیفه خود می‌داند مواردی را در رابطه با نکات ایمنی جهت پیشگیری از خطر مرگ حتمی به اطلاع عموم شهروندان برساند.

مدیر آموزش و پیشگیری افزود: رعایت و توجه به موارد ذیل در جهت جلو گیری و کاهش از حوادثاز این دست لازم است.

۱ - بکار گیری وسایل گرمایشی استاندارد، عدم استفاده از شعله‌های رو باز در جاهای مسقف از قبیل پلوپز و… بخصوی شب هنگام استراحت

۲ - نصب سیستم دود کش استاندارد بدون نقص و بازدید‌های دوره‌ای از قسمتهای مختلف اتصالات

۳ - مهم‌ترین مورد را می‌توان بکار گیری از دستگاه هشدار دهنده منو کسید کربن در داخل خانه و جاهایی که وسایل حرارتی با سوخت فسیلی(نفت سفید و نفت گاز) استفاده می‌شود.

آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری استاندارد زمستان ساخت و ساز سرما شعله کربن گاز مرگ مسکن
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر