کد خبر: 216983 A

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کاشان:

شیوه‌های جدید زندگی ماشینی و دسترسی آسان به انواع مواد شیمیایی، دارو‌ها، شوینده‌ها، سموم و… بدون داشتن اطلاعات کافی از نحوه نگهداری، مصرف، عوارض، خطرات و هشدارهای مربوطه، شیوع مسمومیت‌های اتفاقی را در جامعه به میزان زیادی افزایش داده است.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کاشان گفت: بروز اکثر مسمومیت‌ها، ناشی از عدم آگاهی خانواده‌ها است.

به گزارش خبرنگار ایلنا در کاشان، دکتر احمد خورشیدی، در گفتگو با خبرنگاران افزود: انجام فعالیت‌های فرهنگی، اجتماعی و آموزشی در راستای افزایش دانش عمومی علاوه بر کاهش مسمومیت‌ها و تبعات آن در جامعه و خانواده‌ها، کمک شایانی به کاهش هزینه‌های بهداشتی درمانی می‌شود و باعثمی‌شود شهروندان زندگی سالم تری را در شهرهای آلوده به انواع سموم تجربه کنند.

وی تصریح کرد: شیوه‌های جدید زندگی ماشینی و دسترسی آسان به انواع مواد شیمیایی، دارو‌ها، شوینده‌ها، سموم و… بدون داشتن اطلاعات کافی از نحوه نگهداری، مصرف، عوارض، خطرات و هشدارهای مربوطه، شیوع مسمومیت‌های اتفاقی را در جامعه به میزان زیادی افزایش داده است.

معاون غذا و دار دانشگاه علوم پزشکی کاشان یادآور شد: وقوع مسمومیت‌های حرفه‌ای حاد و مزمن در کارگران شاغل در کارخانجات صنایع شیمیایی و نظامی و از سوی دیگر استفاده از وسایل گاز سوز و مواد شیمیایی و شوینده در منازل و فقدان آگاهی کافی در اغلب خانواده‌ها، خطرات جدی را متوجه آنان به خصوص کودکان می‌کنند.

نهمین دوره هفته پیشگیری از مسمومیت‌ها(یکم تا هفتم آبان ماه) که همه ساله با مسئولیت مرکز اطلاع رسانی دارو و سموم DPIC معاونت غذا و دارو با هدف کاهش مرگ و میر ناشی از مسمومیت‌ها برگزار می‌شود.

در این راستا مسابقه نقاشی ویژه هفته مسمومیت‌ها با همکاری اداره آموزش و پرورش شهرستان کاشان و آران و بیدگل در بیش از ۲۰۰ مدرسه مقطع ابتدایی برگزار می‌شود.

احمد خورشیدی جامعه خانواده دارو دانشگاه علوم پزشکی کاهش هزینه کودکان گاز مرگ مواد شیمیایی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر