کد خبر: 214362 A

سرپرست اداره کل اجتماعی گیلان:

به گفته رنجکش، تنها راه ساماندهی سکونت گاه‌های غیر رسمی در شهرهای استان گیلان، انجام اقدامات پیشگیری و بازدارنده است.

سرپرست اداره کل اجتماعی گیلان گفت: به دلیل وجود مشکلات اقتصادی، نبود درآمد کافی و مهاجرت‌های شکل گرفته از مناطق روستایی و کمتر توسعه یافته، شاهد حضور افراد مختلفی در حاشیه شهر‌ها می‌باشیم که این افراد برای تامین نیازهای خود، نیاز به ساخت و ساز و سکونت دارند.

به گزارش ایلنا از رشت، یونس رنجکش در کارگروه ویژه کمیته ساماندهی سکونتگاه‌های غیر رسمی استان گیلان اظهار داشت: بخش عمده‌ای از آسیب‌ها و معضلات تولید شده در این سکونت‌گاه‌ها، ناشی از عدم نظارت کافی دستگاه‌های مربوطه در پیشگیری از شکل گیری آنهاست.

وی افزود: به دلیل وجود مشکلات اقتصادی، نبود درآمد کافی و مهاجرت‌های شکل گرفته از مناطق روستایی و کمتر توسعه یافته، شاهد حضور افراد مختلفی در حاشیه شهر‌ها می‌باشیم که این افراد برای تامین نیازهای خود، نیاز به ساخت و ساز و سکونت دارند.

رنجکش ادامه داد: شهرهای رشت و لنگرود دو نقطه مهم در گیلان هستند که سکونت گاه‌های غیر رسمی در آن شکل گرفته و به دلیل گسترش روز به روز بافت این مناطق، معضلات اجتماعی مختلفی نیز بروز پیدا کرده که هزینه‌های اجتماعی بسیاری به همراه دارد.

وی تاکید کرد: از یک سو درست نمی‌توان بی‌تفاوت نسبت به خدمات دهی این شهروندان باشیم و از سوی دیگر نیز دستگاه‌های خدمات دهنده دولتی نظیر آب، برق، گاز و… با موانع قانونی برای خدمات دهی به این شهروندان روبه رو هستند.

این مسئول یادآور شد: از سوی دیگر با توجه به نیاز جمعیت ساکن در منطقه به مسکن، بخش عمده‌ای از مشکلات متوجه این بخش است که با ورود افراد سودجو و ساخت و سازهای بی‌رویه و بدون پشتوانه فنی و استاندارد معضل دیگری در منطقه ایجاد کرده که نیازمند برخوردهای پیشگیرانه دستگاه‌هایی چون شهرداری است.

سرپرست اداره کل امور فرهنگی و اجتماعی استانداری گیلان افزود: به منظور ساماندهی مشکلات موجود مناطق غیررسمی در شهرستان رشت، از سوی اداره کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری گیلان با حضور مدیران ارشد استان بازدیدهایی از این مناطق انجام گرفته که تلاش داریم تا در صورت امکان با امکانات موجود و اقدامات عملیاتی برخی از نیازهای مردم را برطرف کنیم.

وی گفت: به همین منظور برای بررسی مشکلات مناطق جماران و معلولین رشت، کارگروه ویژه‌ای در کمیته ساماندهی سکونتگاه‌های غیر رسمی استان گیلان تشکیل شد و تصمیماتی در این خصوص اتخاذ شد.

اجتماعی و فرهنگی استان گیلان برق حاشیه نشینی درآمد ساخت و ساز فرهنگی و اجتماعی گاز مسکن مشکلات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر