کد خبر: 371457 A

استاندار گیلان:

ایلنا: استاندار گیلان گفت:آسیب های اجتماعی رسیدگی مضاعف می طلبد .

به گزارش ایلنا از رشت، امروز نخستین جلسه ستاد فرهنگی و اجتماعی مدیریت و ساماندهی آسیب‌های اجتماعی استان در سالن اجتماعات استانداری برگزار شد.

محمدعلی نجفی در این جلسه با اشاره به اینکه روند پیشرفت آسیب‌های اجتماعی در کشور و استان رضایت بخش نیست افزود: یکی از نگرانی‌های رهبر معظم انقلاب آسیب‌های اجتماعی موجود است که دولت نیز با حساسیت کامل در این خصوص اهتمام ویژه‌ای دارد.

وی با بیان اینکه یکی از مباحث اصلی همایش اخیر استانداران در مشهد بررسی آسیب‌های اجتماعی بوده خاطرنشان کرد: ترکیب حضور مدیران در این جلسه که اغلب از دستگاههای فرهنگی می‌باشند نشاندهنده اهمیت والای این بحث است.

نماینده عالی دولت در گیلان با اشاره به اینکه حضور در جلسات و صرف ارائهٔ گزارش کافی نیست افزود: علیرغم اینکه تلاشهای ویژه‌ای در این خصوص در حال انجام است اما امسال باید برنامه‌های عملیاتی‌تر داشته باشیم.

وی با تأکید براینکه با اقدامات انفرادی به طور قطع به جمع بندی نخواهیم رسید گفت: دانشگاه‌ها، مدارس، شهرداری‌ها و بخصوص دستگاه‌های فرهنگی نقش ویژه‌ای در این میان ایفا می‌کنند.

استاندار گیلان پرداختن صدا و سیمای گیلان به برنامه‌های تولیدی در بخش آسیب‌های اجتماعی را مثبت ارزیابی کرد و افزود: تبلیغات نقشی بی‌بدیل در کاهش آسیب‌ها دارد و باید مورد توجه مسئولان استانی قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه بر اساس گزارش مرکز آمار کشور گیلان در ۲ سال اخیر در شاخص‌های عمرانی، اقتصادی و اشتغال رشد چشمگیری داشته است خاطرنشان کرد: رشد این شاخص‌ها مایهٔ پیشرفت استان خواهد بود اما وضعیت آسیب‌های اجتماعی رسیدگی مضاعفی را می‌طلبد.

وی کاهش میانگین سن بزهکاری به ۱۴ سال را بسیار نگران کننده دانست و افزود: این وضعیت آسیب‌های جدی را به خانواده‌ها، آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها وارد می‌کند و جامعه متحمل این ضربهٔ سنگین می‌شود.

نجفی به اقدامات موثر صورت گرفته در بخش مبارزه با موادمخدر در استان اشاره کرد و افزود: در آسیبهای اجتماعی نیز برخوردهای نامناسب از سوی سازمانهای غیر تخصصی می‌تواند ناهنجاری‌ها را افزایش دهد.

وی با ابراز نارضایتی از مراجعه افراد غیر ساکن از شهرستان‌های دیگر به داخل استان، ثبت اسناد را مکلف به رسیدگی فوری این بخش کرد و افزود: چطور می‌شود در شهرستان رودسر میزان ثبت طلاق ۲ برابر آمار ازدواج باشد که این امر نمایانگر ورود افراد از استان‌های مجاور به این شهرستان است و افزایش شاخص ثبت طلاق در استان را در پی دارد.

نماینده عالی دولت در گیلان بر ضرورت اختصاص بودجه‌های فرهنگی برای مبارزه با آسیب‌های اجتماعی و بهره‌مندی از فرصت‌ها تأکید و تصریح کرد: دستگاه‌های خدمات رسان به اقشار خاص جامعه همچون بهزیستی و کمیته امداد باید در رسیدگی به زیرمجموعهٔ خود اهتمام ویژه‌ای داشته باشند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به وضعیت تیم‌های فوتبال استان اشاره کرد و گفت: در استان ۴۷ هیئت ورزشی وجود دارد که باید به هرکدام آن‌ها در قالب‌های مختلف رسیدگی شود اما برخی رشته‌ها همچون فوتبال که توجه قشر کثیری از مردم و جوانان را به خود معطوف کرده باید به صورت ویژه دیده شود.

نجفی با اشاره به اتفاقات تلخ فوتبال گیلان گفت: آسیب سقوط ملوان و داماش برای من و مردم گیلان بسیار سخت و ناراحت کننده بود هر دو تیم باید قوی‌تر از گذشته به لیگ بر‌تر برگردند.

استاندار گیلان تاکید کرد: آنهایی که در قبال سقوط این تیم‌ها مسئول هستند باید پاسخگو باشند و تکلیفشان روشن شود.

وی با بیان اینکه در سفر به مشهد با حضور در اردوی تیم ملوان از نزدیک پای صحبت بازیکنان و عوامل این تیم نشستم افزود: ملوان تیم شهرستانی و استانی نیست تمام کشور به ملوان به عنوان تیم ریشه دار نگاه دیگری دارند.

استاندار گیلان ادامه داد: معاونت سیاسی و اجتماعی، ادارات کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری و ورزش و جوانان به این بخش ورود جدی کنند و ضمن بررسی مشکلات مسائل را برای مردم بازگو کنند

وی افزود: اگر می‌شد از پوشیدن لباس و حضور در زمین نیز دریغ نمی‌کردم اما نباید همه بنشینند تا فقط استاندار مشکلات مالی تیم‌ها را حل کند.

وی بر ضرورت تقویت تیم‌های دیگر استان نیز تأکید و خاطرنشان کرد: به تیم‌های داماش، سپیدرود و چوکای تالش باید توجه ویژه‌ای شود.

استاندار گیلان با اشاره به بازی حساس سپیدرود نیز گفت: همه برای تشویق تیم به ورزشگاه بروند.

آسیب های اجتماعی آموزش و پرورش
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر