کد خبر: 318924 A

ایلنا: مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان گفت: این اداره کل در راستای تعهدات خود معرفی پیمانکار و مشاور واجد الشرایط را به منظور مرمت بنای تاریخی بانک ملی بندر انزلی انجام داده و به محض تامین اعتبار از سوی بانک ملی عملیات مرمت را آغاز خواهد کرد.

به گزارش ایلنا، رضا علیزاده در تشریح پیشینه بنای تاریخی بانک ملی انزلی اظهار کرد: این بنا که زمان ساخت آن به دوره پهلوی اول باز می گردد، در قدیم به ساختمان قندچیان معروف بوده و در ضلع شمالی میدان انزلی واقع شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان گیلان با بیان اینکه بنای مذکور در سال 1383 در فهرست آثار ملی ثبت شده، گفت: ساختمان این بنا دو طبقه و دارای هشت دکان در طبقه همکف بوده که بعد از خرید آن توسط بانک در دهه 70، چهار دکان را بانک ملی به صورت شعبه درآورد. در وسط و بالای ساختمان اتاق کوچک چهارگوش و مخروط مانندی که در بالا کوچک تر و بالای ساختمان آن گنبد کوچکی وجود دارد.

وی بیان کرد: نمای ساختمان بر خلاف سایر ابنیه تاریخی هم دوره از جمله بنای دادگستری که دارای تزئینات کنده کاری روی سیمان هستند، آجری هستند و آجرهای آن با نقش برجسته قالب‌گیری و به شکل نقش‌داری در آمده است.

این مسئول، رسیدگی به وضع کنونی بنای تاریخی بانک ملی بندر انزلی را یکی از دغدغه‌های اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان خواند و گفت: طی نشستهای مشترک با بانک ملی، فرمانداری، شهرداری و نماینده مردم بندر انزلی در مجلس تسریع در روند مرمت بنای تاریخی بانک ملی در دستور کار قرار گرفت.

وی با بیان اینکه طبق مصوبات نشستهای مذکور مقرر شد تا بانک ملی نسبت به تامین اعتبار این بنای ارزشمند اقدام کند، گفت: میراث فرهنگی نیز در راستای تعهدات خود معرفی پیمانکار و مشاور واجد الشرایط را اجرایی کرده و به محض تامین اعتبار از سوی بانک ملی عملیات مرمت را آغاز خواهد کرد.

علیزاده، میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان را مصمم به ساماندهی میدان امام بندر انزلی و سرعت بخشی به این عملیات خواند و گفت: برای تحقق این هدف، همکاری دستگاه‌های اجرایی و تعامل سازنده مردم می‌تواند بسیار اثرگذار باشد.

مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان درباره ابزارهای حمایتی این اداره کل نیز به معرفی مالکان برخی بناهای تاریخی به بانکها جهت دریافت تسهیلات اشاره کرد و افزود : امید است با اعطای این تسهیلات شاهد مرمت و احیای بناهای مذکور و نیز کاربری جدید برای حیات دوباره این داراییهای ارزشمند باشیم.

صنایع دستی و گردشگری بندر انزلی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر