کد خبر: 241645 A

فرماندار ماسال:

انجام شخم زمستانه علاوه بر اینکه موجب بهره وری در مصرف آب کشاورزی می‌شود، دارای فواید دیگری از جمله کاهش جمعیت کرم ساقه خوار و به تبع آن کاهش استفاده از سموم دفع آفات و همچنین افزایش محصول است.

فرماندار ماسال با توجه به مزایای انجام شخم زمستانه بر لزوم انجام شخم زمستانه از سوی کشاورزان تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از ماسال، محمود قاسم‌نژاد در کارگروه کشاورزی شهرستان ماسال با اشاره به نقش تاثیرگذار مقوله کشاورزی در تامین استقلال اقتصادی کشور، عنوان کرد: از آنجایی که استان گیلان به عنوان دومین تامین کننده برنج کشور محسوب می‌شود و اغلب مردم شهرستان ماسال نیز از نظر معیشتی به کشاورزی وابسته است.

فرماندار ماسال افزود: لازم است تا قبل از فرارسیدن فصل کشاورزی با برنامه ریزی و هماهنگی بین دستگاه‌های متولی زمینه داشتن فصل کشاورزی پربار و بدون دغدغه‌ای را برای کشاورزان فراهم آوریم.

وی با تاکید بر لزوم شناخت چالش و مشکلات پیش روی فصل کشاورزی ماسال افزود: طبق پیش بینی‌های صورت پذیرفته در فصل کشاورزی پیش رو، وضعیت بارش نزولات آسمانی مناسب ارزیابی نمی‌شود، بنابراین جا دارد از هم اکنون با برنامه ریزی مناسب مانع از بروز مشکلات اساسی در فصل کشاورزی پیش رو شویم.

قاسم‌نژاد انجام شخم زمستانه از سوی کشاورزان را یکی از تدابیر لازم در این راستا دانست و اظهار داشت: انجام شخم زمستانه علاوه بر اینکه می‌تواند موجب بهره وری در مصرف آب کشاورزی شود دارای فواید دیگری از جمله کاهش جمعیت کرم ساقه خوار و به تبع آن کاهش استفاده از سموم دفع آفات و همچنین افزایش محصول است.

فرماندار ماسال ضمن تاکید بر اهمیت و لزوم اطلاع رسانی مناسب و ترغیب کشاورزان از طرق دهیاران و شورا‌ها در خصوص انجام شخم زمستانه تصریح کرد: ادارات و ارگان‌های مربوطه از این پس فعالیت‌های خود در راستای پیشرفت روند انجام شخم زمستانه را به صورت هفتگی گزارش کند.

این مسئول همچنین با توجه به کمبود و محدودیت منابع آبی از ادارات ذیربط خواست تا قبل از فرا رسیدن فصل کشاورزی نسبت به بررسی و رفع مشکلات احتمالی چاه‌های عمیق، مبادی ورودی و خروجی آب کشاورزی و پاکسازی انهار و استخرهای ذخیره آب کشاورزی اقدامات عاجل را به عمل آورند.

قاسم‌نژاد ادامه داد: از هم اکنون باید تدابیر لازم و برنامه ریزی مناسب نسبت به تامین نهاده‌های کشاورزی و تامین نیازهای پیش روی کشاورزان اتخاذ شود و همچنین دقت شود در تعیین میراب و آب سواران، سابقه همکاری افراد، صلاحیت عمومی آن‌ها و میزان نفوذ افراد در بین مردم لحاظ شود تا از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری شود.

احمد‌پور درویش، مدیر جهاد کشاورزی ماسال، نیز در این جلسه ضمن ارائه گزارشی از اقدامات جهاد کشاورزی ماسال در خصوص آماده سازی اراضی کشاورزی برای فصل کشاورزی پیش رو افزود: بنا به آمار سال گذشته در۲۳ درصد از اراضی کشاورزی شهرستان شخم پائیزه و زمستانه انجام پذیرفته است.

پوردرویش همچنین با اشاره به وضعیت خوب مکانیزاسیون در کشاورزی شهرستان ماسال اظهار داشت شهرستان ماسال از نظر مکانیزاسیون کشاورزی، رتبه دوم را در سطح شهرستان‌های استان گیلان دارا است.

استان گیلان استقلال برنج بهره وری جهاد کشاورزی کشاورزی مشکلات زمستانه ماسال شخم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر