کد خبر: 146179 A

رئیس حوزه هنری کردستان:

هنرمندان استان فارغ از دغدغه‌های مادی برای فرهنگ این منطقه کار کنند. / هر قوم و کشوری برای خود هویتی دارد و ما نیز در وهله نخست باید هویت و فرهنگ خود را بشناسیم.

ایلنا: رئیس حوزه هنری کردستان خواستار به تصویر کشیدن فرهنگ و هویت بومی استان توسط هنرمندان گرافیست شد.
به گزارش خبرنگار " ایلنا " از سنندج، ا " مین مرادی " شامگاه یکشنبه در آیین اختتامیه جشنواره سالانه گرافیک کردستان که در سالن شماره ۲ پردیس سینمایی بهمن سنندج برگزار شد، گفت: وقتی صحبت از تجلی فرهنگ و هنر هر منطقه به میان می آید، باید نشانه ها و نمادهای آن منطقه در آثار تولید شده به چشم بیاید، در این صورت باید هنرمندان استان فارغ از دغدغه‌های مادی برای فرهنگ این منطقه کار کنند.
وی با بیان این که هنرمندان گرافیست می‌توانند در جهت حفظ هویت و تاریخ ما تاثیر‌گذار باشند، تصریح کرد: هر قوم و کشوری برای خود هویتی دارد و ما نیز در وهله نخست باید هویت و فرهنگ خود را بشناسیم.
" مرادی " در ادامه سخنان خود با اشاره به برگزاری نخستین جشنواره سالانه گرافیک کردستان، افزود: این جشنواره در راستای بسط و گسترش فعالیت های رشته گرافیک به ویژه در زمینه پوستر و تصویر سازی، معرفی و تشویق استعداد های هنرمندان جوان در استان و همچنین ایجاد زمینه و بستر مناسب فعالیتهای هنری برای هنرمندان جوان استان برگزار شد.
وی با اشاره به تعداد بالای علاقمندان این رشته هنری در استان و لزوم شناسایی توانمندی ها و پتانسیل های بالقوه این هنر در استان گفت: تاسیس خانه گرافیک کردستان با حضور فارغ التحصیلان این رشته در حوزه هنری استان کردستان اولین اقدام در این زمینه بود و این جشنواره نیز فرصت مناسبی بود تا هنرمندان این رشته ضمن حضور در جشنواره و عرضه داشته ها و توانمندی های خود، از برنامه ها و سیاست های خانه گرافیک نیز مطلع شوند.
رئیس حوزه هنری کردستان با بیان اینکه بیشتر از حد خودمان نیز از خانه گرافیک کردستان حمایت خواهیم کرد، یادآور شد: برگزاری نشست های تخصصی با حضور گرافیست های مطرح استان وکشور، برگزاری جشنواره و برپایی نمایشگاه ها از جمله فعالیت های این خانه است.
" مرادی " افزود: با توجه به داشتن ظرفیت و پتانسیل های خوب در هنرمندان استان، برگزاری چنین جشنواره هایی کمک بسیاری به رونق این هنر در استان خواهد داشت، چرا که هنرمندان کردستانی از ظرفیت و استعداد بسیار بالایی برخوردار هستند.
وی در ادامه سخنانش شاهو غزالی، مهران زارعی، جمشید محمدی و خبات نودینیان را داوران این جشنواره نام برد وافزود: درمدت اعلام شده برای شرکت در جشنواره، در بخش دانشجویی ۲۵۶ اثر در دو بخش تصویر سازی و پوستر به دبیرخانه جشنواره ارسال شد که ۱۶۲ اثر ان پوستر و ۴۴ اثر آن تصویر سازی بود.
مرادی بیان داشت: در داوری مقدماتی از بین ۱۶۲ اثر پوستر تعداد ۵۹ اثر و از ۴۴ اثر تصویر سازی ۳۱ اثر به بخش نهایی راه پیدا کردند.
رئیس حوزه هنری کردستان در پایان سخنانش خاطرنشان کرد: در کنار آثار دانشجویی جشنواره نیز ۴۸ اثر از ۱۹ هنرمند گرافیست حرفه ای، بدون داوری در این نمایشگاه حضور دارند که از ۱۴ بهمن آغاز شده و تا ۱۹ بهمن دایر است.
بنابراین گزارش و براساس آرای هیئت داوران مائده احمدیان، چیا فتحی و اسرین پیرولی در بخش تصویرسازی و همچنین سارا چاوشینی، شایسته امانی و سمیرا امیری نیز به عنوان نفرات برتر در بخش تصویر به عنوان نفرات برتر این جشنواره انتخاب شدند.
در بخش تصویرسازی نیز چنور شعبانی، آذر آقامیری و زاهد کریمی مورد تقدیر قرار گرفتندو مریم پیشتاز، سحر رحمانی، سوما یگانه‌فر، سروه مرادی، آرا ضیاالدینی و صادق حسینی نیز تقدیر شدند.

حوزه هنری کردستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر