کد خبر: 317517 A

ایلنا: مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان از کشف لاشه یک کشتی روسی در آبهای ساحلی روستای لـله رود شهرستان رودسر خبرداد.

به گزارش ایلنا، رضا علیزاده در تشریح این خبر گفت: در پی دریافت گزارشی مبنی بر کشف کشتی روسی در روستای لـله رود شهرستان رودسر، باستان شناسان این اداره کل جهت بررسی موضوع به محل اعزام شدند.

وی با بیان اینکه روستای لـله رود در فاصله قریب7کیلومتری شمال شهرستان رودسر قرار دارد و مسیر منتهی به دریا از داخل این روستا عبور می کند،اذعان داشت: قسمتی از دماغه یک کشتی احتمالا بزرگ در حد فاصل رودخانه و جاده دسترسی و فاصله تقریبی حدود 500متری جنوب دریا مشاهده شده است.

این مسئول تصریح نمود: طبق بررسی های اولیه ضخامت بدنه کشتی حدود30سانتی متر ارزیابی شده و بخش اعظم آن در زیر جاده به عمق 170سانتی متر مدفون می باشد.

علیزاده با اشاره به اینکه هم اکنون حدود یک متر از کشتی مذکور قابل مشاهده است،خاطرنشان کرد: باستان شناسان این اداره کل قدمت کشتی را به دوره قاجاریه تخمین زدند که با توجه به دوری از دریا، احتمالا بر اثر طوفان های سهمگین به این نقطه هدایت شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان گیلان بیان داشت: با توجه به اینکه حدود 95 درصد از این کشتی در دل خاک مدفون است، نمی توان با اطمینان در خصوص ماهیت و کاربری آن اظهارنظر نمود.

این مسئول به کشف کشتی قدیمی دیگری در فاصله حدود300متری این منطقه در دهه هفتاد توسط باستان شناسی سرشناس بنام مرحوم صدر کبیر اشاره نمود و گفت: با تلاش باستان شناسان اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان بزودی اطلاعات جامعی از این غریق به اطلاع عموم خواهد رسید.

باستان شناسی صنایع دستی و گردشگری
نرم افزار موبایل ایلنا