کد خبر: 187985 A

معاون معماری و شهرسازی شهرداری کاشان تاکید کرد:

پس از ابلاغ دستورالعمل شورای عالی شهرسازی و معماری، و بررسی ساخت و سازهای شهری، بهره‌گیری از معماری ایرانی اسلامی در ساختمان‌های شهری کاشان مورد تاکید قرار گرفت.

معاون معماری و شهرسازی شهرداری کاشان گفت: پس از ابلاغ دستورالعمل شورای عالی شهرسازی و معماری، و بررسی ساخت و ساز‌های شهری، بهره گیری از معماری ایرانی اسلامی در ساختمان‌های شهری کاشان مورد تاکید قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری ایلنا در کاشان، حسن نعناکار در جمع خبرنگاران با اعلام این مطلب گفت: در این دستور العمل ارتفاع نامناسب، رعایت نکردن خط آسمان، ناهماهنگی مناظر یا تضاد رنگهای استفاده شده که در بسیاری فضاهای شهری استفاده نشده مورد بررسی قرار گرفته است.

به گفته وی، در معماری ایرانی اسلامی توجه به اصول ساخت و ساز‌ها سبب ایجاد هماهنگی در بافت شهری می‌شود که مناظر شهری مناسب و در عین حال سرزنده و کارا را به ارمغان می‌آورد.

وی افزود: در معماری معاصر عدم توجه به اصول معماری بومی سبب ایجاد نابسامانی مناظر شهری شده است و با توجه به اینکه معماری و شهرسازی هر شهری بازتاب شرایط ذهنی آنجامعه است لذا شرایط اقتصادی، سیاسی و اجتماعی ناهنجار و ناپایدار در شهرهای ما، نابسامانی و اغتشاش حاکم بر منظر شهری را به حد آزاردهنده‌ای رسانده است.

نعناکار در ادامه نمای اصولی ساختمان‌ها را جزء الزامات عمومی ساختمان‌های شهر دانست و گفت: طراحی و ساخت نماهای ساختمانی باید تحت ضوابط و مقررات شهرسازی و زیباسازی شهری انجام شود.

وی با اشاره به اینکه برای مالکانی که در نمای ساختمان‌های خود رعایت ضوابط و مقرارت نما را لحاظ نکنند پایان کار صادر نخواهد شد گفت: اجرای نمای ساختمان‌ها باید با نمای ساختمان‌های مجاور هم شکل و هم رنگ باشد.

مدیر اداره زیبا سازی شهرداری کاشان هم در این گفت‌و‌گو گفت: ضروری است مناطق دو گانه شهرداری نتایج انجام شده نسبت به این دستور العمل را هر ماه یکبار به اداره زیبا سازی اعلام نمایند تا درصورت لزوم نسبت به بازنگری مجدد دستورالعمل تصمیم گیری کنند.

محمد حسین واحدیان طراحی نمای ساختمان‌های تجاری اداری و ساختمان‌های معابر اصلی را با مسئولیت شرکت مشاور نمای ساختمان امکان پذیر دانست و گفت: نهادینه کردن فرهنگ استفاده از معماری ایرانی اسلامی در نمای ساختمان‌ها تحت حمایت و تاکید شهردار کاشان ضرورتی انکار ناپذیر است.

اجرای نماهای اصولی و ضابطه‌مند مطابق با آنچه در دستورالعمل طراحی نما آمده در مرحله اول وظیفه معمار ساختمان و در مراحل بعدی مطابق نمای ساختمان با نقشه طراحی شده را وظیفه مهندس ناظر دانست.

واحدیان ارائه نقشه نمای ساختمان را شرط صدور پایان کار عنوان کرد و افزود: از مطرح شدن دوباره اهمیت فضاهای عمومی و ارزش زندگی شهری نمای ساختمان‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار شد تا جایی که نحوه استفاده از نماهای ساختمانی عقیده، فرهنگ و ذوقی طراح و معمار و سازنده هر ساختمان را بیان می‌کند.

وی به نقش و تاثیر نمای ساختمان‌ها در شکل دهی به مجموعه شهری اشاره کرد و گفت: اگر به نمای یک ساختمان بدون در نظر گرفتن نمای دیگر ساختمان‌های شهر توجه کنیم می‌بینیم که یکنواختی نمای شهر در مجموع از بین می‌رود.

وی با تاکید بر اینکه، نمای هر ساختمان تاثیر مستقیم بر شهری دارد که در آن قرار دارد گفت: تفاوت بین شهری بودن یا فردی بودن نما در صورتی از بین می‌رود که ساختمان‌ها جزئی از شهر در نظر گرفته شود و ارتباط آن با محیط اطراف خودش چند جانبه باشد.

ساخت و ساز سیاسی و اجتماعی شرایط اقتصادی شهرداری معماری کاشان ساختمان اسلامی شهری شهرسازی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر