کد خبر: 211558 A

معاون سیاسی استاندار کردستان:

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کردستان گفت: عوامل زیادی بر قاچاق تاثیر دارد که مهمترین دلیل آن ضعف تولید در کشور است.

آشناگر در سومین کمیسیون برنامه ریزی هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز افزود: تولیدات باید براساس نیاز باشد و از نظر کمی و کیفی مورد توجه قرار گیرد.

وی کارآمد نبودن سیستم های گمرک و کنترل نکردن مرزها، توسعه نیافتگی مناطق مرزی، فساد اداری و بروکراسی های حاکم بر ادارات، پایین بودن ریسک تجارت قاچاق، نابسامانی وضعیت فرهنگی سیاسی کشورهای همجوار، فقر و بیکاری از جمله عوامل افزایش قاچاق در منطقه عنوان کرد.

آشناگر با اشاره به اینکه تسهیل در صادرات و واردات و اصلاح قوانین به نفع واردکنندگان می تواند به کاهش قاچاق در منطقه کمک کند اظهار داشت: ماباید تجارت، بازرگانی و تولید را در مرزهای استان ارتقا دهیم.

وی یکی از راههای کمک به کاهش قاچاق در استان را ایجاد مناطق آزاد تجاری عنوان کرد و گفت: توجه به این مهم تولید را در منطقه افزایش خواهد داد.

آشناگر در ادامه با اشاره به اینکه اقتصاد مرزنشینان متکی به تجارت و بازرگانی است افزود: اقتصاد مرزنشینان باید مورد توجه قرار گیرد.

در این کمیسیون جانشین فرمانده انتظامی استان کردستان هم گفت: در ۶ ماهه اول سال جاری ۴ هزار و۸۱ فقره پرونده کشف کالای قاچاق در اختیار دستگاه قضایی قرار گرفته است.

سرهنگ آژنگ با اشاره به اینکه در نیمه اول سال ۳۰باند و شبکه فعال در امر قاچاق در استان شناسایی شده افزود: ۲۰۴ نفر از قاچاقچیان حرفه ای و سابقه دار مورد کنترل قرار گرفتند.

وی تصریح کرد: در مدت گذشته از سال جاری ۱۵ رزمایش قاچاق سراسری و استانی در کردستان برگزار شده است.

فرمانده مرزبانی فرماندهی انتظامی استان کردستان هم در این کمیسیون گفت: همه مسئولان استانی باید دست به دست هم دهیم و در راه مبارزه با قاچاق کالا تلاش کنیم.

رشیدیان افزود: در ۶ ماهه گذشته از سال بیش از ۱۰۳ هزار قوطی مشروبات الکلی با ۲۰درصد افزایش، کالای دخانی ۴ میلیون فقره با ۳۲ درصدافزایش، سوخت ۳۲۶ هزار لیتر با ۹ درصد افزایش، لوازم خانگی و آشپزخانه ۶۴ هزار قلم با ۹۵ درصد افزایش، لوازم صوتی و تصویری ۳۵۶ دستگاه با ۹۱۷ درصد افزایش و لباس ۲۲ هزار فقره با ۲۴۸درصد افزایش کشف شده است.

اقتصاد تجارت دستگاه قضایی فرمانده انتظامی استان فرماندهی انتظامی استان قاچاق مبارزه با قاچاق کالا مبارزه با قاچاق کالا و ارز مناطق آزاد واردات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر