کد خبر: 162720 A

شهردار نیاسر خبرداد:

شهردار نیاسر ازبرگزاری سیزدهین جشن گل سرخ محمدی و آئین گلابگیری پانزده اردیبهشت ماه سال جاری در این شهر خبر داد

شهردار نیاسر ازبرگزاری سیزدهین جشن گل سرخ محمدی و آئین گلابگیری پانزده اردیبهشت ماه سال جاری در این شهر خبر داد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری ایلنا در کاشان «اسماعیلی» در گفتگو با خبرنگاران برگزاری جشنواره و آیین گلابگیری را برای منطقه امری حیاتی دانست و گفت: زنده نگه داشتن این آیین از وظایف ذاتی مسئولین شهری است ولی پشتیبانی مسئولین شهرستان را می‌طلبد و نیاز به ایجاد فرهنگی مناسب و درخور منطقه را دارد.

وی خطاب به کلیه گردشگران داخلی و خارجی اعلام نمود طبق سال‌های گذشته مراسم نمادین شروع جشن گل سرخ محمدی و آئین گلابگیری درروز دوشنبه ۱۵ اردیبهشت در شهر سبز نیاسر به طور رسمی آغاز می‌شود که گل‌های سرخ محمدی چیده شده، به دست مسئولین در دیگ مخصوص ریخته و از آن گلاب ناب استحصال می‌شود. اسماعیلی افزود: گلاب بدست آمده از این آئین، جهت شست و شوی و عطر آگین کردن مرقد مطهر امامزاده سلطانعلی ابن امام محمدباقر(ع) در مشهد اردهال فرستاده می‌شود. همچنین ایشان از برگزاری مراسم جشنواره در دو روز ۲۲ و ۲۳ اردیبهشت مقارن با سیزدهم ماه رجب ولادت با سعادت امام علی(ع) وی برگزاری این مراسم را به همراه ویژه برنامه‌های متنوع ذکر کرد و اظهار داشت: از برنامه‌های مهم این مراسم انتخاب گلکار و گلابگیر نمونه از میان ۲۶۴ واحد گلاب گیری در شهر نیاسر خواهد بود.

نیاسر از توابع شهرستان کاشان و استان اصفهان است این شهر در فاصله ۲۴ کیلومتری شمال غربی شهر کاشان مرکز شهرستان قرار و یکی از ۳ مرکز مهم تولید گل محمدی، گلاب و عرقیات گیاهی شهرستان کاشان و کشور است.
چنین ویژگی کم نظیری به سبب قرارگیری در دامنه شرقی کوههای کرکس و وجود چشمه پر آب اسکندریه و قنات‌های زیاد است که محدودهای به وسعت ۸۰۰ هکتار را به زیر کشت برده و با گسترش روشهای مدرن آبیاری و کشاورزی به میزان زیادی قابل گسترش است.

استان اصفهان امام علی برنامه های متنوع کشاورزی گردشگران داخلی و خارجی گل محمدی مشهد محمدی نیاسر آئین
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر