کد خبر: 118564 A

به همت کانون کوهنوردان کردستان؛

این برنامه‌ی فرهنگی زیست محیطی، روز جمعه ۱۷ آبان ماه جاری رأس ساعت شش صبح از محوطه سازمان پارک‌ها برگزار می‌شود.

ایلنا: به همت کانون کوهنوردان کردستان، کوه آبیدر سنندج پاک‌سازی و مراتع سوخته آن بذرافشانی می‌شود.
به گزارش خبرنگار ایلنا در سنندج، با گرامیداشت زنده یاد استاد محی‌الدین حق‌شناس و خالق منظومه کردی «شاره کم سنه»، بیست و سومین برنامه مشترک کانون کوهنوردان کردستان تحت عنوان پاک‌سازی کوه آبیدر و بذرپاشی مراتع سوخته شده آن، در سنندج برگزار می‌شود.
این برنامهٔ فرهنگی زیست محیطی، به همت کانون کوهنوردان کردستان و با همکاری فرمانداری سنندج، اداره کل حفاظت محیط زیست و منابع طبیعی و اداره کل آموزش و پرورش استان و کلیه گروه‌های کوهنوردی هیئت‌های ورزشی استان، روز جمعه ۱۷ آبان ماه جاری رأس ساعت شش صبح از محوطه سازمان پارک‌ها با حضور اقشار مختلف مردم برگزار می‌شود.
براساس این گزارش؛ کوه آبیدر که به عنوان نماد استواری مرکز استان مطرح و در سال ۱۳۹۰ به شماره ۱۰۳ به عنوان منطقه نمونه گردشگری در آثار ملی کشور به ثبت رسیده است؛ نه تنها محلی برای گذران روزهای تعطیل مردم، بلکه نشان و هویتی از شهر و دارای جایگاه فرهنگی خاص بوده است.
در آتش سوزی ۲۴شهریور ماه جاری کوه آبیدر، چند هکتار از مراتع این کوه در آتش سوخت و بسیاری از جانورانی که زیستگاه آن‌ها بود، در این آتش‌سوزی از بین رفتند؛ در این می‌ان، نبود امکانات و تجهیزات اطفای حریق و کمبود نیرو موجب تأخیر در اطفا و گسترش آتش‌سوزی‌ و افزایش خسارت به این منابع ملی شد.
امید می‌رود با هوشیاری و همکاری مردم از این داشته‌ها و سرمایه‌ها بی‌بدیل که موهبت الهی هستند حفاظت شود تا دیگر شاهد وقوع این گونه حوادثدر سطح جنگل‌ها و مراتع استان نباشیم.
شایان ذکر است، با نگرش بر اشعار موزون زنده باد محی‌الدین حق‌شناس این انتظار برای خوانندگان ایجاد می‌شد که آرامگاه این شاعر نامی در یک نقطه از کوه آبیدر می‌بود، اما دریغ و صد افسوس که این شاعر نامی همچون سایر فرهیختگان استان در گورستان مردمی به خاک سپرده شد و مسئولین امر باز هم از ایجاد قطعه‌ای به نام قطعه هنرمندان برای چهره‌های فرهیخته کردستان امتناع ورزیدند و این‌گونه مدیران به نام فرهنگی در این استان، مشغول فعالیت فرهنگی هستند.

آتش سوزی جنگل کانون کوهنوردان کردستان کوه آبیدر سنندج
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر