کد خبر: 212282 A

معاون برنامه‌ریزی استانداری کردستان:

آمارهای موجود نشان می دهد که تنها ۶.۵ درصد از صنایع ایران در ۵ استان غربی قرار دارند که این رقمی بسیار پایین و نگران کننده است.

معاون برنامه ریزی استانداری کردستان صبح امروز در نشست معاونین برنامه ریزی و امور عمرانی استانداریهای غرب کشور که در سالن جلسات استانداری کرمانشاه برگزار شد، اظهار داشت: آمارهای موجود نشان می دهد که آمار بیکاری در بین استانهای غربی کشور نسبت به دیگر نقاط ایران از میانگین بالاتری برخوردار است که این خود زنگ خطری برای این مناطق است.

به گزارش خبرگزاری ایلنای کرمانشاه، ارسلان ازهاری در ادامه با اشاره به اینکه دولت یازدهم به دنبال توسعه متوازن و همسوی تمام نقاط کشور است، گفت: استانهایی که در غرب کشور واقع شده اند از نظر اقتصادی و اشتغال دارای پتانسیل های بسیار بالایی هستند که متاسفانه هنوز نتوانسته ایم که از این پتانسیل ها استفاده ای بهینه داشته باشیم.

معاون برنامه ریزی استانداری کردستان در ادامه با اشاره به اینکه ۷.۵ میلیون نفر از جمعیت کشور در پنج استان کرمانشاه، کردستان، همدان، ایلام و لرستان قرار دارند، افزود: از سویی دیگر این ۱۰ درصد از جمعیت کشور در بیش از ۷.۵ درصد از مساحت این مملکت قرار گرفته اند که این پتانسیل بسیار ویژه ای برای توسعه همه جانبه این استانهای غربی خواهد بود.

ازهاری با اشاره به اینکه مشکل اصلی مردم استانهای غربی کشور، بیکاری است، تاکید کرد: با وجود این همه پتانسیل و فرصت های اقتصادی و… برای توسعه این مناطق بازهم می بینیم که میانگین بیکاری در این ۵ استان بالاتر از ۱۵.۸ درصد است که این رقم فاصله بسیاری با میانگین کشوری دارد.

معاون برنامه ریزی استانداری کردستان با تاکید بر اینکه وضعیت صنعت در استانهای غربی کشور، به هیچ وجه قابل قبول نیست، گفت: آمارهای موجود نشان می دهد که تنها ۶.۵ درصد از صنایع ایران در ۵ استان غربی قرار دارند که این رقمی بسیار پایین و نگران کننده است.

وی سهم ۵ استان غربی کشور از اقتصاد ملی را تنها ۶.۳ درصد عنوان کرد و بیان داشت: استانهای غربی در بحثپتانسیل جزو مناطق ممتار و برتر کشور هستند ولی در شاخص های موجود کنونی جایگاه های آخر را در اختیار دارند.

ازهاری در پایان تنها راه برون رفت از این مشکل را تعامل و همفکری مدیران و مسئولان ارشد این استانها عنوان کرد.

اشتغال اقتصاد ایران بیکاری دولت شاخص صنعت کشور درصد غربی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر