کد خبر: 500146 A

محمد فرید سپری مطرح کرد:

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: 384 هزار هکتار اراضی تعیین شده برای اجرای پروژه ایکاردا در استان کردستان مشخص شده که تهیه بذر، نیروی انسانی متخصص برای این مقدار از اراضی بسیارمهم و ضروری است.

به گزارش ایلنا، محمد فرید سپری در بازدید از مزارع ایکاردا دربخش حسین‌آباد شهرستان سنندج افزود: اجرای طرحهای کلان که امنیت غذایی کشور به ویژه استان کردستان را تضمین نماید به عنوان اولویت های کشاورزی بسیار حائز  اهمیت است.

وی افزود: با توجه به شرایط اقلیمی کردستان حفظ رطوبت در خاک تاثیر مهمی در عملکرد کشاورزی دارد که باحفظ بقایا درخاک می توان  رطوبت درخاک را حفظ کرد.

سپری گفت: حداقل با ۲۰ درصد رطوبت در خاک شاهد عملکرد قابل قبولی در کشاورزی خواهیم بود.

وی در ادامه تاکیدکرد: پروژه ایکاردا طی یک پروسه ۵ساله انجام می شود و امید است در پایان این پروژه تولید گندم، جو ونخود ۲۵ درصد افزایش یابد.

وی تاکید کرد: تناوب، حفظ بقایا در خاک با هدف حفظ رطوبت در خاک و کشت مستقیم سه اصل مهم در اجرای پروژه ایکاردا است که با انجام آموزش‌های مستقیم به کشاورزان و ایجاد مزارع نمایشی در آینده شاهد موفقیت این پروژه در استان خواهیم بود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی با تاکید بر اینکه تهیه بذر در پروسه ۵ساله این طرح بسیار مهم و ضروری است، گفت: 384 هزار هکتار اراضی تعیین شده برای اجرای پروژه ایکاردا در استان کردستان مشخص شده که تهیه بذر، نیروی انسانی متخصص برای این مقدار از اراضی بسیار مهم و ضروری است.

سپری خاطرنشان کرد: استفاده از ظرفیت انسانی(کشاورزان) و نیروهای متخصص در اجرای هر پروژه کشاورزی موفقیت‌های زیادی به همراه دارد.

به گفته وی تا پایان برنامه ۵ ساله پروژه ایکاردا ۳۸۴ هزار هکتار  برای پوشش این پروژه با کاشت گندم، جو و نخود پیش‌بینی شده در حال حاضر کامیاران و حسین‌آباد سنندج دو مرکز پایلوت برای انجام پروژه ایکاردا است.

استان کردستان جهاد کشاورزی گندم محمد فرید سپری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر