کد خبر: 151578 A

علی مطهری:

برخی از ما فکر می کنیم که به خاطر حفظ نظام می توانیم حقوق مردم را نادیده بگیریم. حفظ نظام به معنای حفظ نظام اسلامی است، ما نمی توانیم به خاطر حفظ اسلام اسلام را زیر پا بگذاریم.

ایلنا: علی مطهری در تالار شهید بهشتی شهر کرمانشاه با اشاره به موضوع حقوق بشر در قانون اساسی ایران اظهار داشت: قانون اساسی ما از لحاظ مورد توجه قرار دادن حقوق بشر یک قانون قوی و مترقی است و حقوق متقابل مردم و حکومت را به خوبی مورد توجه قرار داده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری " ایلنا " از استان کرمانشاه، نماینده تهران با اشاره به فصل سوم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: در این فصل و در اصول ۳۵،۳۲، ۳۷ و ۳۸ قانون اساسی در خصوص موضوعاتی مثل استراق سمع، تجسس، قوانین محاکمه افراد و حقوق متهم، تظاهرات بدون سلاح و اینکه تا پیش از ثابت شدن جرم اصل بر برائت است، مفصلا حقوق شهروندان در مقابل حکومت توضیح داده شده است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به نظر شهید مطهری در مورد آزادی فعالیت احزاب گفت: اینجا شهید مطهری حرفی بالاتر از قانون دارند و معتقد بودند که در جمهوری اسلامی همه احزاب حتی غیرمسلمان ها می توانند فعالیت کنند به شرطی که تابلو خود را در دست داشته باشند و با نمادهایی مثل در دست گرفتن تصویر امام(ره) مردم را فریب ندهند.

وی گفت: اگر شهید مطهری در جریان تدوین قانون اساسی حضور می داشت، قطعا قانون قوی تری می داشتیم.

وی ادامه داد: خدا هم در قرآن با اشارات متعدد به حقوق مردم در برابر حکومت و بالعکس به جوامع اسلامی راه را نشان داده و امیرالمومنین نیز به صراحتضص حق حاکم بر مردم و تکلیف مردم در مقابل حکومت را تشریح می کند.

این نماینده مجلس افزود: اما در غرب یکی از مهمترین دلایل رویگردانی مردم از دین، خدا و ایمان شد به گونه ای که " راسل " گفت من بین خدا و آزادی تضاد دیدم و چون نمی خواهم آزادی را نفی کنم پس از خدا روی می گردانم.

وی دلیل اصلی به وجود آمدن برخی تفریط ها در غرب را به دلیل اندیشه های متحجر قرون وسطی عنوان کرد و گفت: این درحالی است که اسلام و قانون اساسی جمهوری اسلامی همه ضوابط حقوق متقابل مردم و حکومت را دیده است.

مطهری در بخش دیگری از سخنانش به اعلامیه جهانی حقوق بشر اشاره کرد و گفت: ما کلیت اعلامیه جهانی حقوق بشر را می پذیریم اما در چندین مورد با آن اختلاف مبنایی داشته و نمی توانیم آنها را قبول کنیم. مثل مواردی که مخالف احکام اسلام و مربوط به مسائل اعتقادی است. مواردی مثل قصاص، آزادی عقیده، آزادی های اجتماعی و… از مواردی هستند که ما آنها را مغایر با اسلام و در راستای اهداف استعماری غرب می دانیم.

وی تصریح کرد: ما معتقدیم که هر استعدادی که بشر دارد در واقع یک حق را برای او به وجود می آورد. اگر بشر می تواند فکر کند یا میل جنسی دارد مقدمه حق آزادی فکر و ازدواج برای اوست اما این موضوع با آزادی عقیده دو مسئله متفاوت است. آزادی عقیده در اسلام در شرایطی که این اعتقاد بر مبنای عقل و تفکر نباشد مورد قبول نیست. مثل شرایطی که پیغمبر اجازه بت پرستی نداد و در بدو ورود بدون توجه به اعتقادی که از خرافات و نیاکان برخواسته بود، بتها را نابود کرد.

نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به مسئله آزادی های اجتماعی ادامه داد: در مورد آزادی های اجتماعی هم عقاید ما بر مبنای اسلام با حقوق بشر غربی ها متفاوت است. مثلا غرب می گوید اگر کسی در منزل خود مشروب خورد آزاد است اما اسلام به دلیل حرمت بالایی که برای عقل قائل است از دست دادن آن را حتی به صورت موقت هم نمی پذیرد و خوردن مشروب در خفا را هم جایز نمی داند. این تفکر می خواهد زنجیر ها را از دست و پای تفکر جامعه باز کند و راضی نیست که جهل و خرافات در میان مردم باقی بماند.

وی در این رابطه گفت: اما می بینیم که به عنوان مثال کوروش در جریان تسخیر بابل با اشتباهی که مرتکب شد مردم را با بت پرستی خود آزاد گذاشت و هیچ کاری برای رهایی آنها از خرافات و جهل انجام نداد و مردم را با زنجیرهایی که بر فکرشان زده شده بود رها کرد.

مطهری ریشه اعتقاد غرب به آزادی عقیده و آزادی های اجتماعی را ناشی از افراط در قرون وسطی دانست و گفت: در آن زمان به دلیل سختگیری هایی که انجام می شد و دادگاه های تفتیش عقایدی که بود مردم حتی اجازه نداشتند در مورد مسائل مربوط به طبیعت فکر کنند و نظر بدهند. این تفکر افراطی منجر به بروز این دیدگاه افراطی تر شد که بشر چون محترم است پس هر عقیده ای هم که داشته باشد محترم است و حتی می تواند حیوانات را پرستش کند. این یک دیدگاه غیر منطقی و غیر قابل پذیرش است.

وی یکی دیگر از دلایل پافشاری غرب برای وجود آزادی عقیده در جامعه را با اهداف استعمارگری دانست و گفت: می دیدیم که برخی از حکام غربی در هنگام ورود به مثلا یک بتخانه در کشوری که تحت استعمار بود پیش از آنکه پیروان بتها کاری کنند به رفتار آنها توجه کرده و همان کار را تکرار می کردند. این نه به خاطر احترام به آزادی عقیده بلکه با هدف تعمیق استعمارگری و استثمار آن مردم انجام می شد.

وی ادامه داد: حقوق بشر غربی دین را مثل رنگ لباس قلمداد کرده و می گوید این موضوع یک مسئله فردی و مربوط به وجدان فرد است در حالی که عقیده ما در اسلام چنین نیست.

مطهری با اشاره به اینکه پیشرفت غرب بعد از قرون وسطی در برخورد با عقاید اسلامی در جنگ های صلیبی شروع شد، اظهار داشت: غرب وقتی ارزش بالای اسلام برای تعقل رادید و وقتی مشاهده کرد اسلام به پیروانش می گوید نمی توانید بدون تعقل اصول دین را بپذیرید و هنگامی که این دیدگاه را با مسیحیتی که ارتباط با خدا در آن محدود در کلیسا و اعتراف نزد کشیش ها بود مقایسه کرد، پروتستان ها از میان مسیحیت به وجود آمده و پایه تغییر و پیشرفت در اروپا گذاشته شد، به گونه ای که از مسلمان ها هم پیش افتادند.

مطهری بعد از این سخنان به مسائل فتنه سال ۸۸ در کشور اشاره کرد و با بیان اینکه ما باید برای حقوق شهروندی ارزش قائل باشیم همانطور که اسلام اهمیت قائل شده، گفت: در سالهای اخیر و بعد از حوادث۸۸ یکی از مشکلاتی که داشتیم ناشی از برداشت غلط از برخی مفاهیم و اصول قانون و دین است. حتی ما اصولگراها هم در مواردی مثل، آزادی بیان، اصل ولایت فقیه، ضرورت حفظ نظام و… برداشت اشتباه داریم.

مطهری گفت: برخی از ما فکر می کنیم که به خاطر حفظ نظام می توانیم حقوق مردم را نادیده بگیریم. حفظ نظام به معنای حفظ نظام اسلامی است، ما نمی توانیم به خاطر حفظ اسلام اسلام را زیر پا بگذاریم.

وی افزود: برخی برداشت ها از جمله حضرت امام(ره) که حفظ نظام از اوجب واجبات است غلط است، اسلام به آزادی تفکر معتقد است و به حقوق شهروندی تأکید دارد.

وی ادامه داد: این جمله به معنای ایجاد محدودیت برای مطبوعات و مخالفان خودمان نیست. حفظ نظام از مسیر حفظ حقوق مردم می گذرد.

مطهری با انتقاد از برخی رفتار ها با معترضان سال ۸۸ گفت: اینکه ما از نوع برخورد با معترضین سال ۸۸ انتقاد کنیم به این معنا نیست که در مقابل نظام ایستاده ایم. باید اینها را از هم جدا کنیم. حفظ نظام در جای خود و حقوق مردم هم در جای خود. به نظر من احکامی که برای زندانیان سیاسی در سال ۸۸ اجرا شد سختگیرانه بود. بعضی از اینها روز بعد از انتخابات بازداشت شده و اصلا در راهپیمایی ها حضور نداشتند که بگوییم ادعای تقلب کرده است.

وی با اشاره به موضوع ستار بهشتی گفت: یکی در وبلاگ شخصی خود انتقادی کرده است. وبلاگی که روزانه ۸ نفر از آن دیدن می کنند چه ارزشی دارد که ما بیاییم و او را تحت فشار بگذاریم و تحت این فشارها از دنیا برود؟ باید این مسائل بازبینی شود.

مطهری ادامه داد: تمام حرف ما این بود که باید این مسائل بازبینی شود و برای مردم توضیح داده شود. ما نباید از نظام چهره خشنی نشان دهیم.

جامعه جنگ حقوق قانون قانون اساسی جمهوری اسلامی قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مردم تهران در مجلس شورای اسلامی مسیحیت نظام اسلامی اسلام
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر