کد خبر: 178198 A

مدیرعامل شرکت ذخیره سازی گاز طبیعی ایران در دیدار با اصحاب رسانه کاشان و آران و بیدگل:

با راه اندازی پروژه ذخیره سازی گاز نصرآباد منطقه کاشان و آران و بیدگل بالغ بر سه هزارنفر اشتغالزایی و حدود هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری می شود.

مدیرعامل شرکت ذخیره سازی گاز طبیعی ایران گفت: با راه اندازی پروژه ذخیره سازی گاز نصرآباد منطقه کاشان و آران و بیدگل بالغ بر سه هزار نفر اشتغالزایی و حدود هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری می شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا «مسعود سامی وند» مدیرعامل شرکت ذخیره سازی گاز طبیعی ایران در کنفرانس خبری با خبرنگاران شهرستان کاشان و آران و بیدگل در وزارت نفت با اعلام این خبر گفت: پروژه ذخیره سازی گاز نصرآباد که برای اولین بار در کشور توسط شرکت ذخیره سازی گاز طبیعی ایران کشف و در دستور کار قرار گرفت در عمق ۴۵۰ متری زیر زمین با ابعاد ۱۰ در ۵ در ۴ است که بعد از کشف برای تأیید به کشور لهستان و سپس بلاروس فرستاده شد و بعد از تأیید و اخذ مجوز های لازم زیست محیطی پروژه از ۸ ماه قبل رسما آغاز شد.

وی ذخیره سازی گاز در گنبد های نمکی را نیازمند آب مورد لازم دانست و با اشاره به عدم استفاده از آب چاه یادآور شد: برای تامین آب مورد نیاز این پروژه برای خرید آب فاضلاب شهری کاشان قراردادی به مبلغ ۵ میلیارد تومان با شرکت آب و فاضلاب شهرستان کاشان منعقد شد.

مسعود سامی وند با اشاره به اجرای این طرح استراتژیک زیر نظر شورای امنیت ملی و حمایت این شورا گفت: پروژه گنبد نمکی نصرآباد از سال ۹۱ توسط پیمانکار ایرانی، آلمانی و روسی رسما کلید خورده است که برای متوقف نشدن این طرح از لیدر و رییس گروه ایرانی استفاده شده است.

به گفته وی در اولین طرح ذخیره سازی در ساختار نمکی نصرآباد کاشان با انجام علمیات لرزه نگاری سه بعدی بالغ بر۲۶۰ هزار متر حفاری طی مدت حدود ۸ ماه انجام شد که این حجم کار و سرعت انجام عملیات طی این مدت یک رکود محسوب می شود.

وی افزود: عملیات لرزه نگاری سه بعدی این پروژه که حدود سه ماه است آغاز شده طی ۲۰ روز آینده به پایان خواهد رسید.

مدیرعامل شرکت ذخیره سازی گاز طبیعی ایران یاد آوردشد: بعد از انجام عملیات پردازش حفاری اولین چاه در منطقه نصرآباد که در نوع خود بی نظیر است تا سه ماه آینده آغاز خواهد شد.

مسعود سامی وند با اشاره به این که در این طرح بر روی ٢٠٠ هزار کیلومتر مربع، مطالعات مخزنی، زمین شناسی و ژئوفیزیک و… انجام شده است گفت: در این طرح بیش از ۶ نوآوری جدید انجام شده و از فناوریهای روز دنیا نیز بهره گرفته شده است و زمینه و زیرساخت برداشت تا ٨٠ میلیون متر مکعب در روز از این پروژه وجود دارد.

وی با اشاره به این که در فاز نخست این طرح ٢ میلیارد متر مکعب و در فاز دوم نیز ٢ میلیارد متر مکعب گاز ذخیره می شود یاد آور شد: با بهره برداری از طرح گنبد نمکی نصرآباد کاشان، دو میلیارد متر مکعب به ظرفیت ذخیره سازی گاز کشور اضافه می شود.

مسعود سامی وند در ادامه با اشاره به مزایای این طرح برای منطقه کاشان گفت: با سرمایه گذاری یکهزار میلیارد تومانی این پروژه در کاشان و ساخت تأسیسات نفتی در این منطقه صنعتی که انرژی مورد استفاده اکثریت صنایع منطقه کاشان گازی است با اشتغالزایی بالغ بر سه هزار نفر از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

مسعود سامی وند در ادامه عدم ایراد خسارت به زمین ها و باغات پسته و انار کشاورزی در منطقه عملیاتی پروژه را یکی از ویژگی های این طرح دانست و گفت: اگر خسارتی نیز به کشاورزان وارد شده است تمامی خسارت آن ها پرداخت شده است.

وی در ادامه ذخیره سازی گاز بدون اصلاح الگوی مصرف و مصرف بهینه را امکان پذیر ندانست و ضمن دعوت مردم برای همراهی با شرکت ذخیره سازی گاز گفت: شکوفایی اقتصاد به عنوان محور توسعه صنعت ذخیره سازی و فرهنگ، لازمه رشد و تعالی الگوی مصرف در راستای اهداف طرحهای ذخیره سازی گاز طبیعی با عزم ملی و مدیریت جهادی تحقق می یابد.

وی با تاکید براینکه همراهی مردم کاشان و مالکان اطراف این پروزه موجب تسریع دراجرای این پروزه بسیار عظیم می شود تصربح کرد: همانطور که تاکنون همراهی خوب مردم کاشان باعثشده تا در روند این پروژه موفق باشیم امیدواریم تا پایان بهره برداری از این پروژه پیمانکاران شرکت ذخیره ساری کشور را در اجرای اهدافشان یاری کنند.

وی استخراج گاز دراین پروژه را معادل قرار داد صادرات گاز ایران به پاکستان عنوان کرد و گفت: در هر فازاین پروژه ۲ میلیارد مترمکعب گاز که به مرانب بیشتر از سراجه قم است تولید خواهد شد است.

مدیرعامل شرکت ذخیره سازی گاز طبیعی ایران ضمن تقدیر و تجلیل از همراهی علی اصغرگرانمایه پور نماینده قبلی مردم کاشان و آران و بیدگل در مجلس شورای اسلامی گفت: این پروژه با پیگیری مستمر دکتر عباسعلی منصوری نماینده مردم کاشان و آران و بیدگل در مجلس شورای اسلامی امروز به نتیجه رسیده است.

ساختار نمکی در منطقه نصرآباد کاشان در شمال غربی کاشان و جنوب شرقی قم واقع به مساحت ١٢٥ کیلومتر مربع در راستای شمال غربی به جنوب شرقی به طول تقریبی ١٢, ۶ کیلومتر و عرض تقریبی ١١. ٥ کیلومتر است.

نشست خبری مدیرعامل شرکت ذخیره سازی گاز طبیعی ایران عصر روز گذشته چهارشنبه بیست و هشتم خرداد با هماهنگی عباسعلی منصوری آرانی نماینده مردم شهرستانهای کاشان و آران و بیدگل در مجلس شورای اسلامی در حاشیه بازدید خبرنگاران و اصحاب رسانه کاشان و آران و بیدگل از مجلس شورای اسلامی انجام شد.

اصحاب رسانه اقتصاد ایران بلاروس زمین سرمایه گذاری قم گاز وزارت نفت ساری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر