کد خبر: 201149 A

معاون وزیر بهداشت در رشت؛

یکی از برنامه‌های ما ایجاد سیستم بهداشتی مناسب‌تر برای ۹ میلیون نفر افرادی است که در حاشیه شهر‌ها سکونت دارند.

معاون بهداشت وزیر بهداشت و درمان، دومین عامل خطرساز سلامت افراد جامعه را مصرف بالای نمک عنوان کرد و افزود: مصرف نمک در ایران دوبرابر میزان مصرف جهانی است.

به گزارش ایلنا، وی با اشاره به اینکه ۸۴ هزار آمار مرگ در طول سال مرتبط با فشار خون بالا است، سومین عامل مرگ و میر در کشور را دیابت عنوان کرد.

معاون وزیر بهداشت و درمان با اشاره به اینکه کشور ما در حوزه سلامت دستاوردهای خوبی داشته است، افزود: توانسته‌ایم امید به زندگی را در مردم افزایش دهیم و از مرگ نابهنگام کودکان و نوزادان جلوگیری کنیم.

وی با اشاره به اینکه حداقل نیم‌ساعت در طول روز باید افراد تحرک داشته باشند، تصریح کرد: مردم کشور ما تحرک لازم را ندارند و به همین دلیل سالانه ۱۹ هزار مرگ و میر به دلیل کم‌تحرکی در کشور به‌وقوع می‌پیوندد.

سیاری گفت: مصرف زیاد قند موجب چاقی، افزایش فشار خون و سپس ابتلا به دیابت را به همراه دارد.

وی آمار مبتلایان به دیابت در کشور را ۷ میلیون نفر اعلام کرد و یادآور شد: ۱۵ میلیون نفر در کشور مبتلا به چربی خون بالا هستند و ۱۱ میلیون نفر نیز سیگاری و مصرف کننده قلیان در کشور داریم.

وی کنترل بیماری‌های عفونی را از دیگر دستاوردهای حوزه سلامت کشور دانست و یادآور شد: سال گذشته ۱۵ استان کشور درگیر بیماری وبا بودند اما به دلیل توانمندی سیستم بهداشتی کشور افراد نگران مرگ و میر بر اثر این بیماری نبودند.

سیاری با بیان اینکه پول بهداشت و درمان کشور از دو راه تامین می‌شود، گفت: اعتبارات عمومی و خصوصی در کشورهای توسعه‌یافته ۸۰ درصد از پول بیمه و دولت تامین می‌شود و مردم در این حوزه ۲۰ درصد پرداختی دارند.

معاون بهداشت وزیر بهداشت و درمان تشکیل خانواده را یکی از راه‌های مبارزه با این بیماری دانست و تصریح کرد: خویشتن‌داری، تشکیل خانواده، استفاده از ابزار مطمئن در زمان تماس جنسی از مهم‌ترین راه‌های پیشگیری از شیوع این بیماری خطرناک در کشور است.

وی اضافه کرد: در کشور ما این آمار ۶۰ درصد سهم مردم و ۴۰ درصد بیمه‌ها پرداخت می‌کنند که این مسئله از نظر اقتصادی فشار زیادی به مردم تحمیل می‌کند.

وی با اشاره به نقش آموزش در پیشگیری از بروز بیماری‌ها در کشور خاطرنشان کرد: یکی از برنامه‌های ما آموزش مردم برای خودمراقبتی است یعنی مردم مسئول سلامت خود هستند.

سیاری متذکر شد: برای این منظور با بهره‌گیری از حضور کار‌شناس آموزش سه تا ۴ هزار نفر را در قالب کارت سلامت زیرپوشش قرار می‌دهیم.

وی ادامه داد: ۲۰ تا ۳۰ هزار نفر معتاد تزریقی در کشور داریم و تزریق می‌تواند سرمنشأ ابتلا به ایدز باشد.

معاون بهداشت وزیر بهداشت و درمان درباره اجرای طرح تحول سلامت اجتماعی تصریح کرد: به دلیل نارضایتی مردم در پرداخت هزینه‌های هنگفت بیمارستانی دولت اجرای طرح تحول نظام سلامت را از بیمارستان‌ها آغاز کرد که دستاورد بزرگی برای دولت بود.

وی با اشاره به راه‌های انتقال ایدز در کشور گفت: در گذشته بیشترین راه انتقال این بیماری از طریق تزریق بود اما امروزه راه انتقال از طریق مسایل جنسی افزایش یافته است.

این مسئول به نقاط حاشیه‌نشین شهر در کشور تصریح کرد: یکی از برنامه‌های ما ایجاد سیستم بهداشتی مناسب‌تر برای ۹ میلیون نفر افرادی است که در حاشیه شهر‌ها سکونت دارند.

وی با اشاره به شایع‌‌ترین عوامل بروز اختلالات روانی در کشور اظهار کرد: اضطراب و افسردگی از شایع‌ترین عوامل بروز اختلالات روانی در کشور است.

سیاری اختلالات روانی را یکی دیگر از موضوعات حوزه سلامت خواند و خاطرنشان کرد: ۲۳ درصد مردم کشور اختلالات روانی دارند که این موضوع نیازمند ارائه آموزش جدید و خودمراقبتی است.

بهداشت و درمان پول چاقی دولت فشار خون فشار خون بالا قند مرگ معتاد وزیر بهداشت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر