کد خبر: 243978 A

سرپرست اداره میراثفرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان؛

سرپرست اداره میراثفرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان از مرمت خانه تاریخی استواردر قالب طرح خانه‌های ایرانی خبر داد.

سرپرست اداره میراثفرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان از مرمت خانه تاریخی استواردر قالب طرح خانه‌های ایرانی خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا در کاشان، " مهران سرمدیان " در جمع خبرنگاران با اعلام خبر فوق افزود: فاز اول و دوم مرمت خانه تاریخی استوار با اعتباری بالغ بر سیصدمیلیون ریال از محل اعتبارات ملی به پایان رسید.

سرمدیان اظهار داشت: شهرستان کاشان از نظر دارا بودن خانه‌های تاریخی، جایگاه ویژه‌ای در منطقه دارد که بیشتر این خانه‌ها مربوط به دوران صفویه تا قاجاریه است که اکثرآ از نوع معماری خانه‌های گودال باغچه همساز با اقلیم گرم و خشک کاشان هستند.

سرپرست اداره میراثفرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان ادامه داد: معماری گودال باغچه در خانه‌های کاشان علاوه بر نیاز به دسترسی به آب باعثکاستن از تاثیرات نامطلوب هوای گرم و خشک اقلیم کاشان و ایجاد شرایط مناسب زیستی است.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه خانه تاریخی استوار یکی از خانه های منحصر به فرد کاشان است، افزود: این خانه در مرکز محله سلطان امیر احمد و در کنار خانه های تاریخی معروف کاشان در چهار طبقه به صورت گودال باغچه در دوره قاجار بدست معماران و هنرمندان آن دوره بنا شده که در میان ابنیه کاشان و حومه بی نظیر است.

سرمدیان اضافه کرد: نحوه اجرا به صورت مشارکتی با مالک خانه است که بیشتر آیتم‌های اجرایی مربوط به استحکام بخشی، کف‌سازی، نماسازی و ساماندهی فضاهای داخلی می‌شود.

وی گفت: تراشیدن اندود کاهگل روی بدنه های خانه، کندن لایه های فرسوده بام و تخیله کوناله ها، اجرای اندود کاه گل روی بام، آجر کاری، اجرای دیوار یک آجره، اجرای شیب بندی، طاق زنی بین قیدها، اجرای پالانه روی سقف، اجرای عایق کاری روی سطوح تخت، اجرای عایق کاری در کف حیاط از اهم اقدامات این پروژه مرمتی است.

یادآور می شود خانه تاریخی استوار در تاریخ نهم بهمن سال ۱۳۹۰ با شماره ۲۹۵۶۶در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

صنایع دستی و گردشگری معماری کاشان سرپرست اداره مرمت میراثفرهنگی تاریخی استوار
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر