کد خبر: 139673 A

نایب رییس اتاق ایران:

اکنون از ذخایر زیرزمینی استان یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون متر مکعب آب برداشت و متاسفانه ۷۰ درصد آن اسراف می‌شود.

نایب رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، اشتغال و تورم را از جمله عمده‌ترین مشکلات امروز جامعه عنوان کرد و اظهار داشت: مردم ایران تا چهار دهه پیش بدون پول نفت و با تلاش و همت خود زندگی می‌کردند؛ اما اکنون به نفت وابسته شده‌اند که باید با تولید، رفاه و اشتغال، همت و غیرت را به مردم و خانواده‌ها برگردانیم.

به گزارش ایلنا از کرمان محسن جلال­پور که در گردهمایی و تبادل اندیشه ائمه جمعه، استاندار، نمایندگان و اعضای شورای تامین استان کرمان سخن می‌گفت، تنها راه برون رفت از وضعیت اقتصادی کشور را تکیه به مردم عنوان کرد و گفت: در این زمینه ائمهٔ جمعه می‌توانند بهترین نقش آفرینان باشند و باتوجه به اینکه بسیاری از مردم از وضع موجود اقتصاد کشور مطلع نیستند؛ ائمهٔ جمعه باید در خطبه‌های نماز جمعه مردم را در جریان مسایل اقتصادی جامعه قرار دهند.

وی با بیان اینکه اکنون از ذخایر زیرزمینی استان یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون متر مکعب آب برداشت و متاسفانه ۷۰ درصد آن اسراف می‌شود ادامه داد: بهره‌برداری نامناسب از ذخایری که متعلق به نسل‌های آینده است گناه کبیره محسوب می‌شود و پرهیز از اسراف و صرفه‌جویی در مصرف آب یکی از مهم‌ترین مواردی است که ائمهٔ جمعه باید به مردم گوش‌زد کنند.

وی با اشاره به اینکه در استان کرمان حدود یک هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان پول نفت و ثروت کشور به عنوان یارانه ۴۴ هزار تومانی بین مردم تقسیم می‌شود گفت: این درحالی است که در صورت تجمیع این منابع، کارهای بزرگی در زمینهٔ تولید و اشتغال می‌شود انجام داد تا با ایجاد اشتغال و رفع بیکاری بسیاری از مشکلات معیشتی مردم حل شود.

جلال‌پور افزود: ۴۴ هزار تومان یارانه را از افراد ثروتمند در شمال تهران تا خانوارهای محروم در جنوب استان کرمان به طور مساوی دریافت می‌کنند درحالی که مصرف انرژی در خانه‌های شهروندان شمال تهران ۷۰۰ برابر خانه‌های جنوب استان کرمان است.

نایب رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران از اجرای بیش از ۴۰ هزار میلیارد تومان پروژه توسط بخش خصوصی در استان کرمان خبر داد و افزود: در چشم‌انداز ۲۰ سالهٔ کشور که از سال ۸۴ آغاز شد؛ تا سال ۱۴۰۴ باید بیش از دو هزار میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در کشور اتفاق می‌افتاد که باتوجه به اینکه ۷۰ درصد از بودجهٔ کشور به بودجه جاری و کمتر از ۳۰ درصد به بودجه بخش عمرانی اختصاص می‌یابد، اگر شرایط سالهای خوب کشور را در نظر بگیریم حداکثر ۶۰۰ میلیارد دلار آن از منابع دولتی قابل تامین بوده و بیش از یک هزارو ۶۰۰ میلیارد دلار آن سرمایه گذاری توسط بخش خصوصی را پیش بینی کرده است. در حالی که در سالهای اخیر با شرایط تحریمی، این بودجه نیز محقق نشده است و باید توسط بخش خصوصی انجام شود.

جلال‌پور ادامه داد: ابلاغ اصل ۴۴ قانون اساسی و خصوصی‌سازی نیز در راستای سرمایه‌گذاری بر اساس افق ۱۴۰۴ توسط بخش خصوصی بود که این بند از قانون اساسی نیز به درستی اجرا نشد. وی در پایان این نشست خواستار حضور افرادی از بخش خصوصی در نمازهای جمعه برای تبیین مسایل اقتصادی برای مردم شد.

اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی اشتغال انرژی ایران بیکاری تورم خصوصی سازی خطبه های نماز جمعه دلار صرفه جویی در مصرف
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر