کد خبر: 407259 A

معاون آب وفاضلاب گلستان خبر داد:

ایلنا: معاون بهره‌برداری شرکت آب وفاضلاب استان گلستان گفت: به صورت میانگین نزدیک به ۸۰ درصد از کل منابع آب استان بهره‌برداری می‌شود که این موضوع استان را در شرایط وضعیت بحران شدید آبی قرار داده است.

به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی شرکت آب وفاضلاب گلستان، مهیار خسروی اظهار داشت: منابع آب تجدید پذیر در استان گلستان 2 میلیارد و 485 میلیون متر مکعب بوده که از این میزان 94 درصد در بخش زیرزمینی،63 درصد در بخش منابع سطحی مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد و به صورت میانگین نزدیک به 80 درصد از کل منابع آب استان بهره‌برداری می‌شود که براساس شاخص توسعه پایدار سازمان ملل، استان گلستان در شرایط وضعیت بحران شدید آبی قرار دارد.

وی افزود: کمیسیون توسعه پایدار سازمان ملل میزان درصد برداشت از منابع آب تجدیدپذیر در هر منطقه را به عنوان شاخص اندازه‌‎گیری و سنجش میزان بحران آب آن منطقه معرفی کرده است، به صورتی که چنانچه به میزان 10 تا 20 درصد از منابع آب تجدید پذیر مورد بهره‌برداری برداشت شود، آن منطقه فاقد بحران آب بوده و چنانچه بهره‌برداری از این منابع به میزان 20 تا 40 درصد برسد منطقه مزبور با بحران آب مواجه بوده و بهره‌برداری به میزان بیش از 40 درصد از منابع آب تجدیدپذیر حاکی از وجود بحران شدید آب است.

معاون بهره‌برداری شرکت آب وفاضلاب استان گلستان با اشاره به اینکه بهره‌برداری بی‌رویه از منابع زیرزمینی منجر به مواجه شدن آبخوان‌ها با بیلان منفی می‌شود، گفت: کاهش فشار در آبخوان‌ها سبب نشست زمین و متراکم شدن آبخوان و از دست رفتن درصد قابل توجهی از قابلیت ذخیره‌سازی دوباره آن می‌شود.

وی اظهار داشت: علائم با نشست زمین متفاوت بوده که می‌توان به مواردی مانند ایجاد شکاف‌های عمیق در سطح زمین ، کج شدن با بریدگی لوله‌های جدار چاه‌ها و نیز برون‌زدگی لوله جدار آن‌ها که به اصطلاح به لوله‌زایی معروف است، اشاره کرد.

خسروی تصریح کرد: موضوع نشست زمین نتیجه برداشت بیش از حد توان آبخوان‌ها از طریق چاه‌های مجاز و غیرمجاز حفر شده در مناطق مختلف استان بوده که در سال‌های اخیر در اثر تغییرات اقلیمی و وقوع خشکسالی‌های متعدد و افزایش مقادیر تبخیر تشدید شده و تنها راه مقابله برای جلوگیری از افزایش روند یاد شده، اتخاذ راهکارهای مدیریت مصرف در بخش‌های مختلف کشاورزی، صنعت و شرب است.

وی بر افزایش بهره وری آب، افزایش راندمان آبیاری، توسعه سیستم‌های نوین آبیاری و رعایت الگوی کشت متناسب با شرایط اقلیمی در بخش کشاورزی و راهکارهایی مانند تصفیه و گردش مجدد آب در بخش صنعت تاکید کرد.

معاون بهره برداری شرکت آب وفاضلاب استان گلستان با بیان اینکه توجه جدی در اصلاحات ابزاری برای بهینه‌سازی مصارف، استفاده از تجهیزات کاهنده مصارف در منازل و ادارات با نظارت دستگاه‌های مختلف نظیر سازمان نظام مهندسی در بخش شرب بسیاری موثر خواهد بود، رویکرد به سوی انجام اصلاحات در رفتار مصرف کنندگان و بکار‌گیری تجهیزات کنترل مصرف از طریق رسانه‌های ارتباط جمعی به ویژه رادیو و تلویزیون و توجه جدی آموزش و پرورش به نهادینه‌سازی مقوله آموزش مدیریت مصرف در سطوح مختلف آموزشی باید به صورت جدی پیگیری شود.

آموزش و پرورش کشاورزی سازمان نظام مهندسی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر