کد خبر: 205151 A

شورای شهر دوحه در دیدار با شهردار رشت؛

امیدواریم با استفاده از این ظرفیت‌های طبیعی و خدادادی، جذب سرمایه گذار و بهره گیری از کمک‌های دو جانبه ارزشمند در زمینه گردشگری را شاهد باشیم.

در نشست مشترک مجموعه مدیریت شهری و هیئت بلند پایه شورای شهر دوحه، پایتخت قطر، مطرح شد: ظرفیت‌های گردشگری دو شهر، باید مبنای همکاری‌های مشترک قرار گیرد.

به گزارش ایلنا از رشت، در این نشست که با حضور شهردار رشت، مشاورین، معاونین، ریاست و اعضای شورای اسلامی شهر رشت، جمعی از مدیران شهری و استانی و هیئت بلند پایه شورای شهر دوحه برگزار شد، محمد ابراهیم خلیلی شهردار رشت ضمن خیر مقدم به این هیئت بلند پایه با اشاره به روابط دیرینه ایران و قطر، گفت: مناسبت‌های خوب و دوستانه‌ای که همواره بین کشور ما و قطر برقرار بوده، می‌تواند مبنای تعامل و همکاری‌های مشترک دو شهر رشت و دوحه قرار گیرد.

وی در همین رابطه افزود: امیدواریم بتوانیم با استفاده و بهره گیری از فرصت ایجاد شده، زمینه‌های مناسب جهت تقویت روابط و تداوم ارتباطات را فراهم کرده و با توجه به وجود ظرفیت‌های طبیعی و گردشگری شهر رشت بتوانیم از توان هر دو شهر در تعاملات دو جانبه استفاده کنبم.
شهردار رشت همچنین سابقه ۱۰۷ ساله شهرداری رشت را نقطه عطفی در مدنیت این شهر دانست و تصریح کرد: شهر رشت همواره از توان عمرانی بسیار بالایی برخوردار بوده و با توجه به این مسئله، جذب سرمایه گذار در امر ساخت و ساز می‌تواند یکی از زمینه‌های همکاری شهرداری رشت و دوحه قرار گیرد.

عباس صابر ریاست شورای اسلامی شهر رشت نیز با ارائه توضیحاتی در خصوص چگونگی انتخاب اعضای شورای شهر در ایران و نحوه عملکرد و ساختار تشکیلاتی این مجموعه گفت: علاوه بر ارتباطات دیرینه موجود بین ایران و قطر، نیازهای شهر نشینی سبب شده که بین شهرهای جهان همکاری متقابل شکل گرفته و راهکار مشکلات و معضلات شهری از طریق تبادل تجربه و در جریان نشست‌هایی از این دست صورت گیرد.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به وجود فرهنگ‌های متعدد در شهرهای مهم جهان اظهار داشت: تقابل و تبادل فرهنگی یکی از تدابیر اصلی در راستای توسعه پایدار شهر‌ها و از ضروریات غیر قابل چشم پوشی در رشد آن‌ها است.

ریاست شورای اسلامی شهر، همچنین شهر رشت را دارای پتانسل‌های گردشگری صنعتی و کشاورزی دانست و عنوان کرد: با توجه به نقش فعال هر دو کشور در جهان اسلام و روابط نزدیک طرفین، شهرداری رشت و شورای اسلامی شهر رشت نیز آمادگی خود را جهت تبادل تجربه و گسترش روابط، اقتصادی، با اجرای تورهای گردشگری بین دوشهر و متعاقب آن، توسعه روابط تجاری، اعلام می‌دارد. وی در خاتمه اظهار امیدواری کرد که این نشست در نگاه بلند مدت به همگرایی و همکاری مثر ثمر در آینده منتج شود.

رضا موسوی روزان، عضو شورای اسلامی شهر رشت با تشکر از حضور هئیت بلند پایه شورای شهر دوحه، و همچنین استانداری گیلان، یکی از زمینه‌های ارتباط نزدیک دو کشور ایران و قطر را مسلمان بودن، همسایگی و اقلیم مشابه دانست و گفت: امیدواریم با برقراری ارتباط بین دو شهر، وهمکاری‌های بیشتر شاهد افزایش تعاملات در سطوح دولتی نیز باشیم.

رضا جمشیدی، دیگر عضو شورای اسلامی شهر، نیز با اشاره به تفاهم نامه اخیر شهر رشت با وزارت ارتباطات، خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه شهر دوحه در زمینه گسترش و اجرای طرح دولت الکترونیک دارای کارنامه قابل قبولی است، استفاده و بهره گیری از تجربیات شورای این شهر می‌تواند ما را در اجرای مطلوب این طرح یاری کند.

فاطمه شیرزاد، عضو شورای اسلامی شهر، نیز در ادامه این نشست با ابراز خرسندی از حضور هیئت بلند پایه شورای شهر دوحه، با اشاره به نقش بانوان در جامعه پس از انقلاب اسلامی گفت: خوشبختانه از برکت انقلاب اسلامی ایران، زنان هم اکنون در کشورمان از جایگاه بالایی برخوردارند و امروز شاهد مشارکت آنان در تمامی عرصه‌های اجتماعی، سیاسی و فرهنگی هستیم.

وی در ادامه با تاکید بر ظرفیت‌های گردشگری شهر رشت، گفت: امیدواریم با استفاده از این ظرفیت‌های طبیعی و خدادادی، جذب سرمایه گذار، و بهره گیری از کمک‌های دو جانبه ارزشمند در زمینه گردشگری را شاهد باشیم.

سعود بن عبدالله، ریاست شورای اسلامی شهر دوحه، ضمن تشریح عملکرد مجموعه شوراهای شهر در قطر، تعامل نزدیک شورای شهر رشت و شهرداری را بسیار مثبت ارزیابی کرد و در خصوص همکاری دو شهر گفت: تمام تلاش و هدف ما از این نشست، این است که روابط خوب دو کشور اساس گسترش ارتباطات دو شهر قرار گیرد و این مهم را طریق انجمن دوستی ایران و قطر به موفقیت برسد.

وی همچنین از ایجاد بازار مشترک ایران و قطر به عنوان یکی از همکاری‌های دو کشور در آینده نزدیک یاد کرد و گفت: این بازار و همچنین ساخت بندر الرویس که در ارتباط نزدیک با بندر بوشهر بوده و نقش به سزایی در تجارت و نقل و انتقال کالاهای ایرانی خواهد داشت.

ریاست شورای اسلامی شهر دوحه با اشاره به کیفیت تولیدات صنایع غذایی در ایران، واردات مواد ساختمانی را از مطالبات و خواسته‌های جدی دولت قطر دانست و عنوان کرد: با توجه به میزبانی قطر در مسابقات جام جهانی سال ۲۰۲۰، انجام این امر می‌تواند بسیار حائز اهمیت باشد.

همچنین، صفایی، ریاست انجمن دوستی ایران و قطر و سفیر سابق ایران در این کشور، طبیعت گیلان را منحصر به فرد و زیبا توصیف کرد و گفت: گردشگری پزشکی و توسعه اقتصادی یکی از محورهایی است که باید در همکاری‌های مشترک مورد توجه بیشتر قرار گیرد.

وی اظهار امیدواری کرد: با بهره گیری و فرصت سازی مجموعه مدیران شهری و استانی از حضور هئیت بلند پایه شورای شهر دوحه، شاهد سطح گسترده‌ای از تعاملات باشیم.

اعضای شورای اسلامی شهر انقلاب اسلامی ایران پایتخت جامعه رشد سرمایه عضو شورای اسلامی شهر قطر گردشگری مسلمان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر