کد خبر: 151846 A

با حضور رئیس پژوهشکده باستان شناسی سازمان میراثفرهنگی کشور صورت گرفت؛

جلسه هماهنگی و هم اندیشی ساماندهی عرصه و حرایم سیلک، مدیر پایگاه جهانی گنبدقابوس، رئیس شورای شهر، شهردار، معاونت امور عمرانی و فنی فرمانداری، نماینده دادستان، رئیس دفتر نماینده و کارشناسان اداره میراثفرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان کاشان تشکیل گردید.

ایلنا: جلسه هماهنگی و هم اندیشی ساماندهی عرصه و حرایم سیلک با حضور رئیس پژوهشکده باستان‌شناسی سازمان میراثفرهنگی صنایع دستی و گردشگری، دکتر نوکنده مدیر پایگاه جهانی گنبدقابوس، رئیس شورای شهر، شهردار، معاونت امور عمرانی و فنی فرمانداری، نماینده دادستان، رئیس دفتر نماینده مجلس شورای اسلامی و کار‌شناسان اداره میراثفرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان کاشان تشکیل شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا در کاشان در این نشست در خصوص آزادسازی و نیز ساماندهی حرایم و عرصه محوطه باستانی سیلک بحثو تبادل نظر شد.

سرپرست اداره میراثفرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان کاشان در این نشست تصریح کرد: ساماندهی حرایم و عرصه این اثر ارزشمند تاریخی یاری و مدد عموم مردم و مسئولین سازمان مرکزی، استان و شهرستان را می‌طلبد که امید است با پیگیری‌های سازمان میراثفرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به عنوان متولی اصلی حفاظت از آثار تاریخی و فرهنگی این مهم محقق شود.
معاون امور عمرانی و برنامه ریزی فرمانداری کاشان نیز در این جلسه با اشاره به اینکه صنعت گردشگری درآمد بسیار خوبی را برای شهر تاریخی کاشان ایجاد می‌کند گفت: در مباحثمربوط به گردشگری و مرمت و احیای آثار باستانی، حضور موثر بخش خصوصی و نیز مشارکت مردمی بسیار مطلوب و تاثیر گذار است.

«محسن فخری» گفت: با توجه به اعتبارات موجود، دولت به تنهائی قادر به تامین اعتبارات مربوط به آزادسازی و ساماندهی محوطه باستانی سیلک نخواهد بود.

رئیس شورای شهر و شهردار کاشان هم نیز در این جلسه برای حل مشکلات ساماندهی محوطه باستانی سیلک اعلام آمادگی نمودند.

«حمیده چوبک» رئیس پژوهشکده باستان‌شناسی سازمان میراثفرهنگی صنایع دستی و گردشگری کشور هم بر اهمیت تاریخی سیلک تاکید نموده و ضمن اعلام آمادگی سازمان میراثفرهنگی از مسئولین استان اصفهان و شهرستان به ویژه شهردار کاشان درخواست نمود برای ساماندهی و حل مشکلات سیلک اهتمام ویژه‌ای مبذول دارند.

«مهران سرمدیان» سرپرست اداره میراثفرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان کاشان در پایان اظهار داشت مقرر شد کارگروه ساماندهی محوطه باستانی سیلک با عضویت نماینده مجلس شورای اسلامی، فرمانداری ویژه، اداره میراثفرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، شورای اسلامی شهر و شهرداری، دادستانی و جهاد کشاورزی کاشان در اسرع وقت تشکیل شود.

یادآور می‌شود: سیلک یکی ار کهن‌ترین و مهم‌ترین مراکز استقرار بشر در فلات مرکزی ایران است. آثار تاریخی به دست آمده از محوطه باستانی سیلک یادآور خاطره بیش از ۵۰۰۰ سال سیر زندگی و تمدن در منطقه است. بررسی آثار به دست آمده از کاوش‌های سال ۱۳۸۸ در بخش شمالی این محوطه قدمت لایه‌های اولیه تمدن سیلک را به بیش از ۸۰۰۰ سال قبل مرتبط نموده است. نخستین بار هئیتی فرانسوی به سرپرستی رومن گریشمن در حدود سال‌های ۱۳۱۲ هجری شمسی در سیلک به کاوش و حفاری پرداختند و با به دست آمدن آثار و اشیاءسفالی و فلزی از دل تپه‌ها به نتایج شگفت انگیزی دست یافتند و اهمیت این منطقه در سیر تمدن بشری به جهانیان آشکار ساختند.

ایران باستان شناسی تمدن دولت شورای شهر صنایع دستی و گردشگری صنعت مشکلات نماینده مجلس شورای اسلامی دادستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر