کد خبر: 214809 A

در شش ماه نخست امسال انجام شد؛

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان از افزایش شش درصدی برداشت‌های معدنی طی سال جاری نسبت به سال گذشته خبر داد.

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان گفت: در شش ماه نخست امسال، بیش از پنج میلیون و ۳۰۰ هزار تن از معادن این استان برداشت شده است.

به گزارش ایلنا از رشت، کریم توکل نیا شنبه با اشاره به برداشت انواع سنگ‌های معدنی از معادن استان گفت: برداشت‌های معدنی در شش ماه نخست امسال با شش درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال گذشته، به بیش از پنج میلیون و ۳۰۰ هزار تن رسیده است.

وی مهم‌ترین برداشت‌های معدنی از معادن استان را شامل سنگ آهک، شن و ماسه، سنگ لاشه، خاک صنعتی، میکا و مارن عنوان کرد.

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان افزود: بیشترین حجم برداشت‌های معدنی شامل شن و ماسه و سنگ آهک بوده است.

وی ادامه داد: از ابتدای سال تاکنون، دو فقره پروانه بهره برداری و ۱۲۱ فقره مجوز برداشت موقت برای بهره برداران معدنی صادر شده است.

توکل نیا همچنین از صدور یک فقره پروانه اکتشاف سنگ لاشه خبر داد و گفت: دو فقره گواهینامه کشف سنگ لاشه و میکا نیز در استان در شش ماه نخست سال صادر شده که مجموع میزان ذخیره معدنی آن‌ها بیش از سه میلیون و ۵۹۰ هزار تن برآورد شده است.

وی همچنین از صدور ۲۸ جواز تأسیس و صدور چهار پروانه بهره برداری در حوزه صنایع معدنی تا پایان شش ماه نخست سال خبر داد و افزود: با سرمایه گذاری بیش از ۳۱۰ هزار میلیون ریال برای ۳۹۰ نفر شغل ایجاد می‌شود.

توکل نیا با اشاره به نیاز استان گیلان به ایجاد واحدهای دانه بندی شن و ماسه اضافه کرد: با توجه به کمبود مصالح در سطح استان و لزوم تأمین نیازمندی‌های استان از طریق واحدهای مستقر در آن، سرمایه گذاری در ایجاد و توسعه واحدهای دانه بندی شن و ماسه از اهمیت بالایی در استان برخوردار است.

حدود ۱۳ نوع ماده معدنی شناخته شده در استان گیلان شناسایی شده که اکثریت آن را معادن آهک، شن و ماسه کوهی، سنگ لاشه، خاک صنعتی و می‌کا تشکیل می‌دهد.

معادن میکا، شامل میکای یا علی گوابر و میکای جنوب املش و معادن شن و ماسه کوهی شامل معادل جوبنکار، گنجه شماره یک و واریزه کوهی جوبن و معادن آهک شامل سنگ آهک تخت آسمان و آهک و مارن نیاول از معادن مهم و برجسته استان است.

انتهای پیام

استان گیلان خاک سازمان صنعت معدن و تجارت سرمایه گذاری استان سال میلیون معادن سنگ معدنی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر