کد خبر: 205314 A

زنجیره انسانی با عنوان «سیلک را دریابیم» در حمایت از محوطه باستانی تپه های هفت هزار ساله سیلک کاشان تشکیل شد.

زنجیره انسانی با عنوان «سیلک را دریابیم» در حمایت از محوطه باستانی تپه‌های هفت هزار ساله سیلک کاشان، عصر دوشنبه تشکیل شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا در کاشان، عصر روز گذشته(دوشنبه ۲۴ شهریور) جمع زیادی از دوستداران و حامیان میراثفرهنگی کاشان، به مناسبت هشتاد و سومین سالروز ثبت ملی سیلک کاشان(۲۴ شهریورماه) در حرکتی مردمی و نمادین با تشکیل زنجیره انسانی اطراف محوطه باستانی سیلک کاشان، خواستار حمایت همه جانبه مسوولان از این اثر تاریخی و ثبت جهانی آن شدند.

تجمع کنندگان با در دست داشتن پلاکاردهایی با مضامین «سیلک شناسنامه ملی ماست» و «سیلک را دریابیم» اهمیت و جایگاه این تمدن باستانی را یادآور شدند.

این آیین مردمی با حضور دوستداران میراثفرهنگی، انجمن گردشگران و راهنمایان کاشان، جمعیت کویر سبز کاشان، انجمن صنفی راهنمایان آثاز تاریخی کاشان، خانه تئا‌تر کاشان، راهنمایان گردشگری شهر زیرزمینی نوش آباد و جمعی از اهالی هنر و مسوولان شهرستان برگزار شد.

همچنین در پایان این حرکت نمادین، بیانیه‌ای با عنوان «سیلک را در یابیم» قرائت شد که در بخشی از آن آمده است: سیلک، مجموعه‌ای ارزشمند از تاریخ، فرهنگ و تمدن ایران زمین است که جایگاهی سترگ در بین جهانیان دارد و ملت‌های مختلف دنیا همواره با احترام به آن می‌نگرند و از آن به عنوان سندی پرافتخار در تاریخچه پر رمز و راز بشر یاد می‌کنند.

ادامه این بیانیه تاکید شده است: متاسفانه سالهاست به دلایل متعدد بی‌مهری‌های فراوانی به این اثر بی‌نظیر معماری، تاریخی و فرهنگی روا رفته و امروز که سیلک در آستانه ثبت جهانی است آن را به مرز بحران و تهدید رسانده است.

در بیانیه مزبور آمده است: ما شرکت کنندگان در حرکت مردمی «سیلک را دریابیم» در اقدامی نمادین با تشکیل زنجیره انسانی به دور تپه‌های سیلک اعتراض خود را به این بی‌مهری‌ها اعلام کرده و از رییس جمهوری اسلامی ایران تقاضا داریم با صدور دستور ویژه در موضوع سیلک از جمله معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی، رییس سازمان میراثفرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، وزرای کشور، راه و شهرسازی و جهاد کشاورزی، با اعتبار ویژه از وضعیت سیلک حمایت جدی کنند.

همچنین در بخش دیگری از این بیانیه تصریح شده است: اکنون که پس از حرکت‌های بی‌اثر و کم رمق سالیان گذشته با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید خونی تازه در رگ‌های مدیران اجرایی جریان یافته و با تشکیل «کمیته نجات بخشی سیلک» در سطح مدیریت عالی کشور، استان و شهرستان حرکتی نو آغاز شده است، خواستار تدوین و ارائه برنامه‌ای جامع، زمانبندی شده، اولویت دار و مرحله‌ای برای نجات سیلک هستیم، برنامه‌ای که با تغییر مدیران تغییر نکند و هدف نهایی آن تنها حفظ هویت، آینده و نجات سیلک باشد.

ادامه این مطلب عنوان شده است: مدیران اجرایی و مسوولان از توان و همت مردم بوی‍ژه جوانان در راستای حفظ سرمایه ارزشمند میراثفرهنگی شهرستان بهره گرفته و از تشکیل انجمن دوستداران میراثفرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان حمایت کنند.

بیانیه مزبور در خاتمه ضمن قدردانی از شرکت کنندگان در این زنجیره انسانی، پیشنهاد کرده است: از رسانه و ابزارهای مختلف اطلاع رسانی برای آگاهی بخشی و فرهنگ سازی عمومی در خصوص میراثفرهنگی بویژه «سیلک» به صورت علمی و تخصصی بهره گرفته شود و همزمان با اقدامات کمیته نجات بخشی سیلک پرونده ثبت جهانی سیلک نیز با سرعت و قدرت بیشتر کار خود را ادامه دهد تا با ثبت جهانی این اثرعلاوه بر جلب حمایت جهانی از اقدامات سلیقه‌ای و موردی درخصوص این اثر ارزشمند جلوگیری شود.

شرکت کنندگان در این مراسم طوماری را امضا کردندکه خطاب به حسن روحانی، ریاست محترم جمهوری ایران در مورد حمایت از این محوطه ارزشمند تاریخی بود..

محوطه باستانی هفت هزار ساله سیلک کاشان، ۲۴ شهریور سال ۱۳۱۰ با شماره ۳۸ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

گریشمن فرانسوی در کاوش‌های خود شش دوره فرهنگی متمایز در محوطه سیلک شناسایی کرد که این دوره‌ها از ۷۵۰۰ سال پیش از میلاد آغاز شده بود.

آثاری که تاکنون از تپه‌های سیلک کشف شده بیانگر سیر تحول زندگی بشر و چگونگی رسیدن به شهرنشینی است که اکنون این اشیا در موزه‌های «لوور» فرانسه، موزه ملی ایران، موزه ملی کاشان و موزه‌ای در جنب این تپه باستانی در معرض دیدن عموم قرار دارد.

باستانی تمدن دولت راه و شهرسازی رییس جمهوری اسلامی ایران زمین شهرنشینی صنایع دستی و گردشگری معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی معماری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر