کد خبر: 162453 A

۱۲اردیبهشت ماه جاری؛

در حال حاضر ۷ مورد از مراسمات کومسایی در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است و نکته قابل توجه این مراسم حضور مسافران، گردشگران داخلی و خارجی برای دیدن این مراسم معنوی است.

مدیر کل میراثفرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان گفت: روز جمعه ۱۲ اردیبهشت ماه جاری راس ساعت ۷:۳۰ صبح باحضور مردم منطقه و ریش سفیدان مراسم کومسای پیر شالیار در هورامان تخت برگزار می شود.
رسول اشتودان در گفت وگو با خبرنگار ایلنا از سنندج اظهار داشت: مراسم کومسای پیر شالیار هورامان تخت به لحاظ حفظ ایین و سنت منطقه و برگزاری آن در طی سال توسط مردم و استقبال گردشگران به عنوان یک اتفاق جهانی برای استان کردستان محسوب می شود.
وی تصریح کرد: مراسم پیرشالیار یکی از مراسمات و آیین های ثبت شده در فهرست آثار ملی کشور است که هر ساله ۲ بار در ماههای اردیبهشت و بهمن ماه با حضور مردم منطقه هورامان تخت به صورت ویژه و با شکوه هر چه تمام تر برگزار می شود.
" اشتودان " افزود: نکته قابل توجه این مراسم مردمی بودن آن و این که این مراسم توسط خود مردم ریش سفیدان و جوانان منطقه برگزار می شود و هیچ ارگان و یا اداره ای در آن دخیل نیست.
وی خاطرنشان کرد: با توجه به شعار امسال و نامگذاری سال ۹۳ به نام اقتصادو فرهنگ، عزم ملی و مدیریت جهادی از سوی مقام معظم رهبری میراثفرهنگی, استان کردستان نیز در راستای تحقق این شعار بنا دارد که با همکاری فرمانداری، شهرداری، و بخشهداری سروآباد بر برگزاری هرچه بهتر این مراسم و هدایت و حمایت گردشگران و مهمانان داخلی و حارجی نظارت کامل داشته باشد.
مدیر کل میراثفرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان گفت: ما دربحثاسکان میهمانان در منطقه هورامان تخت هیچ مشکلی نداریم و خانه های استیجاری می تواند در بحثاسکان مهمانان دخیل باشد.
وی افزود: بحثبعدی تجمع مهمانان در یک فضای کوچک و ازدحام آنها برای دیدن مراسم کومسای است که با برنامه ریزی و همکاری نیروهای مردم نهاد و هلال احمر و نیروهای انتظامی سعی داریم این برنامه با نظم و شکوه بهتری برگزار شود و بناداریم که در حاشیه این مراسم نمایشگاه صنایع دستی و سوغات ومراسم مولودی خوانی را باهمکاری ارشاد اسلامی و شهرداری هورامان تخت برگزار نماییم.
اشتودان ادامه داد: مراسم کومسایی دارای دو ویژگی خاص است که یکی مردم شناسی و آیین و اداب و سنت و مردم نهاد بودن این مراسم است و کسی یا ارگانی نمی تواند در این مراسم دخالت نماید، دوم جایگاه مقدس و مذهبی این مراسم است که توسط ریش سفیدان و جوانان و مردم آن منطقه حفظ و احیاء شده است و هرساله این مراسم با شکوه هر چه تام تر و حضور مردم برگزار می شود و این موجب حفظ این میراثمعنوی و ایین معنوی در منطقه شده است.
وی یادآور شد: در حال حاضر ۷ مورد از مراسمات کومسایی در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است و نکته قابل توجه این مراسم حضور مسافران، گردشگران داخلی و خارجی برای دیدن این مراسم معنوی است.
اشتودان خاطر نشان کرد: در این مراسم هیچ ارگان یا اداره ای دخالتی ندارد و این مراسم توسط مردم به صورت خود جوش برگزار می شود و امسال نیز در روز جمعه ۱۲ اردیبهشت ماه راس ساعت ۷:۳۰ صبح باحضور مردم منطقه و ریش سفیدان برگزار خواهد شد که امید است با تدوام این مراسم معنوی بتوانیم این مراسم را به ثبت جهانی برسانیم و در فهرست آثار جهانی یونسکو ثبت و نگهداری نماییم.
مدیر کل میراثفرهنگی کردستان در پایان سخنانش یادآور شد: بنا داریم امسال این برنامه را با شکوه بیشتر با همکاری ادارات و مردم منطقه هورامان تخت برگزار نماییم.

اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری کردستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر