کد خبر: 213305 A

مدیر آموزش و پرورش کاشان:

حافظ، یک مرد الهی بود که به خدا وصل شده بود و پیام شعر حافظ این است که در ارتباط با خدا می‌توان جاودانه شد همانطور که قرآن جاودانه است و کهنه نمی‌شود.

مدیر آموزش و پرورش کاشان گفت: حافظ، یک مرد الهی بود که به خدا وصل شده بود و پیام شعر حافظ این است که در ارتباط با خدا می‌توان جاودانه شد همانطور که قرآن جاودانه است و کهنه نمی‌شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا در کاشان، «محمود خدمتی» در آیین روز حافظ در دبیرستان نرجس کاشان افزود: اشعار حافظ، آمیخته با تعالیم قرآن بود و حافظ در حیات و مماتش باعثبرکت برای انسان بوده است هرچند که مرگ برای مردان بزرگ نیست.

به گفته وی، برگزاری روز حافظ با حضور و مشارکت دانش آموزان، فرصتی برای انتقال مفاهیم زندگی در ادبیات تاریخ و تمدن ایران است.

وی بااشاره به طغیان شیطان در شعر حافظ اظهار داشت: شیطان فرشته‌ای مقرب با هزاران سال عبادت بود اما دچار غرور شد و تکبر ورزید و از بهشت رانده شد و این تمثیلی است که ما را به مراقبت از خود دعوت می‌کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی کاشان گفت: شعر حافظ، عصاره فضایل فرهنگ و تمدن ایرانی و اسلامی است که به شکل هنرمندانه و رندانه تصویر شده است.

«عبدالرضا مدرس‌زاده» در آیین روز حافظ در دبیرستان نرجس کاشان افزود: تمدن ایران، به ابتکار و فرهیختگی زنده است و حافظ، نماد این فرهیختگی و ماندگاری است.

به گفته وی، حافظ، مشهور‌ترین شاعردر جهان است که کمترین ردپای زندگی شخصی از او بر جای مانده است زیرا به راستی و درستی، زندگی آگاهانه و سعادتمندانه انسان را مورد توجه قرار داده است.

وی اظهار داشت: درس بزرگ حافظ این است که که باید خود را فراموش کنید تا دیگران، به یاد شما باشند و این سرمایه‌ای است که از عید غدیر حاصل شده است و امیرالمومنین علی علیه السلام، ۲۵ سال خانه نشین شد تا اسلام زنده بماند.

به گفته وی، درس دیگر ادبیات حافظ این است که برای رسیدن به اهداف آرمانی و بزرگ باید از آرزوهای کوچک گذشت.

وی بااشاره به ارتباط همه اقشار مردم بااشعار حافظ تصریح کرد: حافظ، آینه‌ای است که هرکس می‌تواند خود را در آن ببیند و از آن استفاده کند.

وی گفت: حافظ به طهارت دل رسیده بود که سخن او ماندگار شد و توان هدایت مردم در جهان را پیدا کرد تا آنجا که گوته، که افتخار مغرب زمین است، افتخار می‌کند که همه عظمت خود را برای یک بیت حافظ بدهد.

وی تاکید کرد: اگر با تمسک به قرآن و اهل بیت علیهم السلام، با ادبیات حافظ آشنا شویم، زندگی سعادتمندانه را ترسیم خواهیم کرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی کاشان افزود: عشق حافظ، ترجمان عشق الهی است و کسی که با ادبیات حافظ آشنا شود، هیچوقت گرفتار نخواهد شد.

مدرس‌زاده تصریح کرد: تعالیم حافظ ریشه در تعالیم آسمانی دارد و بزرگداشت حافظ باید بهانه‌ای برای انس با قرآن و مکتب اهل بیت علیهم السلام در ترسیم یک زندگی لذت بخش باشد.

همایش روز حافظ، با حضور مدیر و معاونان آموزش و پرورش کاشان در دبیرستان نرجس برگزار شد که شعرخوانی دانش آموزان، فلوت نوازی فاطمه پورنگ، دانش آموز روشندل و تجلیل از دانش آموزان سادات از دیگر برنامه‌های این آیین بود.

آموزش و پرورش اهل بیت علیهم السلام ایران جهان سرمایه شعر عضو هیئت علمی دانشگاه فرهنگ و تمدن قرآن مرگ
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر