کد خبر: 181880 A

مدیر کل بهزیستی گیلان:

علم و تجربه نشان داده که هر جا سطح فرهنگ کم باشد و عدم مسئولیت پذیری نباشد اعتیاد زیاد است و هرجا رسانه و انجمن های مردم نهاد کم باشند اعتیاد زیاد اخواهد بود.

مدیر کل بهزیستی در نشست خبری به مناسبت دهه مبارزه با مواد مخدر گفت: ۱۳۸ مرکز تحت نظارت بهزیستی جهت درمان اعتیاد فعالیت می کنند.


به گزارش ایلنا از رشت، حسین نحوی نژاد افزود: در سال گذشته قریب به ۳۰ هزار نفر به مراکزی همچون مرکز اقامتی میان مدت(کمپ) مراکز بستری، مراکز اجتماع محور، مراکز درمان سرپایی، مراکز گذری کاهش آسیب مراجعه کردند و از خدمات بهزیستی بهره بردند.


وی به مقابله با عرضه مواد اشاره کرد و گفت: در این مرحله مقابله قیزیکی، قضایی و پلیس مورد توجه قرار می گیرد.


نحوی نژاد به کارکرد پیشگیری اولیه، ثانویه و ثالثیه اشاره کرد و افزود: در کارکرد پیشگیری اولیه به عدم آلودگی تک تک افراد جامعه توجه می شود، زیرا تک تک افراد جامعه به مواد مخدر می توانند آلوده شوند و این خطری بالقوه است و هیچ کس نمی تواند ادعا کند که مصون از آلودگی خواهد بود.


وی در مرحله پیشگیری ثانویه به موقع و درمان و مداخله به هنگام باید اشاره داشت و افزود؛ در مرحله پیشگیری ثالثیه نیز زمانی که فرد آلوده شده و نیاز به مداخله برای کاهش شدت آلودگی و خطراتی که برای فرد و جامعه وجود دارد صورت پذیرد.


مدیر کل بهزیستی در زمینه پیشگیری از مواد مخدر گفت: باید بر روی باورها، اعتقادات و هوش اجتماعی جامعه سرمایه گذاری کنیم و در این راستا نیاز به سلاح داریم و این سلاحها می تواند آموزش مهارتهای زندگی، آموزشهای پیش از ازدواج، آموزش فرزند پروری و دیگر آموزشهای فرهنگی مورد توجه قرار گیرد.


وی در ادامه تصریح کرد: علم و تجربه نشان داده که هر جا سطح فرهنگ کم باشد و عدم مسئولیت پذیری نباشد اعتیاد زیاد است و هرجا رسانه و انجمن های مردم نهاد کم باشند اعتیاد زیاد اخواهد بود، که همه اینها می توانند به معضل اعتیاد کمک کند که افزایش یا کاهش یابد.


نحوی نژاد در ادامه به فتاوی و احکام شرعی صادر شده از سوی مراجع عظام و مجتهدین نیز اشاره داشت و افزود: بزرگواران دینی و مرجعیت نیز در احکام و فتاوی خود از الفاظ حرام، جایز نبودن، استفاده نکردن بهره برده اند.


وی در ادامه تصریح کرد: در کنار فعالیتهای پیشگیرانه وجود قوانین و مقررات خوب و اجرای دقیق و قاطعانه آن نیز می تواند پیشگیری خوب باشد.


نحوی نژاد گفت: در رابطه با مواد مخدر و اقدامات لازم برای پیشگیری نشان داده که هر کاری در این زمینه باید با مردم برای مردم توسط مردم باشد.

ازدواج اعتیاد بهزیستی جامعه درمان رسانه سرمایه گذاری قوانین و مقررات مبارزه با مواد مخدر مواد مخدر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر