کد خبر: 530689 A

در راستای طرح احیا منابع آبی صورت گرفت؛

در راستای رسیدن به تعادل بین منابع و مصارف آب زیرزمینی دو هزار و 596 کنتور هوشمند آب و برق بر روی چاه ها نصب شده که از این تعداد 2210 دستگاه بر روی چاه های کشاورزی، 386 دستگاه بر روی چاه های صنعتی نصب شده است.

به گزارش ایلنا، در راستای اجرای طرح احیاء و تعادل بخشی منابع آب در دوره چهار ساله دولت یازدهم در سطح استان کردستان 33 اکیپ گشت و بازرسی تشکیل و اقدامات مستمر این گروه‌ها موجب، انسداد 957 حلقه چاه غیر مجاز و اعاده آن ها به وضع سابق با حجم آب برگشتی 10 میلیون مترمکعب به سفره های آب زیرزمینی شد.

در این دوره همچنین جهت جلوگیری از استفاده غیرمجاز از منابع آبی و حفاظت از این منابع 24 دستگاه حفاری غیرمجاز توقیف و 1020 دستگاه موتور تلمبه غیرمجاز شناسایی و 387 دستگاه از آن ها از سطح رودخانه های استان جمع آوری شده است.

اکیپ های گشت و بازرسی 130 مورد از کارگاه های دانه بندی شن و ماسه و هشت هزار 556 حلقه چاه دارای پروانه را جهت جلوگیری از اضافه برداشت، کنترل نموده و همچنین 3025 حلقه چاه غیرمجاز را شناسایی کردند.

در راه نیل به ایجاد تعادل بین منابع و مصارف آب زیرزمینی دو هزار و 596 کنتور هوشمند آب و برق بر روی چاه ها نصب شده که از این تعداد 2210 دستگاه بر روی چاه های کشاورزی، 386 دستگاه بر روی چاه های صنعتی نصب گردیده، شایان ذکر است عمده این تعداد کنتورها شامل 2102 دستگاه در دشت های ممنوعه کردستان و 494 دستگاه در دشت های آزاد نصب شده است.

به منظور اجرای برنامه‌های آموزشی، اطلاع رسانی و فرهنگ سازی؛ نشست‌هایی با مقامات اجرایی، قضایی، نیروی انتظامی، رسانه‌ها، گروه‌های مرجع و روحانیون و بهره‌برداران منابع آب در هر شهرستان توسط شرکت آب منطقه ای برگزار شده است. همچنین 21 مصاحبه تلویزیونی و 7 برنامه رادیویی و تلویزیونی و یک سریال 17 قسمتی تهیه و پخش گردیده است. اخبار و مقالات و نوشته هایی در این راستا تهیه و در اختیار رسانه ها قرار گرفته و همچنین طرح دانش آموزی نجات آب در استان اجرا و کارگروه فرهنگ سازی استان راه اندازی شد.

از طریق انسداد چاه های غیر مجاز، تغذیه مصنوعی و پخش سیلاب در راستای جبران کسری حجم مخزن دشت های دارای بیلان منفی، با اقدامات صورت گرفته حدوداً 20 میلیون مترمکعب آب به آبخوان ها برگشت داده شده است.

برق تغذیه کشاورزی نیروی انتظامی آب زیرزمینی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر