کد خبر: 416700 A

استاندار کرمانشاه خبرداد:

ایلنا: استاندار کرمانشاه گفت: پیشنهاد ایجاد منطقه ویژه اقتصادی اورامانات هفته آینده به شورای عالی مناطق آزاد ارایه می شود تا در ادامه توسط‌دبیرخانه این‌مجموعه و کارگروه مربوطه مورد بررسی و تصویب قرار گیرد.

به گزارش ایلنا به نقل از  واحد خبر روابط عمومی‌استانداری کرمانشاه، نشست ویژه بررسی طرح امکان‌سنجی تشکیل منطقه ویژه اقتصادی اورامانات صبح امروز سه‌شنبه با حضور استاندار کرمانشاه، معاونین اقتصادی و عمرانی استاندار، فرمانداران شهرستان های پاوه، روانسر، جوانرود و ثلاث باباجانی و مدیران اقتصادی و تجاری و صنعتی برگزار شد.
 
اسدالله رازانی در ابتدای این نشست ضمن عرض تسلیت به مناسبت فرارسیدن ایام محرم و شهادت امام حسین (ع) و یاران باوفایش اظهار داشت: استان کرمانشاه دارای حدود 400 کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق است.

وی گفت: البته نحوه تعاملات و مناسبات تجاری با اقلیم کردنشین این کشور با بخش عربی آن متفاوت و هر کدام دارای ویژگی های خاص خود است.
 
استاندار کرمانشاه افزود: یکی از برنامه های اصلی مدیریت ارشد استان بهره گیری مناسب از استعدادها و پتانسیل های مناطق مختلف کرمانشاه بوده و همچنین توجه به عدالت سرزمینی و منطقه ای از دیگر موضوعات مهمی است که باید در برنامه ریزی های کلان استان به عنوان یک اولویت در نظر گرفته شود که در این میان منطقه اورامانات از اولویت ویژه ای برخوردار است.
 
این مدیر ارشد سپس ادامه داد: منطقه اورامانات به سبب برخورداری از مرزهای فعال تجاری کاملاً مستعد ایجاد یک منطقه ویژه اقتصادی است و بر این مبنا کار مطالعاتی این طرح توسط مشاور انجام شده است.
 
 وی ادامه داد: در نشست امروز ویژگی ها و مزیت های 4 نقطه پیشنهادی در سطح شهرستان های اورامانات به لحاظ موقعیت جغرافیایی، راه های دسترسی و امکان ایجاد زیرساخت ها و دیگر مزیت ها مورد بررسی قرار گرفت و پس از بررسی های کارشناسی این مکان های پیشنهادی؛ سه راهی بیاشوش با توجه به امتیازها و مزیت های بهتر مورد تصویب قرار گرفت و سازمان های مربوطه نیز تعهدات لازم پیرامون تأمین آب، برق، گاز و تعهدات لازم را ارایه دادند.
 
 رازانی در دنباله سخنانش از ارایه پیشنهاد رسمی ایجاد منطقه ویژه اقتصادی اورامانات در هفته آینده به شورای عالی مناطق آزاد خبر داد و گفت: این طرح پس ارایه توسط دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و کارگروه مربوطه مورد بررسی قرار می گیرد و پس از تصویب به هیئت دولت ارایه شود.
 

استاندار کرمانشاه ادامه داد: طبق روال قانونی این طرح در مرحله نهایی باید در مجلس شورای اسلامی به تصویب برسد که در این زمینه تلاش می کنیم از ظرفیت های نمایندگان محترم مجلس استفاده کنیم.
 
این مدیر ارشد در ادامه ایجاد منطقه ویژه اقتصادی را یکی از راهکارهای مدیریت ارشد استان برای توسعه اورامانات دانست که  با توجه به واقعیت ها و پتانسیل های موجود در نظر گرفته شده است.
 
وی همچنین عنوان کرد: مناطق ویژه اقتصادی از مزیت های و معافیت های گمرکی قابل توجهی در زمینه واردات و یا صادرات مجدد کالای تولید در این منطقه برخوردار است و همچنین سرمایه گذاری های صورت گرفته در این بخش تا 13 سال از معافیت مالیاتی برخوردار است.

 وی در پایان افزود: همچنین ورود ماشین آلات خط تولید و ابزار و اثاثیه اداری بدون عوارض گمرکی در این منطقه صورت می پذیرد.

برق روابط عمومی و امور بین الملل گاز مناطق آزاد منطقه ویژه اقتصادی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر