کد خبر: 345123 A

توکلی عنوان کرد:

نماینده مردم تهران در مجلس گفت: فساد اقتصادی ایران در سال2007 به میزان 34 میلیارد دلار به اقتصاد کشور ضربه وارد کرد که 31 میلیارد دلار آن ناشی از کاهش بهره‌وری بود.

به گزارش ایلنا، احمد توکلی شامگاه یکشنبه در جمع برخی از نیروهای جریان انقلاب، از دهه فجر با عنوان اتفاقی تکرارنشدنی درتاریخ جهان یاد کرد و اظهار کرد: نماینده مردم از هر شهر و هر استانی و با هر میزان رایی از حقوقی برخوردار است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اذعان به اینکه فساد در کشور طی سالیان اخیر در بخش‌های مختلف و به ویژه بخش اقتصادی گسترش یافته، افزود: کودتا، تجاوز نظامی و انقلاب مخملی سبب ساقط شدن یک حکومت نخواهد شد بلکه در حقیقت آنچه سبب براندازی می‌شود عدم مبارزه با فساد است.

وی با اشاره به تقدیم هزاران شهید و جانباز برای به ثمر نشستن انقلاب اسلامی ایران گفت: در سوره مبارکه اسرا آیه «وَإِذَا أَرَدْنَا أَن نُّهْلِکَ قَرْیَةً أَمَرْنَا مُتْرَفِیهَا فَفَسَقُواْ فِیهَا فَحَقَّ عَلَیْهَا الْقَوْلُ فَدَمَّرْنَاهَا تَدْمِیرًا» اشاره شده که چون بخواهیم قریه‌ای را هلاک کنیم صاحبان نعمتش را فرماییم تا در آنجا تبهکاری کنند، آنگاه عذاب بر آنها واجب گردد و آن را در هم فرو کوبیم...

توکلی در ادامه بی‌عدالتی را منشأ فساد و به دنبال آن سقوط حکومت‌ها دانست و افزود: امیرمومنان علی(ع) ریشه‌های فساد در جامعه اسلامی را بیان فرمودند و روایت داریم که اگر در حکومتی ضعیفان مرتکب جرمی شوند و به واسطه آن جرم مجازات و محاکمه شوند و در جای دیگر اقویا با وجود ارتکاب به جرم و فساد مجازات نشوند در اینجاست که فساد آن جامعه را فرامی‌گیرد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی بی‌عدالتی، پارتی بازی و عزیزشمردن نزدیکان و گماشتن آنان در مناصب حکومتی از طرف مقام و یا حاکمی را نمونه‌ای از فساد در جامعه اسلامی دانست و بیان کرد: هیچ چیزی به اندازه حکومت بر مبنای ظلم سبب دشمنی خداون نمی‌شود.

وی اظهار داشت: شفاف‌سازی در جلوگیری از فساد بسیار موثر است و با این معیار می‌توان حدس زد نمایندگان چگونه رفتار می‌کنند.

توکلی تصریح کرد: مسئولان باید قبل از آغاز مسئولیت خود و نیز بعد از اتمام مسئولیت‌شان سرمایه و دارایی‌های خود را به دادستان کل ارائه دهند همچنان که امام راحل(ره) همینگونه رفتار کردند و حتی دارایی بسیار ناچیز خود را به رسانه‌ها اعلام کرد.

وی نفوذ فساد و آلودگی به مجاری تصمیم‌گیری در یک نظام را بدترین نوع فساد دانست و اظهار کرد: بر اساس یک آمار، فساد اقتصادی ایران در سال2007 به میزان 34 میلیارد دلار به اقتصاد کشور ضربه وارد کرد که 31 میلیارد دلار آن ناشی از کاهش بهره‌وری بود.

نماینده مردم تهران در مجلس مقابله با فساد را سبب تداوم یک حکومت عنوان و بیان کرد: اکنون در شرایطی در نظام جمهوری اسلامی ایران با امنیت زندگی می‌کنیم که 40 کیلومتر آن طرف‌تر داعش انسان‌ها را به خاک و خون می‌کشد و سر می‌برد.

وی تشکیل ستاد مبارزه با فساد زیر نظر بالاترین مقام کشور را از راهکارهای مقابله با فساد در ایران بیان و اظهار کرد: افراد مستقر در این ستاد شامل بازرسان، افسران، عوامل اطلاعات و... هستند که به عبارتی دستچین شدند و احتمال فساد در آنها صفر است اما این ستاد با درجه‌ای پایین تر تشکیل شد.

توکلی بیان کرد: استفاده از ظرفیت سازمان‌های مردم نهاد برای مقابله با فساد در کشور تاکید کرد و گفت: ما سازمان مردم نهاد «دیده‌بان شفافیت و عدالت» را تشکیل دادیم و حدود 8 ماه از فعالیت این سازمان در کشور می‌گذرد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی نسبت به معیارهای انتخاب نماینده مجلس هشدار جدی داد و گفت: اگر دیدید که کاندیدایی برای تبلیغات پرخرجی می‌کند به او رأی ندهید چراکه این روش نفوذ است و او مرتکب خیانت شده است.

اقتصاد کشور ایران دلار فساد اقتصادی مردم تهران در مجلس شورای اسلامی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر