کد خبر: 128127 A

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی کردستان:

با توجه به اینکه ساخت و راه اندازی کتابخانه‌های عمومی نهادی در روستاها زمان‌بر و هزینه‌بر است، ایجاد کتابخانه‌های عمومی مشارکتی در رفع این مشکل اثرگذار است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان کردستان، خواستار همکاری دهیاری‌ها، شوراهای اسلامی و همچنین مردم روستا‌ها در ایجاد کتابخانه‌های عمومی مشارکتی شد و گفت: ایجاد کتابخانه در هر مکانی سبب ارتقای آگاهی و بصیرت و در ‌‌نهایت توسعه فرهنگی می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا در سنندج، اسماعیل احمدی در بازدید از کتابخانه عمومی مشارکتی زانا در منطقه اسلام آباد سنندج اظهار داشت: کردستان یکی از استان‌های پیشرو در راه اندازی کتابخانه‌های عمومی مشارکتی در کشور است.

وی تصریح کرد: در حال حاضر ۴۱ باب کتابخانه عمومی مشارکتی در استان کردستان فعال است که از این تعداد ۱۵ باب روستایی و بقیه شهری هستند.

احمدی با اشاره به اینکه بیشترین تعداد کتابخانه‌های مشارکتی در سنندج قرار دارند، افزود: سقز و بیجار، بانه و دهگلان نیز در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان کردستان طرح راه اندازی کتابخانه‌های عمومی مشارکتی را از برنامه‌های مهم و کاربردی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور ارزیابی کرد و گفت: اجرای این طرح در نهادینه کردن فرهنگ مطالعه تاثیرات چشمگیری دارد.

احمدی ایجاد اینگونه کتابخانه‌ها را در روستا‌ها بسیار مهم برشمرد و گفت: با توجه به اینکه ساخت و راه اندازی کتابخانه‌های عمومی نهادی در روستا‌ها زمان بر و هزینه بر است، ایجاد کتابخانه‌های عمومی مشارکتی در رفع این مشکل اثرگذار است.

وی بیان کرد: بر اساس طرح مذکور زمینه راه اندازی کتابخانه نیز در روستاهای که دارای کتابخانه عمومی نهادی نیستند نیز فراهم می‌شود و این قشر نیز می‌توانند همانند سایر شهروندان از نعمت دسترسی به کتاب بهره‌مند شوند.

وی با بیان اینکه نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور شرایطی را برای راه اندازی کتابخانه‌های عمومی مشارکتی تعریف کرده است، یادآور شد: فراهم سازی مکان و همچنین برخی امکانات مانند قفسه، میز و صندلی و همچنین رایانه از جمله این شرایط است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان کردستان در پایان سخنانش خاطرنشان کرد: متقاضیان در صورت فراهم سازی شرایط مذکور و تائید نهایی آن از سوی کار‌شناسان و نهاد کتابخانه‌های عمومی می‌توانند به صورت ماهیانه کتاب دریافت کنند.

کتابخانه عمومی مشارکتی زانا در منطقه اسلام آباد داری ۲۸۵ عضو فعال با چهار هزار و ۳۵۴ جلد کتاب است.

کتابخانه های عمومی کردستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر