کد خبر: 398186 A

دبیر احیای بافت‌های فرسوده گلستان خبرداد:

ایلنا: دبیر ستاد احیای بافت‌های فرسوده استان گلستان گفت: در صورت تامین اعتبار مورد نیاز در تلاش هستیم تا پایان سال 1395 مرمت خانه تاریخی کبیر گرگان را به اتمام برسانیم.

به گزارش ایلنا به نقل از  روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی استان گلستان، ابراهیم مبارک‌قدم اظهار کرد: در حال حاضر پروژه مرمت استحفاظی سقف عمارت اصلی خانه تاریخی کبیر در حال انجام است که شامل عملیات جمع‌آوری سفال، تهیه شیرسرهای سقف، جمع‌آوری گل و پتک و چوب‌های سقف، ساخت خرپای سقف و تخته کوتی، عملیات شستشوی سفال‌ها و عایق‌کاری و ایزوگام سقف می‌شود.

وی با توجه به اهمیت پروژه مرمت استحفاظی سقف این عمارت، توضیح داد: در سیستم معماری شمال کشور به خصوص در گرگان اصلی‌ترین موضوع بنا، سقف و بام شیروانی آن است که اسکلت چوبی با خرپاهای ایرانی در پوشش سفالی سقف از نظر وزنی بسیار سنگین است (حدود 100 کیلوگرم در مترمربع) و هم عملیات اجرایی آن بسیار پیچیده، سخت و هزینه‌بر است.

به گفته مبارک‌قدم، اقدامات بعدی مرمت این خانه تاریخی شامل مرمت سقف بقیه فضاهای جانبی آن می‌شود و در گام بعدی به اجرا در خواهد آمد.

وی مکان این پروژه را بافت تاریخی دوشنبه‌ای گرگان و میزان اعتبار صرف شده را تاکنون حدود 4 میلیارد ریال اعلام کرد.

مدیرکل راه و شهرسازی گلستان اظهار داشت: خانه تاریخی «کبیر» با اعتبار حدود 12 میلیارد ریال برای بهسازی و مرمت مهرماه سال 1393 به تملک شرکت عمران و بهسازی شهری ایران درآمد و از آن پس قرارداد مرمت آن با پیمانکاران ذیصلاح منعقد و عملیات اجرایی آن در حال انجام است.

به گفته مبارک‌قدم، خانه تاریخی کبیر در حال حاضر به شش پلاک مختلف تقسیم شده و شرکت عمران و بهسازی شهری ایران دو پلاک اصلی آن را به مساحت یک‌هزار و 400 مترمربع که عمارت اصلی در آن واقع شده، خریداری و تملک کرده است.

مبارک‌قدم افزود: خانه کبیر پس از مرمت بر حسب صلاحدید و برای استفاده همه مردم به بخش‌های خصوصی و دولتی واگذار می‌شود.

خانه تاریخی «کبیر» از نفیس‌ترین و بزرگترین مجموعه‌های مسکونی شمال کشور است که بالغ بر 2 هزار و 500 مترمربع مساحت و حدود 150 سال قدمت دارد و از آثار ملی ثبت شده در محله دوشنبه‌ای شهر گرگان است.

از ویژگی‌های‌تاریخی این خانه، عمارت‌اصلی و پنجره‌های اورسی شکل (مشبکی) و تزئینات چوبی بسیار زیاد آن است.

آخرین مالک این خانه، تاجر بسیار معروف به نام مرحوم «محمد قاسم کبیر» بوده است.

استان گلستان ایران راه و شهرسازی استان مدیرکل راه و شهرسازی معماری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر