کد خبر: 222527 A

امسال از ۹۶۵ هکتار باغات زیتون در سطح استان کرمانشاه بیش از ۱۶۰۰تن زیتون برداشت شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه گفت: در حال حاضر ۹۶۵هکتار از باغات استان به کشت باغات زیتون اختصاص یافته که از این میزان ۲۱۹هکتار آن نهال و ۷۴۶هکتار آن بارور است.

به گزارش ایلنای کرمانشاه، علی اشرف منصوری افزود:: امسال ۱۶۰۰تن محصول از باغات استان برداشت شده که حدود ۱۸۰ تن در داخل استان جهت کنسرو فرآوری و مابقی به خارج استان انتقال یافته است.

وی گفت: حدود ۱۳۰۰نفر بهره بردار در استان مشغول فعالیت در عرصه تولید زیتون هستند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه افزود: با توجه به طرح ملی اصلاح و توسعه باغات زیتون و به منظور ارتقای دانش کشاورزان و زیتون کاران امسال اقدام به برگزاری ۸ کارگاه آموزشی کنسرو زیتون در شهرستانهای سر پل ذهاب، گیلانغرب، دالاهو، جوانرود، پاوه و کرمانشاه که دارای باغات زیتون هستند کرده ایم که در این کارگاه ها ۳۸۲ بهره بردار با چگونگی تهیه کنسرو زیتون، هرس، پیوند و تغذیه باغات زیتون آشنا شدند.

منصوری در ادامه گفت: از محل طرح اصلاح و توسعه باغات زیتون، عملیات تغذیه در سطح ۱۲۱ هکتار وتوسعه در سطح ۱۳ هکتار با پیوند ۲۵۵۳ اصله درخت صورت گرفته است.

وی تاکید کرد: یکی از مشکلات زیتون کاران استان کرمانشاه عدم آشنایی با چگونگی برداشت و حمل این محصول بوده که در این خصوص مدیریت باغبانی این سازمان با توزیع ۳۲۶ جعبه برداشت میوه زیتون در بین کشاورزان توانسته تا حدودی این مشکل را مرتفع سازد.

منصوری تصریح کرد: در حال حاضر باغات زیتون استان در هشت شهرستان استان کرمانشاه متمرکز می باشد که بیشترین سطح زیر کشت در شهرستان دالاهو به مساحتی بالغ بر ۵۴۰ هکتار بوده و کمترین سطح زیر کشت در بین این شهرستانها مربوط به جوانرود است.

وی یادآورشد: رقم هایی که در استان کشت می شود شامل ارقام زرد زیتون، روغنی رودبار، سیویلانا، دزفولی، کرونائیکی، کنسرو والیا، ماری، شنگه و… می باشد.

منصوری گفت: کرمانشاه از دیرباز خواستگاه کشت زیتون کشور بوده که قدمت آن به ۷۰۰ تا هزار سال قبل می باشد و در حال حاضر در مرکز تحقیقات زیتون به نام دالاهو که در سرپل ذهاب فعالیت می کند ۴۰رقم از ارقام تجاری داخلی و خارجی و۴۳ ژنوتیپ داخلی کشت و مورد تحقیق و پژوهش کارشناسان قرار دارد.

تغذیه سازمان جهاد کشاورزی استان مشکلات کرمانشاه استان هکتار تن باغات زیتون
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر