کد خبر: 136696 A

کارشناس میراثفرهنگی کردستان:

وظیفه اسکان گردشگران بر عهده هتلها، مهمانپذیرها و مراکز اقامتی ارزان قیمت و دیگر مراکز اقامتی خصوصی است، نه آموزش و پرورش یا شهرداری و… / ستاد تسهیلات سفر موجب ارائه آمارهایی شده که صرفا جنبه تبلیغاتی و رقابتی دارد و هیچگونه جنبه اقتصادی، توسعه ای و… ندارد.

ایلنا: کار‌شناس گردشگری اداره کل میراثفرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان گفت: توسعه زیرساخت‌ها، هدف اصلی ستاد تسهیلات سفرهای نوروزی باشد.

به گزارش خبرنگار ایلنا در سنندج، تیمور خالدی دوشنبه شب در جلسه بررسی نقاط قوت و ضعف ستاد تسهیلات سفرهای نوروزی و تابستانه کشور در سنندج اظهار داشت: ستاد تسهیلات سفرهای نوروزی دارای نقاط قوت و ضعف‌هایی است که باید با کار کار‌شناسی بررسی شود.

وی تصریح کرد: این نقاط قوت شامل فراهم نمودن امکانات و تسهیلات سفر برای تمامی اقشار مردم به لحاظ اقتصادی، تفهیم اهمیت صنعت گردشگری و لزوم پاسداشت حرمت گردشگر به سایر مسئولین و کارکنان ارگانهای دولتی و آحاد مردم، ترغیب سرمایه گذاران به سرمایه گذاری در این صنعت، از قبیل ساخت هتل و مجتمع‌های بین راهی و بسیج نمودن کلیه امکانات استان جهت ارائه خدمات به مهمانان و گردشگران است.

خالدی، تفهیم سایر ارگان‌ها به اهمیت نقش گردشگر در توسعه زیرساختهای اقتصادی استان، شناسایی نقاط ضعف و کمبودهای صنعت گردشگری کشور و تلاش در جهت رفع آن‌ها، ارائه روشی مناسب برای آشنایی تمامی مردم کشور با جاذبه‌ها و توانمندیهای سایر استانهای دیگر و کمک به گردش مالی و ایجاد فرصت توسعه اقتصادی و زیر ساختی در برخی از نقاط کشور که کمتر توسعه یافته است رااز دیگر نقاط قویت این ستاد دانست.

وی افزود: افزایش سطح اشتغال هتلهای سطح کشور و ایجاد اشتغال فصلی برای جوانان بیکار، ترغیب برخی استانداریهای سطح کشور به تخصیص بودجه هر چند ناچیز به صنعت گردشگری و کمک به انتقال فرهنگ و آشنایی مردم کشور با سایر فرهنگ‌ها و آداب رسومهای استانهای سطح کشور از دیگر مواردی است که می‌تواند در این حوزه موثر باشد.

خالدی گفت: با راه اندازی ستاد تسهیلات سفرهای نوروزی و تابستانه تمامی ارگانهای دیگر خود را مسئول و پایبند به فراهم نمودن تسهیلات و خدمات می‌دانند و بصورت منسجم مشکلات احتمالی برای گردشگران را پیگیری خواهند کرد و این می‌تواند موجب توسعه گردشگری، ایجاد اشتغال و معرفی جاذبه‌های گردشگری به سایر نقاط دنیا و توسعه صادرات صنایع دستی شود.

کار‌شناس گردشگری میراثفرهنگی کردستان در ادامه سخنانش به نقاط ضعف ستاد تسهیلات سفرهای کشور نیز اشاره کرد و افزود: این نقاط ضعف شامل ناتوانی ادارات استانی در تأمین بخشی از هزینه‌های مربوط به اقدامات و امکانات فراهم شده برای ستاد تسهیلات سفرهای کشوری است.

وی اظهار داشت: طرح‌های ارائه شده توسط ستاد تسهیلات سفرهای کشور می‌بایست برای ورود گردشگران خارجی ارز آور باشد و ستاد بتواند آن‌ها را عملی و اجرایی نماید که متأسفانه این طرح‌ها اجرایی نشده‌اند.

این مسئول خاطرنشان کرد: طرح ستاد تسهیلات سفر به عنوان یک فرایند تأثیر گذار می‌بایست انتهایی داشته باشد و به سمت و سوهای اساسی‌تر سوق داده شود..

وی در ادامه به کمبود اعتبار در سطح ملی برای چاپ و انتشار اقلام تبلیغاتی و اطلاع رسانی اشاره کرد و گفت: هیچ اقدامی برای چاپ و انتشار اقلام تبلیغاتی و اطلاع رسانی از قبیل کتابچه، بروشور، سی دی و… جدید جهت ارائه به گردشگران داخلی و خارجی انجام نشده است.

خالدی تصریح کرد: اصلیترین وظیفه سازمان ایجاد مراکز اطلاع رسانی گردشگری در سطح کشور و نقاطی است که گردشگران به آن مناطق سفر می‌کنند؛ بنابراین باید مراکز اطلاع رسانی با رویکرد جذب گردشگران خارجی طی یک طرح ضربتی و ملی با الگو از کشورهای توسعه یافته در سطح کشور به اجرا درآید.

وی افزود: طرح ستاد تسهیلات موجب شد تا عده‌ای از افراد سود جو، بدون متحمل شدن هر گونه هزینه‌ای به سفرهای یک هفته‌ای یا بیشتر بروند و این موضوع موجب ایجاد هزینه و تعهد برای برخی از ارگان‌های دولتی و خصوصی شود.

خالدی بیان داشت: طرح ستاد تسهیلات سفر تشویق مردم به سفر بدون هزینه بود که برای مدتی کوتاه این وضعیت جهت فرهنگ سازی مناسب است اما در بلند مدت پاسخگو نمی‌باشد و موجب ضرر و زیان به بخش‌های خصوصی می‌شود.

وی اضافه کرد: این رویه باید در سطح کشور مورد قبول واقع شود که وظیفه اسکان گردشگران بر عهده هتل‌ها، مهمانپذیر‌ها و مراکز اقامتی ارزان قیمت و دیگر مراکز اقامتی خصوصی است، نه آموزش و پرورش یا شهرداری و…

وی به ایجاد آثار مخرب زیست محیطی توسط گردشگران داخلی اشاره کرد وگفت: گردشگری انبوه داخلی آثار مخرب زیست محیطی، فرهنگی، ترافیکی و… را به همراه خواهد داشت که در برخی از موارد بیش از سودی که عاید مردم یک منطقه می‌شود ضرر وارد خواهد نمود.

این مسئول یادآور شد: ستاد تسهیلات سفر موجب ارائه آمارهایی شده که صرفا جنبه تبلیغاتی و رقابتی دارد و هیچگونه جنبه اقتصادی، توسعه‌ای و… ندارد و نمی‌توان در برنامه ریزی‌های یک استان مد نظر قرار گیرد.

کار‌شناس گردشگری اداره کل میراثفرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان گفت: ستاد می‌بایست از این حالت تبلیغاتی خارج و به سمت توسعه زیرساخت‌ها، رفع موانع و مشکلات گردشگری، شناسایی فرصت‌ها و… تغییر مسیر دهد.

وی در پایان سخنانش خاطرنشان کرد: ستاد تسهیلات سفر برای گردشگران خارجی در صورتی راه اندازی شود که می‌بایست زیر ساختهای آن فراهم شود چرا که درآمد و توسعه واقعی در این ستاد است.

اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری کردستان ستاد تسهیلات سفرهای نوروزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر