کد خبر: 232149 A

معاون آموزش ابتدایی مدیریت آموزش و پرورش کاشان،

معاون آموزش ابتدایی مدیریت آموزش و پرورش کاشان، از اجرای طرح توزیع بسته های سلامت با محوریت بهداشت دهان و دنداندر مدارس مناطق روستایی این شهرستان خبر داد.

معاون آموزش ابتدایی مدیریت آموزش و پرورش کاشان، از اجرای طرح توزیع بسته های سلامت با محوریت بهداشت دهان و دنداندر مدارس مناطق روستایی این شهرستان خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از کاشان " عفت پدرام فر " در آیین آغاز این طرح در دبیرستان ۱۲ فروردین نیاسر افزود: سلامت جامعه در گرو سلامت همه افراد جامعه است و این ضرورتی است که از دوران کودکی باید به آن توجه کرد.

به گفته وی، این طرح با همکاری معاونت های مالی و بهداشت دانشگاه علوم پزشکی، درمانگاه فرهنگیان کاشان و خیرین دانشگاه کاشان در ۷۰ واحد از مدارس دوره ابتدایی اجرا می شود که بسته های سلامت شامل مسواک، خمیردندان، نخ دندان، حوله و پوسترهای آموزشی است.

وی اظهار داشت: طرح ژله درمانی و فلوراید تراپی از جمله طرح هایی است که از ابتدای آبان در مدارس دخترانه متوسطه دوره اول در مناطق شهر و روستا انجام می شود.

وی تصریح کرد: به اعتبار تحقیقات پزشکی، عامل اصلی بیماریهای گوناگون عدم سلامت دندان و لثه گزارش شده است بنابراین بهداشت دهان و دندان، در کنترل و پیشگیری از بسیاری بیماری ها از اهمیت خاصی بر خوردار است.

کارشناس مسوول سلامت جوانان دانشگاه علوم پزشکی کاشان گفت: با توجه به نقش سلامت دهان و دندان بر سلامت عمومی افراد، مسواک زدن باید به یک فرهنگ عمومی در جامعه تبدیل شود.

" شهناز خاندایی " افزود: ما تلاش داریم تا با ارایه آموزش نحوه صحیح مسواک زدن به دانش آموزان خانواده ها را به مسواک زدن اصولی و درست به صورت منظم ترغیب کنیم.

به گفته وی، عدم آموزش صحیح و به موقع در مورد بهداشت دهان و دندان، عدم آگاهی و کنترل بهداشت دهان و دندان کودکان و نوجوانان در خانه و مدرسه عامل مهم دیگر پوسیدگی دندانهاست.

وی اظهار داشت: با توجه به اینکه شایع ترین سنی که دندانها دچار پوسیدگی می شوند دوران شیرخوارگی، کودکی و نوجوانی است لذا خانواده های محترم باید نهایت دقت و همّت خود را متوجه سلامت و حفظ دندان فرزندان خود نمایند

وی در مورد شیوه استفاده از مسواک گفت: مسواک را باید به آرامی و ملایمت با حرکات سریع و کوتاه بر سطح کامل همه دندانها بکشیم و آن را از طرف ریشه دندان به طرف تاج دندان حرکت دهیم.

خاندایی گفت: بهداشت خوب یعنی مراقبت کامل از دندانها از طریق درست مسواک زدن و خمیر دندان مناسب و همچنین نخ دندان و گاهی دهانشویه که با آموزش، فرهنگ سازی می شود.

آموزش و پرورش کاشان،
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر