کد خبر: 345127 A

ایلنا: رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری طیور دامپزشکی استان کرمانشاه گفت: به مناسبت دهه فجر با استفاده از واکسن تزریقی و همچنین واکسن خوراکی مقاوم به حرارت با استفاده از توان بخش خصوصی و بخش دولتی 150 هزار قطعه از طیور بومی روستاهای اطراف واحدهای صنعتی واکسینه شد.

به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه، علیرضا حیدری رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری طیور، آبزیان، زنبور عسل و کرم ابریشم ادره کل دامپزشکی استان کرمانشاه با اشاره به عامل بیماری نیوکاسل که ویروس است، اظهار کرد: میزان مرگ میر و آلودگی این ویروس بستگی به نوع پرنده، جنس، نژاد، نوع تغذیه، وضعیت بهداشتی محل پروش و مدیریت پروش دارد.

وی عنوان کرد: ویروس عامل بیماری از طریق ترشحات دفعی پرنده الوده، آب و غذای آلوده، باد، وسایل و لباس کار و افراد آلوده می تواند به پرندگان سالم منتقل شود. بیماری با علائم و نشانه های عصبی، تنفسی و گوارشی ظاهر می شود. با توجه به اینکه بیماری ویروسی است هیچگونه درمانی نداشته اما رعایت اصول بهداشت و ایجاد امنیت زیستی برای پرورش پرندگان لازم و ضروری است همچنین واکسیناسیون در کنترل و پیشگیری از بیماری بسیار حائز اهمیت است.  

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری طیور دامپزشکی استان کرمانشاه گفت: هدف از واکسیناسیون طیور بومی علیه بیماری نیوکاسل، افزایش سطح ایمنی در طیور بومی استان و کاهش احتمال تغییر سویه ویروس اعلام نمود که نقش به سزایی در کاهش احتمال انتقال بیماری نیوکاسل به واحد های پرورش طیور صنعتی و به طور کلی کاهش شیوع و بروز بیماری نیوکاسل در استان دارد.

گفتنی است در این راستا150 هزار قطعه پرنده بومی ( 80 هزار قطعه به روش خوراکی توسط بخش دولتی و 70 هزار قطه به روش تزریقی توسط بخش خصوصی )  در 289 روستای اطراف واحد های صنعتی پرورش طیور سطح استان با اهداف یاد شده که منجر به حفظ و حراست از سرمایه های ملی صنعت طیور استان و مقاوم سازی طیور بومی روستایی که بخشی از نیازهای خانوارهای روستا را تامین می کند، واکسینه شده است.

بخش خصوصی واکسیناسیون دامپزشکی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر