کد خبر: 178365 A

رئیس کل دادگستری استان کرمان:

ما بر این باوریم که امروز رسانه‌ها جزو لاینفک زندگی اجتماعی مردم شده‌اند و جامعه بدون نشریه مفید، کم‌رونق است.

رئیس کل دادگستری استان کرمان گفت: اعتقاد داریم که رسانه‌ها نقش موثری را در تنظیم روابط اجتماعی و انضباط اجتماعی برای مردم دارند که ما از این جایگاه بزرگ نباید غافل شویم.

به گزارش ایلنا از کرمان حجت‌الاسلام علی توکلیافزود: در جمع خبرنگاران به مناسبت هفته قوه قضاییه اظهار داشت: توکلی تصریح کرد: همان‌طور که رسانه‌ها می‌توانند، عامل وحدت ثبات باشند، می‌توانند عامل تخریب، تفرقه و تشتت هم باشند.

وی افزود: انتظاری که از نشریات هست این است که روحیه تشکر را در مردم احیا کنند، مردم اگر کسی به آنها خدمت کرد، زبان تشکر داشته باشند.

رئیس کل دادگستری استان کرمان عنوان کرد: خدمات بزرگی که امروز در شهر کرمان و در کشور صورت گرفته است باید تشکر کنیم.

توکلی با اشاره به اینکه رسانه‌ها باید به مردم روحیه نقدگری را القا کند، تصریح کرد: مردم زمانی که کاستی‌ها و ایرادها را می‌بینند، زبان به انتقاد باز کنند و مسئولان را در جریان امور قرار دهند.

وی تذکر داد: معتقدم رسانه‌ها و نشریات می‌توانند مکمل خدمات ادارات باشند، لذا باید رابطه خوب و صمیمی بین نشریات و مدیران استانی و شهرستانی وجود داشته باشد.

این مقام قضایی اظهار کرد: اگر مدیران خدمات خود را از طریق رسانه‌ها به دیگران منتقل کنند و مردم در جریان خدمات قرار گیرند، بسیاری از ابهامات و سئوالات مردم پاسخ داده می‌شود.

توکلی ویژگی یک رسانه خوب را مخاطب‌شناسی دانست و ادامه داد: اگر نشریات ما مخاطبان خود را بشناسند و بدانند برای چه کسی مطلب می‌نویسند و خبر می‌دهند، این رسانه، رسانه موفقی است.

وی گفت: یک مدیر رسانه و نشریه زمانی عملکردش مثبت ارزیابی می‌شود که واقع‌بین باشد، عقده‌گشایی نکند از هوا و هوس پرهیز کند و فقط در فکر این باشد که مشکلات اجتماعی برطرف شود.

رئیس کل دادگستری استان کرمان با ارائه گزارش اجمالی از عملکرد دادگستری کرمان در سال گذاشته بیان داشت: در سال ۹۲ نسبت به ۹۱ شاهد ۱۲ درصد افزایش ورودی به دادسراها و محاکم استان کرمان بودیم.

توکلی یادآور شد: در سال گذشته استان کرمان به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت ۸ هزار و ۷۴۷ پرونده وارده داشته است که ما جزو استان‌هایی هستیم که نسبت به جمعیت ورودی کمتری به دادگستری داشته‌ایم و این امر حکایت از روحیه صلح‌طلبی و عدم تنش و منازعه مردم استان کرمان دارد.

وی افزود: در جنوب استان کرمان پرونده‌های سازشی بیشتر از شمال استان کرمان و شهر کرمان است.

صلح و سازش ۲۹ درصدی در شوراهای حل اختلاف کرمان

این مسئول با اشاره به عملکرد شوراهای حل اختلاف در استان کرمان بیان داشت: ۳۲۲ شورای اختلاف شهری و روستایی داریم که در سال گذشته ۱۴۶ هزار پرونده به این شوراها وارد شد.

توکلی گفت: در قانون فعلی شوراها مجازند به پرونده‌های تا ۵ میلیون تومان رسیدگی کنند، اما بر اساس پیش‌نویس قانون شوراهای حل اختلاف شوراها به درجه یک و دو تقسیم می‌شوند.

وی اظهار داشت: شوراهای درجه دو که روستایی هستند فقط به صلح و سازش می‌پردازند و شوراهای درجه یک تا سقف ۲۰ میلیون تومان مجاز به رسیدگی پرونده‌ها می‌شوند.

رئیس کل دادگستری استان کرمان عنوان کرد: یکی از کارهایی که در شوراهای حل اختلاف انجام دادیم، این بود که برای برخی از پرونده‌ها و قشرها شورای ویژه در نظر گرفتیم و شوراهای ویژه شهرداری، پزشکان، اصناف و خانواده را داریم که منحصرا به همین پرونده‌ها رسیدگی می‌شود.

توکلی ادامه داد: مطبوعات اگرچه شورای مستقلی ندارند، اما رسیدگی به دعاوی مطبوعات یکی از شوراها را به این کار اختصاص داده است.

وی اظهار داشت: در شوراهای حل اختلاف ۲۹ درصد پرونده‌ها به صلح و سازش ختم شده است که ۴۱ هزار و ۶۸۰ پرونده در سال گذشته در شوراهای حل اختلاف استان کرمان به صلح و سازش ختم شده است و دعوا را منتفی کرده‌ایم و دل‌ها را به هم نزدیک و اختلافات را کم کرده‌ایم.

وی خاطرنشان کرد: در آینده نزدیک دفاتر خدمات قضایی الکترونیک را در مرکز استان کرمان راه‌اندازی می‌کنیم که مردم برای رسیدگی به دعاوی حقوقی و مدنی الزاما باید از طرق این دفاتر اقدام کنند و مراجعه به دادگستری نداریم.

توکلی بیان داشت: مردم باید مدارک درخواست و یا دادخواست خود را در امور مدنی به دفاتر خدمات قضایی الکترونیک تقدیم می‌کنند و دفاتر از سیستم الکترونیکی برای دادگستری ارسال و طرفین از طریق پیامک به دعاوی دعوت می‌شوند و از قلم و کاغذ کمتر استفاده کنیم.

وی تصریح کرد: در حوزه حمایت از سرمایه‌گذاری بارها عرض کرده‌ایم که استان کرمان آمادگی کامل را برای هر نوع سرمایه‌گذاری مشروع دارد و ما هم از همه سرمایه‌گذاران حمایت می‌کنیم و اعلام می‌داریم که امنیت کامل برای سرمایه‌گذاری فراهم است.

این مقام قضایی با اشاره به فعالیت‌های دادگستری کرمان در حوزه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و جرم اظهار داشت: معاونت اجتماعی دادگستری تلاش کرده که بهداشت قضایی را ترویج کند تا مردم به نحوی رفتار کنند که کمتر سر و کارشان به دادگستری بیفتد و کمتر دچار اختلاف با هم شوند.

توکلی ادامه داد: با دانشگاه، آموزش و پرورش، مراکز مشاوره خانواده و اصناف جلسات متعددی را داشته‌ایم و آموزش‌هایی ارائه داده‌ایم و مواردی را برای کاهش ورودی پرونده‌ها در اختیار آنها قرار دادیم.

وی افزود: از راهور، بیمه، ائمه جمعه و جماعت برای امر پیشگیری کمک گرفته‌ایم و همکاری‌های خوبی هم با ما داشته‌اند و در مجموع قوه قضاییه برای پیشگیری زحمات خوبی را متحمل شده است.

توکلی تصریح کرد: انتظارم از رسانه‌ها این است که مردم را همیشه امیدوار نگه دارید، در بیان خوبی‌ها و بدی‌ها جانب انصاف را در نظر بگیرید به دور از نگاه‌های حزبی، گروهی و سیاسی خوبی‌ها را بگویید و بدی‌ها را بیان کنید.

وی خطاب به رسانه‌ها اظهار داشت: سعی کنید به شایعات دامن نزنید، شایعات امروز آفت جامعه ما شده است و این شایعات باورها را خراب می‌کند، امنیت را زیرسئوال می‌برد.

رئیس کل دادگستری استان کرمان ادامه داد: انتظار از مدیران استانی دارم که بر حسن اجرای قوانین نظارت کنند، زیرا قانون باید درست اجرا شود.

توکلی بیان داشت: مدیران باید پاسخگویی درستی به مردم داشته باشند، زیرا مردم به علت مشکلات به ادارات مراجعه می‌کنند به گونه‌ای رفتار کنیم اگر مشکل مردم را به لحاظ قانونی نمی‌توانیم، برطرف کنیم حداقل آنها رفتار شایسته‌ای را از ما ببینند.

وی تصریح کرد: مدیران به ساده‌زیستی و پرهیز از تجملات و تشریفات توجه کنند، زیرا مدیر ساده‌زیست می‌تواند مایه امید مردم باشد.

این مسئول با اشاره به اینکه از شهروندان انتظار دارم که به قانون احترام بگذارند، حتی اگر قانون بد باشد، عنوان کرد: شهروندان باید روابط اجتماعی و معادلات خود را بر اساس قانون تنظیم کنند و در معاملات حتما از مشاور حقوقی استفاده کنند.

توکلی با بیان اینکه در بسیاری از پرونده‌ها نبود مشاور حقوقی را عامل اصلی اختلافات می‌دانیم، ادامه داد: همان‌طور که در امور روزانه خود به پزشک، مکانیک و کارشناس فنی مراجعه می‌کنیم در معاملات خود هم از مشاور حقوقی استفاده کنیم، امور بهتر پیش می‌رود.

وی اظهار داشت: جاسوس اقتصادی که در کرمان دستگیر شد، حکمش در دادگاه تجدیدنظر بوده و حکم قضایی برای وی هنوز صادر نشده است.

توکلی تصریح کرد: افزایش طلاق ربطی به کم‌حوصلگی قاضی ندارد بلکه مردم و زن و شوهرها کم حوصله شده‌اند و نمی‌خواهند، مشکلات خود را رفع کنند در حالی که زن و شوهر بهترین قاضی و بهترین مجری حکم هستند و اگر تحمل می‌کردند و طاقت می‌آوردند ما این میزان طلاق در جامعه نداشتیم.

وی بیان کرد: زن و شوهرها قبل از دادگاه به مشاوره مراجعه کنند و مشکلات را بپذیرند و زندگی خانوادگی تا زن و شوهر نخواهند، شیرین نمی‌شود.

رئیس کل دادگستری استان کرمان در پاسخ به این سئوال مبنی بر اینکه دستگاه قضایی کرمان در زمینه آموزش عمومی مردم و ارائه اطلاعات حقوقی به زوج‌ها و ارائه الگوهای مناسب زندگی مانند زندگی حضرت زهرا(س) چه کرده است، خاطرنشان کرد: برای آموزش عمومی تلاش کرده‌ایم و از طریق صدا و سیما برای آموزش عمومی قدم برداشته‌ایم که از صدا و سیما تشکر می‌کنم.

توکلی گفت: ما اکنون آمده‌ایم و گفته‌ایم قبل از عقد دختر و پسر باید دوره چند ساعته درباره مسائل همسرداری بگذرانند و این زوج زمانی که زیر یک سقف می‌روند با آمادگی کامل بروند، آمادگی لازم برای زندگی را داشته باشند.

وی کم تحمل بودن زوج‌ها، بالا رفتن انتظارات زن و مرد و افزایش استفاده از شبکه‌های مخرب ماهواره‌ها را در افزایش آمار طلاق موثر دانست.

این مسئول ادامه داد: ماهواره مانند خوره به جان خانواده‌ها افتاده است و حرمت‌ها را می‌شکند و ارزش‌ها را کمرنگ و اعتقادات را ضعیف می‌کند و زمانی که حرمت‌ها شکست و روابط از چارچوب شرعی فراتر رفت باید منتظر طلاق، جدایی و بی‌علاقگی زن و مرد بود.

توکلی گفت: برای رفاه حال قضات اقدامات خوبی انجام شده است، تدابیر مستمری را در نظر گرفته‌اند، اما اینکه سهام و تسهیلاتی بدهند، تاکنون خبری نبوده است.

وی اظهار داشت: قضات ما با مناعت و قناعتی که خداوند به آنها داده است با حقوق خود زندگی آبرومندانه را دنبال می‌کنند.

رئیس کل دادگستری استان کرمان با اشاره به وقوع یک فقره قتل در کرمان و رها کردن مقتول در هفت باغ یادآور شد: این قتل به علت اختلاف مالی روی داده است.

توکلی افزود: قتل‌های ناموسی سنت‌های اشتباهی در برخی مناطق استان کرمان است و تعداد این قتل‌ها هنوز صفر نشده است.

وی گفت: شورای حفظ حقوق بیت‌المال با تعامل مسئولان توانسته جلوی تصرف اراضی ملی و دولتی را بگیرد و تغییر اراضی کشاورزی به مسکونی را کُند کند.

وی درباره برنامه هفته قوه قضاییه در استان کرمان گفت: هفته قوه فضائیه از ۳۱ خرداد ماه آغاز می‌شود و برنامه‌هایی را در استان کرمان با بخش‌های مختلف اصناف، نیروی انتظامی، پزشکان، روحانیان پیش‌بینی کرده‌ایم و بر اساس برنامه‌های تنظیم شده اجرایی می‌کنیم.

توکلی اظهار داشت: شورای اداری استان کرمان هم در تاریخ پنجم تیر ماه سال جاری در محل دادگستری استان کرمان برگزار می‌شود و جلسه با مدیران واحدهای حقوقی ادارات، شرکت‌ها و بانک‌ها برگزار می‌کنیم و توصیه‌های لازم را به آنها داشته باشیم که چگونه از حقوق بیت‌المال دفاع کنند.

رئیس کل دادگستری استان کرمان گفت: جاسوس اقتصادی که در کرمان دستگیر شد، حکمش در دادگاه تجدیدنظر بوده و حکم قضایی برای وی هنوز صادر نشده است.

·

وی بیان داشت: کرمان یکی از استان‌هایی است که ما به عنوان دادگستری بهترین ارتباط را با مطبوعات محلی داریم و تاکنون توانسته‌ایم، نقطه‌نظرات مفید به حال مردم را از طریق رسانه‌ها منتقل کنیم.

آسیب های اجتماعی آموزش و پرورش استان کرمان پزشک جامعه خانواده رسانه قانون مشکلات دادگستری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر