کد خبر: 162710 A

استاندار گیلان:

استفاده از آب بندان‌ها و منابع آب طبیعی به ویژه استفاده از باران بسیار در حل مشکل کم آبی تاثیرگذار است که باید مورد توجه قرارگیرد.

استاندار گیلان در بازدید سرزده از سازمان جهاد کشاورزی گیلان با قدردانی از مدیریت مصرف اب کشاورزی از سوی برنجکاران سخت کوش و مسئولان به رهاسازی آب سد سفید رود از روز شنبه اشاره کرد و گفت: از کشاورزان می‌خواهیم که همچنان با مسئولین جهاد کشاورزی و آب تعامل و همکاری داشته باشندتاشاهد مشکلات کمتری باشیم.
به گزارش ایلنا از رشت، محمد علی نجفی در حاشیه این بازدید در نشستی با مدیران و معاونین سازمان جهاد کشاورزی، منابع طبیعی، آب منطقه‌ای، دامپزشکی، تعاون روستایی که پس از واردشدن وی به جهاد کشاورزی خود را به محل این نشست رسانده بودند، هدف خود از این بازدید سرزده را حساسیت ویژه مسئله کشاورزی در تحقق اقتصاد مقاومتی و تاثیر آن بر ارتقای سطح معیشت مردم استان، اهمیت آب کشاورزی در فصل زراعی پیش رو و نیز حمایت خود از این بخش اعلام کرد.
وی با اشاره به اینکه آب پشت سد سفیدرود از روز شنبه برای استفاده کشاورزان‌‌ رها سازی خواهد شد، گفت: هم اکنون میزان آب پشت سد سفیدرود ۱۴ درصد کمتر از سال گذشته است، اما با صرفه جویی و مدیریت صحیح منابع می‌توانیم از بروز مشکلات برای بخش کشاورزی جلوگیری کنیم.
وی تاکید کرد: استفاده از آب بندان‌ها و منابع آب طبیعی به ویژه استفاده از باران بسیار در حل مشکل کم آبی تاثیرگذار است که باید مورد توجه قرارگیرد.
نجفی باقدردانی از تلاش‌های صورت گرفته در مدیریت صحیح مصرف آب از سوی مسولان، رسانه‌ها و همچنین بویژه کشاورزان سخت کوش افزود: امسال برای نخستین بار شاهد هستیم که بیش از‌‌ رها سازی آب پشت سد، ۹۲ درصد از زمین‌های کشاورزی برنج شخم زده شده و برخی از کشاورزان حتی خزانه هم تشکیل داده‌اند.
وی اظهار داشت: از کشاورزان می‌خواهیم همچنان با مسئولین جهاد کشاورزی و آب تعامل و همکاری داشته باشند و با اجرای توصیه‌های آن‌ها، شاهد مشکلات کمتری باشیم و در استفاده از منابع آبی حداکثر صرفه جویی را مد نظر قرار دهند.
استاندار گیلان تاکید کرد: با همکاری و تعاملی که در بخش‌های مختلف استان به ویژه جهاد کشاورزی و آب منطقه‌ای وجود دارد، آرامش خوبی در استان و بخصوص میان کشاورزان ایجاد شده است.
وی از تدوین برنامه زمانبندی مراحل کشت برنج برای سال زراعی آینده به منظور افزایش تولید ومدیریت مصرف آب خبر دادوگفت: هر حرکت و اقدامی که دربخش‌های اقتصادی وکشاورزی استان می‌خواهد صورت بگیرد باید دارای برنامه، مزیت نسبی و بهره وری اقتصادی باشد.
نجفی با بیان اینکه همه کار‌ها و اقدامات در گیلان باید از روی طرح و برنامه مدون و مظم انجام شود، خاطرنشان کرد: فضای مدیریتی استان برای همیاری، همکاری و توسعه آماده است و در سال ۹۳ باید عزم ملی و مدیریت جهادی را به ظهور برسانیم و بیانات و منویات رهبری معظم انقلاب و سیاست‌های دولت تدبیر و امید را سرلوحه کار‌ها قرار دهیم.
نماینده عالی دولت در ادامه با بیان اینکه بین تقویت بخش کشاورزی و گردشگری ارتباط مستقیمی وجود دارد، گفت: اگر بتوانیم بخش کشاورزی و مزارع و باغات را آبادکنیم، موجب ایجاد مناظری سرسبز وچشم اندازهایی زیبا برای جذب گردشگران و استفاده آنان از مواهب الهی می‌شود.
شعبان‌نژاد رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان نیز در این بازدید با بیان اینکه ۳ درصد تولیدات کشاورزی کشور در گیلان تولید می‌شود گفت: برنامه محوری تقویت محصولات کشاورزی به ویژه برنج درحال تدوین است تا بتوانیم هرچه بیشتر درتحقق اقتصادمقاومتی و نیزارتقای معیشت مردم گام برداریم.
آقابیگی مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان هم گفت: ۹۲۰ میلیون مترمکعب سدسفیدرود ذخیره آب داریم و با تغییر الگوی مصرف و صرفه جویی آب کشاورزی، می‌توان از بروز کم آبی جلوگیری و افزایش محصولات را داشته باشیم.
در این نشست همچنین مدیران کل منابع طبیعی، دامپزشکی، تعاون روستایی و نیزمعاونین سازمان جهاد کشاورزی گیلان به ارائه گزارشی عملکرد حوزه کاری خود، مشکلات پیش رو و برنامه‌های سال ۹۳ پرداختند.
گفتنی است دکتر نجفی در همچنین از بخشهای مختلف جهاد کشاورزی دیدن کرد و ضمن گفتگو با تعدادی از مراجعین در جریان روند خدمت رسانی به مردم، به ویژه کشاورزان قرار گرفت.

استاندار گیلان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر