کد خبر: 122114 A

با تلاش نیروهای شرکت آب و فاضلاب استان، مشکل آب گرفتگی منازل محله شریعتی شهر کرمانشاه برطرف شد.

ایلنا: مدیریت آب و فاضلاب شهر کرمانشاه در مورد اجرای طرح اصلی پروژه محدوده محله شریعتی گفت: از جمله طرحهای مهم شرکت مطالعه و اجرای طرح جمع آوری آب‌های سطحی و فاضلاب بافت قدیمی و فرسوده منطقه ما بین خیابان شریعتی و بازرگانی شهرکرمانشاه است.

به گزارش خبرنگار ایلنا در کرمانشاه، برومند فخاری بیان داشت: یکی از چالش‌های شرکت به ویژه به هنگام بارندگی، ورود آبهای سطحی به داخل شبکه‌های قدیمی و سنتی فاضلاب در آن منطقه است، که این امر هم باعثصدمه زدن به تأسیسات شرکت می‌شد و هم برای ساکنین این مناطق مشکلاتی را به دنبال داشت.

وی اظهار داشت: هرچند هدایت و جمع آوری آب‌های سطحی خارج از حیطه و اختیارات شرکت آب و فاضلاب است، اما بدلیل عدم وجود سیستم جمع آوری آبهای سطحی در خیابان شریعتی و سایر مناطق همجوار، فاضلاب‌های خانگی و آب‌های سطحی بصورت مختلط در این منطقه جمع آوری می‌شود.

فخاری گفت: ما برای اجرای هدایت آب‌های سطحی و فاضلاب این منطقه، دو طرح در دست اقدام داریم یکی اجرای طرح اصلی که هدف آن برطرف کردن مشکلات مذکور در دراز مدت و دیگری یک طرح کوتاه مدت و اضطراری برای برطرف کردن آبگرفتگی در زمان بارندگی‌های اخیر است.

مدیریت آبفا شهرکرمانشاه در مورد پیشرفت فیزیکی طرح اصلی گفت: هم اکنون ۳۷۰ متر لوله گذاری با لوله از نوع پلی اتیلن فاضلابی در قطرهای ۴۰۰،۵۰۰، ۶۳۰،۱۲۰۰، میلیم‌تر شبکه گذاری شده است.

وی تاکید کرد: ۸ عدد آدمرو بتنی مسلح و پلی اتلین در اقطار ۲۰۰ و ۶۳۰ میلیمتری احداثشد که اعتباری بالغ بر ۵/۳ میلیارد را جذب کرده و تملک ۱۴ باب منزل موجود در مسیر طرح به طور کامل انجام گرفته که از این تعداد ۶ باب تخریب و معبر برای اجرای لوله گذاری آماده شده است.

فخاری در مورد نحوه اجرای این پروژه اظهار داشت: این طرح از ۳ روش لوله گذاری «تونلینگ» و روش «پایپ جکینگ(لوله رانی)» و «ترانشه­باز» طراحی شده است؛ کل خطوط اصلی و فرعی حدود ۶/۳ کیلومتر در اقطار ۲۰۰ الی ۱۴۰۰میلی‌متر خواهد بود.

وی در مورد مشکلات که بر سر راه اجرای طرح اصلی و لزوم اجرای طرح اضطراری بود، گفت: با توجه به عدم اختصاص بودجه لازم در سالجاری برای اجرای طرح اصلی هدایت آبهای سطحی و فاضلاب منطقه مذکور و از طرفی با توجه به انجام ساخت و سازهای زیاد در محله شریعتی و مسدود شدن مسیر کانالهای فاضلاب و تخریب آن‌ها و نیز شکستگی لوله‌های آب به دلیل تردد ماشین آلات سنگین در زمان قبل از بارندگی سبب مشکل عدم عبور مناسب فاضلاب منازل می‌شد، که با بررسی و نظرات کار‌شناسی در این خصوص این مدیریت نسبت به طراحی و انجام طرح اضطراری جمع آوری آبهای سطحی و انتقال فاضلاب محله کوچه‌های خداداده و… اقدام کرد.

وی بیان داشت: تا با اجرای طرح اضطراری محله شریعتی، مشکل فاضلاب و آب گرفتگی منازل در زمان بارندگی برطرف شود. هرچند طرح اصلی آن نیز در دستور کار است.

مدیریت آبفا شهرکرمانشاه در مورد اجرای طرح اضطراری، گفت: این طرح بطول بیش از ۵۲۰ متر که شامل دو بخش است یک بخش اجرای لوله گذاری برای هدایت فاضلاب منازل و جمع آوری و انتقال فاضلاب کوچه‌های بالادست اتصال به خط جمع کننده اصلی طرح به صورت موقت.

فخاری تصریح کرد: بخش دوم اجرای لوله گذاری بعنوان جمع کننده آبهای سطحی و هدایت به سمت خطوط اصلی است. و تعداد ۵ عدد منهول با نصب توری برای جلوگیری از ورود آشغال به داخل لوله‌ها احداثشده است.

وی گفت: هزینه اجرای طرح اضطرار از محل درآمد‌های جاری شرکت و بالغ بر ۷۰ میلیون تومان بوده است.

فخاری در پایان نیز با اشاره به موفقیت این طرح در زمان بارندگی‌های اخیر، افزود: با اجرای این طرح، در اولین بارندگی امسال، آمار نسبت به سال گذشته ۹۳ درصد کاهش تعداد حوادثرا نشان می‌دهد، که خوشبختانه با توجه به تکمیل شدن طرح اضطرار، تعداد حوادثدر زمان بارندگی‌های اخیر به صفر رسیده است.

آب و فاضلاب بودجه درآمد شرکت آب و فاضلاب مشکلات محله آب فاضلاب برطرف شریعتی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر