کد خبر: 177762 A

استاندار کرمان:

باید با یک عزم ملی و استانی طرح جامع کنترل آب را در استان اجرایی کنیم، در ماه آینده عملیات انتقال آب از خلیج فارس به کرمان آغاز می‌شود و این آب تنها برای شرب و مصارف صنعت استفاده می‌شود

استاندار کرمان در همایش تجلیل از کشاورزان نمونه استان گفت: باید ۶ میلیارد متر مکعب آبی که در بخش کشاورزی مصرف می‌شود، توسط مدیران و با کمک کشاورزان استان مدیریت شود.

به گزارش ایلنا از کرمان رزم‌حسینی افزود: کشاورزان برای کشاورزی آب ارزان استفاده می‌کنند در مقابل کشاورزان کشورهای پیشرفته آب گران برای کشاورزی مصرف می‌کنند و از لحاظ اقتصادی، کشاورزی ما نسبت به کشورهای پیشرفته صرفه اقتصادی ندارد.

وی تصریح کرد: جیرفت روستاهایی وجود دارند که بر اثر کمبود آب نخلستان‌های خرما و کشاورزی آن نابود شده و روستاها بر اثر بی‌آبی تخلیه می‌شوند در استان کرمان یک‌هزار روستا آب آشامیدنی ندارند و این در حالی است که در پنج کیلومتری این روستاها کشاورزان برای کشاورزی از آب غرقابی بی‌رویه استفاده می‌کنند.

استاندار کرمان تاکید کرد: باید هر چه زودتر آیین‌نامه مدیریت کنترل آب نوشته شود و کشاوزران هم باید از حفر چاه‌های غیرمجاز جلوگیری کنند

وی گفت: باید با یک عزم ملی و استانی طرح جامع کنترل آب را در استان کرمان بنویسیم و اجرایی کنیم و این امکانپذیر است و مجوزهایی که لازم باشد را در این زمینه می‌گیریم.

استاندار کرماناظهر داشت: ما در استان با کمبود و بحران آب مواجه هستیم و تنها این مشکل اختصاص به این استان ندارد، بلکه کشور هم درگیر آن است.

رزم‌حسینی عنوان کرد: باید آیین‌نامه کنترل کیفیت و بهینه‌سازی آب را به کمک مردم تهیه کنیم و انجام دهیم و کشاورزان باید خودشان در این زمینه کمک کنند.

استاندار کرمان بیان کرد: با پنج درصد صرفه‌جویی مشکل آب شرب استان حل می‌شود و ما در درازمدت انتقال آب را از جاهای دیگر انجام می‌دهیم.

رزم‌حسینی گفت: در ماه آینده عملیات انتقال آب از خلیج فارس به کرمان آغاز می‌شود و این آب تنها برای شرب و مصارف صنعت استفاده می‌شود.

آیین نامه استان کرمان بخش کشاورزی خرما خلیج فارس صرفه جویی صنعت کشاورزی روستا کشاورزان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر