کد خبر: 453319 A

مدیرکل انتقال خون کردستان مطرح کرد:

مدیرکل انتقال خون کردستان گفت: از هر سه نفر یک نفر در طول زندگی نیازمند به خدمات انتقال خون و فرآورده های مشتق از آن خواهد بود.

به گزارش ایلنا، محمد سعید کریمیان با بیان اینکه آمار اهدای خون در سراسر کشور در فصول سرد سال کاهش می یابد، گفت: سردی هوا، مشکلات تردد و دسترسی به پایگاه های انتقال خون، باورهای عامیانه و اختصاص دادن اوقات روزانه به سرگرمی و حواشی مرتبط با ریزش برف از دلایلی است که حضور اهداکنندگان را در فصول سرد سال به ویژه در روزهایی که با بارش برف همراه است کمرنگ می سازد.

او دلیل نیاز به حضور مستمر اهداکنندگان خون را عمر کم برخی از فرآورده های سلولی خواند و ادامه داد: از یک کیسه خون اهدایی حداقل سه فرآورده پلاسمای تازه منجمد، پلاکت و گلبول قرمز فشرده تهیه می شود و علی رغم رعایت تمامی استاندارد های لازم و استفاده از باکیفیت‌ترین تجهیزات روز عمر فرآورده پلاکتی در سراسر دنیا تنها سه روز است و روشی برای افزایش این میزان عمر مفید تاکنون شناخته نشده است.

کریمیان با بیان اینکه تعبیر اهدای خون شامل انواع مختلف اهدا و استحصال فرآورده های متعدد است که هر بیمار در روند درمان نیازمند به تعدادی از آن ها است، افزود: از هر سه نفر یک نفر در طول زندگی نیازمند به خدمات انتقال خون و فرآورده های مشتق از آن خواهد بود بنابراین نیاز همیشگی بیماران تنها با حضور مستمر اهداکنندگان خون قابل پاسخگویی است.

وی در خصوص ضرورت اهدای خون گروه های منفی با بیان اینکه بیش از 90 درصد از گروه خون کردستانی ها مثبت است گفت: طبیعی است که اکثر مردم جامعه به دلیل دارا بودن گروه خون مثبت نیاز وافری به هم گروه خون های خود دارند تا آنان را در درمان بیماری های نیازمند به  تزریق خون یاری دهند اما برخی گروه های خونی به دلیل نقش کلیدی در درمان و وسیع الطیف تر بودن امکان تزریق آن به بیماران، بیشتر مورد توجه است .

کریمیان در تزریق پلاسما گروه‌خونی+AB و در تزریق گلبول‌های قرمز خون گروه خونی O- را دهنده‌های همگانی انتقال خون برشمرد و گفت: این دو گروه خونی به دلیل تعداد کم در جامعه و امکان تزریق به بیماران پرشماری که در شرایطی‌حسب صلاح دید پزشک معالج تنها پذیرنده فرآورده‌های خونی با این گروه‌ها هستند حایز اهمیت است و در تلاشیم تا افراد بیشتری با این گروه‌های خونی منفی را به جمع اهداکنندگان خون استان بیفزاییم.

او با بیان اینکه انتقال خون روزانه میزان درخواست مراکز درمانی را با میزان فراخوان اهداکنندگان خون تطبیق می‌دهد، گفت: فعالیت انتقال خون بر این اصل استوار است که خونی از اهداکنندگان خون دریافت نشود مگر در صورتی که بیماری چشم انتظار آن باشد و از این رو تشکیلات انتقال خون مدیریت را بر کاهش ضایعات بنا نهاده است تا حضور هیچ اهداکننده خونی بی اثر نباشد . 

وی در ادامه به وضعیت هرم سنی جامعه اشاره کرد و اظهار داشت : جامعه ایران و به تبع آن کردستان رو به پیرسالی نهاده است و طبیعی است که یک جامعه پیر نیازمند زیرساخت هایی در بخش بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است و برای پاسخگویی به نیازهای درمانی چنین جامعه‌ای مراکزی نظیر بیمارستان و انتقال خون های توسعه یافته تر و پر شمار تر ضروری است.

مدیرکل انتقال خون کردستان تنها احداث مراکز جدید انتقال خون را کافی نداسته و بر لزوم فرهنگ سازی کمک به همنوعان در میان نسل جوان تاکید کرد و تصریح داشت: انتقال خون بدون اهداکننده همانند کندویی است بدون عسل و امروز باید اهداکنندگان خون نسل آینده را برای حضور در مشارکت اجتماعی کمک به همنوعان با اهدای خون  آموزش داد .

او با اشاره به اینکه سن اهدای خون 18 الی 60 سال است،گفت: پیرسالی جامعه نه تنها موجبات افزایش درخواست فرآورده‌های خونی می‌شود بلکه اهداکنندگان خون را نیز اندک اندک بازنشسته می کند و این اهداکنندگان باید با نسل جدید جاگزین شود تا همواره امار اهداکنندگان بار اول نیز قابل قبول باشد و بتوان بر روی ظرفیت های این گروه برای تبدیل به اهداکننده مستمر شدن برنامه ریزی کرد. 

وی با ذکر اینکه خطراتی جامعه جوان را تهدید می کند اذعان داشت : آمار آسیب های اجتماعی نظیر اعتیاد، ابتلا به بیماری های منقله از راه خون نظیر ایدز و هپاتیت با الگو های سرایت جنسی نشان از آن دارد که باید برنامه های بیشتری را برای مقابله با مسائلی که سلامت جوانان را تهدید می کند اجرایی نمود.

وی حضور جوانان اهداکننده خون را ارزشمند و چشمگیر خواند و گفت : بسیاری از این جوانان فرزندان نسل فعلی اهداکنندگان خون هستند که به تبعیت از آموزه های خانواده راه کمک به همنوع را در پیش گرفته اند و باید بر انتقال حس نوع دوستی بین نسل های مختلف تاکید و برای دستیابی بهتر به آن تلاش کرد. 

کریمیان در پایان به برنامه‌های مشترک انتقال خون و اداره کل ورزش و جوانان نیز اشاره کرد و خاطر نشان ساخت: فعالیت های این دو نهاد  با حضور ووشوکاران و اهدای خون آنها در تابستان سال جاری آغاز شد و به زودی در قالب تفاهم نامه همکاری مشترکی با مضمون ورزش، خود مراقبتی و اهدای خون مستمر آغاز خواهد شد

اداره کل ورزش و جوانان اعتیاد انتقال خون پزشک درمان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر