کد خبر: 173160 A

مسوول کانون شماره ۵ پرورش فکری کودکان و نوجوانان کرمان

به همت اعضا و مربیان مرکز فرهنگی هنری کانون شماره ۵ کرمان بیش از ۵۰ عروسک نمایشی در کارگاه عروسک سازی این مرکز تولید شد.

مسوول کانون شماره ۵ پرورش فکری کودکان و نوجوانان کرمان گفت: این کارگاه با هدف ایجاد مهارت، پرورش خلاقیت کودکان و نوجوانان و آشنایی آن ها با ساخت عروسک های حجمی با استفاده از مواد دورریختنی در مرکز فرهنگی هنری کانون شماره ۵ کرمان راه اندازی شده است.

به گزارش ایلنا ازکرمان زهره دهیادگاری مسوول و مربی کانون شماره ۵ کرمان و مربی کارگاه عروسک سازی در این باره گفت: عروسک ها در واقع پل ارتباطی بین دنیای کودکی و بزرگسالی است و می تواند در شکل گیری شخصیت اجتماعی و فردی کودکان و نوجوانان بسیار مؤثر باشد.

وسبا بیان این که یکی از رسالت های اصلی ما به عنوان مربیان کانون ایجاد مهارت و پرورش خلاقیت کودکان و نوجوانان است افزود: فعالیت عروسک سازی فرصتی برای پرورش و شکوفایی تفکر و خلاقیت در کودکان و نوجوانان است.

مربی کارگاه عروسک سازی کانون شماره ۵ کرمان با بیان این که عروسک ها تنها برای سرگرمی و گذران وقت نیست، اذعان داشت: می توان از عروسک ها به عنوان ابزاری برای انتقال فرهنگ، آداب و رسوم و ارزش ها بهره برد.

دهیاردگاری با اشاره به این که در وجود هر فردی یک علاقه ذاتی نسبت به عروسک ها وجود دارد گفت: از زمستان سال گذشته تصمیم گرفتیم که در کارگاه عروسک سازی مرکز به صورت پویاتر به ساخت عروسک های نمایشی بپردازیم.

وی افزود: در این کارگاه اعضا می آموزند که چگونه می توان با استفاده از وسایل بسیار ساده و مواد دور ریختنی عروسک های زیبا تولید کنند.

مربی مسوول کانون شماره ۵ کرمان با اشاره به این که کارگاه عروسک سازی، شیوه ساخت عروسک های انگشتی، دست کشی و عروسک های بزرگ حجمی به اعضا آموزش داده می شود، درباره مراحل تولید عروسک ها گفت: ابتدا اعضا طراحی و انتخاب شخصیت نمایشی را فرا می گیرند و در مرحله ی بعد شیوه های ساخت شخصیت‌ها با استفاده از جوراب، کاموا، دست کش، اسفنج و یونولیت، شیوه های حجم سازی و درنهایت ساخت لباس عروسک ها به اعضا آموزش داده می شود.

دهیادگاری با اعلام این که تا کنون بیش از ۵۰ عروسک نمایشی در کارگاه عروسک سازی تولید شده است گفت: نمایش افسانه سه خواهر با پنج شخصیت عروسکی(سه خواهر، دیو و یک کلاغ)، نمایش ماهی رنگین کمان با چهار شخصیت(۳ ماهی و یک نهنگ) و نمایش پرواز با عروسک های ساخته شده از توپ از جمله نمایش هایی بوده است که با استفاده از عروسک های تولید شده در کارگاه عروسک سازی به اجرا در آمده است.

در همین حال، وی افزود: در حال حاضر نیز در این کارگاه اعضا مشغول تولیدعروسک های کاغذی با استفاده از روزنامه و کاغذهای باطله برای تئاتر کاغذی هستند که قرار است در پایان تابستان اجرا شود.

آداب و رسوم تئاتر خلاقیت زمستان زهره عروسک فرهنگی هنری کودکان و نوجوانان روزنامه کارگاه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر