کد خبر: 361528 A

مدیر جهاد کشاورزی آستارا خبر داد:

مدیر جهاد کشاورزی آستارا از آغاز نخستین نشای برنج در شهرستان آستارا به روش سنتی در روستای خلیله سرای بخش لوندویل آستارا خبر داد.

به گزارش ایلنا از آستارا، ایرج شیارکار امروز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: نشای عمومی و گسترده برنج در شالیزارهای این شهرستان از هفته نخست اردیبهشت ماه آغاز می شود. 

مدیر جهاد کشاورزی آستارا تصریح کرد: در سال گذشته یک هزار و 950 هکتار از شالیزارهای آستارا زیر کشت مکانیزه برنج رفته بود که امسال پیش بینی می شود این روش کشت با رشد چشمگیری مواجه شود. 

وی عمده برنج کشت شده در آستارا را از نوع هاشمی عنوان کرد و گفت: متوسط عملکرد هر هکتار از این گونه برنج چهار و نیم تن شلتوک است.

 وی افزایش میزان تولید، انجام به موقع عملیات کشاورزی، کاهش سختی کار ، صرفه جویی در وقت و افزایش بهره وری از نیروها را از جمله مهم ترین مزایای کشت مکانیزه برنج عنوان کرد. 

شیارکار ادامه داد: برای نظارت بر مراحل کاشت تا برداشت، پنج نفر مهندس کشاورزی از طریق شرکت‌های خدمات مشاوره کشاورزی با مدیریت جهاد کشاورزی این شهرستان همکاری می کنند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مرزی بندر آستارا سطح زیرکشت برنج آستارا را کمترین میزان سطح زیر کشت بین شهرستان های استان گیلان ذکر کرد و خاطرنشان کرد: سالانه بالغ بر پنج هزار تن برنج سفید مازاد بر مصرف این شهرستان به دیگر مناطق کشور صادر می شود.

برنج بهره وری جهاد کشاورزی صرفه جویی کشاورزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر