کد خبر: 381436 A

در گفت وگو با ایلنا مطرح شد:

مدیر شعب بانک قوامین استان کرمانشاه گفت: بنگاه‌های تولیدی و صنعتی و کشاورزی در ایران به شدت وابسته به منابع بانکی هستند و این در حالی است که قیمت تمام شده پول در کشور به شدت بالا است.

مدیر شعب بانک قوامین استان کرمانشاه در گفت وگو با خبرنگار ایلنا در کرمانشاه، اظهار کرد: شرایط ویژه اقتصاد ایران در دو دهه اخیر و دشواری‌های مضاعف ناشی از تحریم ظالمانه غرب، سبب شد تا مقام معظم رهبری در سال 1389 با به کارگیری کلید واژه «اقتصاد مقاومتی» در 24بند، خواستار توجه بیشتر به ظرفیت های داخلی در هدایت فضای اقتصاد کلان کشور شوند.

علیرضا شیخ الاسلامی آل آقا افزود: با توجه به اینکه اقتصاد کشورمان یکی از اقتصادهای به شدت بانک‌ محور است بانک ها در این رابطه نقش بسیار مهمی را می توانند ایفا کنند.

وی افزود: شبکه بانکی به عنوان موتور اصلی تأمین مالی کشور انتظار می‌رود با طرح‌ها و برنامه‌های خود، زمینه تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی را در بازار پول فراهم نموده و به گونه ای عمل کند که فضای اقتصاد کلان کشور در مسیر ثبات حرکت نماید و با هدف پاسخگویی به نیازهای اقتصاد ملی، با شفاف‌سازی و جلوگیری از اقدامات، فعالیت‌ها و زمینه‌های بروز تنش، در اقتصاد بستری آرام برای رشد اقتصاد مبتنی بر تولید را به وجود آورند زیرا از ویژگی‌های مهم اقتصاد مقاومتی، ایجاد توان تولید در داخل و انعطاف پذیری حوزه‌های مختلف اقتصادی در مواجهه با بحران‌های گوناگون با منشاء داخلی و یا خارجی است.

این اقتصاددان گفت: به نظر می رسد از مهمترین چالش‌های بزرگ بانک‌ها در این مسیر نبود ارتباط معنادار اقتصادی بین بانک‌ها و بخش‌های واقعی اقتصاد، یا به عبارت ساده تر قطع ارتباط نقدینگی با بخش‌های حقوقی و حقیقی فعال در عرصه تولید به منظور به حرکت درآمدن چرخ تولیدات داخلی و استفاده از ظرفیت‌های درونی و مزیت‌های تولید ملی و تلاش بر افزایش تولیدات به عنوان پایه‌های ایجاد اقتصادی مقاوم در شرایط تحریم و تشدید فشارهای خارجی دانست که یکی از دلایل این امر را می توان نرخ سودهای بانکی دانست.

شیخ الاسلامی تاکید کرد: بنگاه‌های تولیدی و صنعتی و کشاورزی در ایران به شدت وابسته به منابع بانکی هستند و این در حالی است که قیمت تمام شده پول در کشور به شدت بالا است، یکی از اقدامات مهمی که نظام بانکی باید در راستای اجرایی شدن سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در دستور کار قرار دهد، کاهش نرخ سودهای بانکی است.

این کارشناس مسایل اقتصادی تاکید کرد: در حال حاضر نرخ سود سپرده‌ها براساس بخشنامه بانک مرکزی حداکثر 18 درصد و نرخ سود تسهیلات در حد 20 الی 22 درصد است که بالاتر از متوسط جهانی است. کاهش نرخ سود بانکی با توجه به وابستگی شدید بخش‌های مختلف اقتصادی به منابع بانکی اثری مستقیم روی کاهش هزینه‌های تولیدی دارد و از این منظر است که می‌توان اهمیت کاهش نرخ‌های سود بانکی را در راستای اجرایی شدن سیاست‌های اقتصاد مقاومتی تحلیل کرد هر چند که این کاهش نیز باید با تورم هماهنگی و سازگاری داشته باشد.

مدیر شعب بانک قوامین استان کرمانشاه گفت: بر این اساس ابلاغ سند سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی از سوی معظم له در بهمن ماه سال 1392 و ایجاد ثبات در نظام مالی کشور، از اهداف کلان اقتصاد مقاومتی است که آن را می‌توان تجلی نگاه عمیق و همه جانبه ایشان برای افزایش مقاومت اقتصاد در برابر آسیب‌ها و تهدیدهای گوناگون دانست و سال 95 را فرصتی برای اقدام و عمل به این سیاست ها در نظر گرفت.

ایران پول کشاورزی منابع بانکی بنگاه های تولیدی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر